League of Legends

League of Legends 2015 Dünya Şampiyonası hakkında her şey

League of Legends’da 2015 yılının en büyük e-Spor etkinliği Dünya Şampiyonası’na artık sayılı zaman kaldı. Bütün bir sene boyunca heyecanla izlediğimiz yüzlerce lig maçından, Wildcard turnuvalarından ve elemelerin ardından artık bu büyük etkinlik için her şey hazır. Biz de Dünya Şampiyonası başlamadan önce bu büyük turnuva ile ilgili merak edilen her şeyi tek bir rehber altında buluşturmak istedik.

League of Legends 2015 Dünya Şampiyonası nerede ve ne zaman düzenlenecek?

2015 Dünya Şampiyonası, bu sene ilk kez Avrupa’nın dört farklı şehrinde düzenlenecek. 1 Ekim günü başlayacak şampiyona, 31 Ekim’de de son bulacak. İlk aşama olan grup mücadeleleri, 1-4 Ekim ve 8-11 Ekim tarihlerinde Paris’te oynanacak. Çeyrek final serileri 15-18 Ekim’de Londra’da, yarı final serileri de 24-25 Ekim’de Brüksel’de oynanacak. 2015 Dünya Şampiyonası’nda final maçı ise 31 Ekim günü Berlin’deki ünlü Mercedes-Benz Arena’da seyircilerle buluşacak. Şampiyonanın final biletlerinin satışa çıktıktan sonra yalnızca 15 dakika içerisinde tükendiğini de hatırlatalım.

League of Legends 2015 Dünya Şampiyonası’na nereden, hangi takımlar katılacak?

2015 Dünya Şampiyonası için Riot Games, geçtiğimiz seneye köre katılımcı takımlar ile ilgili küçük farklılıklara gitti. Çin Ligi LPL, Avrupa LCS, Kuzey Amerika LCS ve Kore Ligi LCK’dan üç olan katılımcı sayısı değişmezken, Tayvan – Hong Kong – Makau bölgelerinin mücadele ettiği yeni oluşturulan LMS liginden de iki takım Dünya Şampiyonası’na gitme hakkı kazandı. 16 takımın mücadele edeceği şampiyonada son iki takım ise oynanan Wildcard Turnuvaları ile belirlendi. Birisi Türkiye’de, birisi de Şili’de gerçekleştirilen Wildcard mücadeleleri neticesinde çok umutlu olsak da ne yazık ki temsilcimiz Dark Passage’ı Dünya Şampiyonası’na uğurlayamadık.

Şimdi bakalım LoL 2015 Dünya Şampiyonası’na nereden hangi takımlar geliyor:

  • Avrupa LCS (3): Fnatic, H2K Gaming, Origen
  • Çin LPL (3): LGD Gaming, Edward Gaming, Invictus Gaming
  • Güneydoğu Asya LMS (2): ahq e-Sports Club, yoe Flash Wolves
  • Kuzey Amerika LCS (3): Counter Logic Gaming, Team SoloMid, Cloud9
  • Kore LCK (3): Sk Telecom T1, KOO Tigers, kt Rolster
  • Wildcard (2): Bangkok Titans, paiN Gaming

League of Legends 2015 Dünya Şampiyonası’nın formatı nasıl olacak?

2015 Dünya Şampiyonası’nın formatı, şimdiye kadarki şampiyonalara göre önemli farklılıklar içeriyor. Oyun haricinde bu farklılıklardan en büyüğü, Riot Games’in Dünya Şampiyonası için gruplar ve çeyrek finaller için takımları canlı yayınlanacak bir kura çekimi ile belirleyecek olması. e-Spor etkinlikleri düşünüldüğünde ilk kez gerçekleştirilecek olan bu kura çekimi, League of Legends özelinde e-Sporun geldiği noktayı göstermesi açısından da oldukça büyük bir öneme sahip. Grupların belirleneceği çekiliş, 12 Eylül Türkiye saati ile 23:00’da gerçekleştirilecek.

Şimdi Dünya Şampiyonası’nın formatına bakalım. Öncelikle şampiyonada oyuna henüz gelmeyen 5.18 yamasının kullanılacağını söyleyelim. Şampiyonaya bir aydan kısa bir süre kala hâlen çıkmamış bir yamaya takımların ve oyuncuların ne kadar hızlı adapte olacağını görmek oldukça keyifli olacak diye düşünüyoruz. 2015 Dünya Şampiyonası’nda mücadele etmeye hak kazanan toplam 16 takım, bölgesel liglerinde topladıkları puanlara göre yerleştirilecekleri torbalardan dört farklı gruba dağılacak. Aynı bölgeden sadece bir ekibin yer alacağı gruplardaki takımlar iki hafta boyunca birbirleriyle toplam iki kez karşılaşırken, grup mücadelelerinin tamamı tek maç üzerinden oynanacak. Gruplarda beraberlik yaşanması hâlinde tie-break maçı oynanacak.

Grup maçları sonrasında gruplarında ilk iki sırayı alan takımlar çeyrek finale yükselirken, burada da daha önceki şampiyonalarda görmediğimiz bir sistem uygulanacak. Daha önce takımların rakip seçme adına son maçlarını bilerek kaybettiğini fark eden Riot Games, grup birincileri ile ikincilerinin karşılaşacağı çeyrek final eşleşmelerini yine canlı kura çekimi ile belirleyecek. Bu aşamadaki torbalar da aynı gruptaki iki takımın finale kadar karşılaşmasını engelleyecek şekilde düzenlenecek.

League of Legends 2015 Dünya Şampiyonası’nın ödül havuzu ne kadar olacak?

2015 Dünya Şampiyonası’nda ipi göğüsleyen takım, önceki dört şampiyonada olduğu gibi evine 1 milyon dolar ile dönecek. Şampiyonanın ikincisi 250.000 dolar alırken, 3. ve 4. takımlar 150.000 dolar kazanacak. 5-8. takımlar 75.000, 9-12. takımlar 45.000 ve 13-16. takımlar da 25.000 dolar ile 2015 Dünya Şampiyonası’ndan ayrılacak. Şampiyonanın toplam ödül havuzu ise 2.130.000 dolar olacak.

[interaction id=”55ebf98a7ae1c0600526c7a8″]

Yorum yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir