League of Legends

League of Legends 2017 Sezon Güncellemesi

Riot Games, 6. sezonun bitimine az bir süre kala 2017 Sezon Güncellemesi’ni duyurdu. Birçok değişiklik önceden geliştirici ekibi tarafından haber verilse de Suikastçi Güncellemesi ve Oynanış Güncellemeleri başlığındaki değişiklikler ilk bakışta öne çıkıyor. Bununla beraber istemci değişiklikleri de bu güncelleme açıklamasında duyuruldu ve 2017 Sezonu öncesinde açık beta aşamasına geçildiğini belirtti. Bu yazımızda öncelikle yapılan değişiklikleri başlık başlık inceleyecek, ardından değişikliklerin oyuna nasıl etki edeceğini tartışacağız.

Dereceli Sıra Güncellemeleri

Oyunda büyük bir yere sahip olan Dereceli’nin geçtiğimiz haftalarda değişime oynayacağını ve farklı bir sistemde ilerleneceğini açıklamıştık. Belirttiğimiz üzere iki farklı dereceli sistemi olacak. Tek başına oynamayı seven oyuncular için Tekli/Çiftli Sıra geri getirilirken Dinamik Sıra tecrübesini sevenler için ise Esnek Sıra sistemi getirildi. Bu iki sıra arasındaki farklar güncelleme haberinde paylaşılmasa da daha önce belirttiğimiz gibi belirli bir dereceye kadar Esnek Sıra’yı oynayabilecek, ardından sadece Tekli/Çiftli Sıra’da yükselebileceğiz.

Oyun Tekrarı ve Antreman Modu

Riot Games’in 7. Sezon öncesi getirdiği en büyük yeniliklerden olan Oyun Tekrarı ve Antreman Modu bu güncelleme ile League of Legends’a geliyor. Oyun Tekrarı özelliği uzun bir süredir oyuncular tarafından istenmiş, bu isteğin şirket tarafından cevapsız kalması üçüncü parti uygulamaların doğmasına ve popülerleşmesine sebep olmuştu. Riot Games’in Oyun Tekrarı özelliği ile herhangi bir şeye ihtiyaç kalmadan oyunumuzu kaydedebilecek ve oyunun önemli anlarına rahat bir şekilde ulaşabileceğiz.

Öte yandan oyuncuların çok daha uzun bir süredir istediği yeniliklerden birisi de Antreman Modu’ydu. Geçtiğimiz günlerde geleceği duyurulan bu mod hakkında birkaç detay da açıklanmıştı. Başlangıç olarak oldukça basit olması amaçlanan bu modda sınırsız altın, bekleme sürelerini sıfırlama, seviye sabitleme ve minyonların harekete geçmesini durdurma gibi özelliklere erişme imkanına sahip olacağız. Öte yandan profesyonel oyuncuların kullanacağı ve 5 kişinin beraber oynayabileceği karmaşık bir Antreman Modu ise önümüzdeki aylarda oyuna getirilecek.

İstemci

Beta halinde olan League of Legends İstemcisi ise 2017 Sezon güncellemesi ile açık beta oluyor. Tamamen yenilenecek olan istemci “alfa” durumundan çıkarak tüm oyuncuların erişimine açılacak. Yeni istemcinin arayüzü oldukça farklı tasarlanırken daha kullanıcı dostu olması amaçlandı. Rün Sayfaları’nı sürükle bırak sistemi ile düzenlemek, yeteneklerinin oyun içindeki artışını görmek, hatta oyun içi ayarlarını değiştirmek artık istemci üzerinden mümkün olacak.

Suikastçi Güncellemesi

Sezon Ortası Büyücü Güncellemesi’nin başarılı olmasının ardından gözünü bir sonraki sınıfa çeviren Riot Games, oyunda ortalama bir yerde olan ve bazı mekanikleri oyuncuları bezdiren Suikastçi sınıfına güncelleme getirdi. LeBlanc, Katarina, Talon ve Rengar büyük değişiklikler geçirirken Fizz, Zed, Akali, Kha’Zix, Shaco ve Ekko ufak değişiklikler yaşadı.

Talon

Tüm yetenekleri hemen hemen değişen şampiyonun yeni E yeteneği korkunç bir şekilde güçlü gözükürken, üç kademeli hasar verme özelliği ile Pasif’i de değiştirildi.

 • Pasif-Bıçak Sırtı:

Talon’un yetenekleri, şampiyonları ve büyük canavarları üç kademeli olacak şekilde yaralar. Talon, tamamen yaralanmış bir hedefe normal saldırı yaptığında hedefin kanayarak belli bir süre boyunca yüksek miktarda fiziksel hasar almasını sağlar.

 • Q-Noxus Diplomasisi:

Hedefin üzerine atlar ve fiziksel hasar verir. Yakın dövüş menzilinden kullanıldığında, Talon hedefin üzerine atlamak yerine kritik bir vuruş yapar. Noxus Diplomasisi’nin bir birimi öldürmesi halinde Talon az miktarda can kazanır.

 • W-Biç çek:

Fiziksel hasar veren ve kısa bir süre sonra geri dönen hançerler savurur. Hançerler geri dönerken daha fazla fiziksel hasar verir ve isabet ettikleri bütün rakipleri kısa süreliğine yavaşlatır.

 • E-Katilin Yolu:

Talon, belirli bir bölgeyi hedef alarak üzerinden çok havalı bir atlayış yapar. Talon, aynı bölgenin üzerinden uzun bir süre tekrar atlayamaz.

 • R-Gölge Saldırısı:

Talon, bulunduğu konumdan bir bıçak çemberi fırlatarak birkaç saniyeliğine hareket hızını arttırır ve görünmez olur. Gizlilikten çıktığında bıçaklar, Talon’un yeni konumunda birleşir ve bir düşmanın içinden her geçişinde fiziksel hasar verir. Eğer Talon gizliliğini normal saldırı ya da Noxus Diplomasisi ile bozarsa, bıçaklar hedefinin konumu üzerinde birleşir.


Rengar

Pasifi ve Kemikdiş Kolye’deki güncellemeler sayesinde hala çok güçlü olan Rengar’ın Q yeteneği tamamıyla değiştirilirken ultisine ise kritik hasar özelliği getirildi.

 • Pasif-Görünmez Yırtıcı:

Çalıdayken Rengar’ın normal saldırıları hedefine atlamasına sebep olur. Çatışmaya atlamak bir Vahşet oluşturur. Dört Vahşet’e ulaştığında Rengar’ın bir sonraki yeteneği güçlenir, özel etkiler kazanır ve ayrıca Rengar’a ilave hareket hızı sağlar.

 • Kemikdiş Kolye: Rengar her farklı rakip şampiyonu öldürdüğünde bir ganimet kazanır. Her Ganimet için Rengar’ın saldırı gücü kalıcı olarak artar.
 • Q-Yabani:

Rengar önünde duran rakiplere kesici bir darbe savurur. Ardından delici bir vuruş yaparak fiziksel hasar verir ve bir Vahşet oluşturur. Eğer dört Vahşet ile kullanılırsa her bir vuruşun hasarı büyük ölçüde artar.

 • W-Savaş Kükremesi:

Kükreme bir Vahşet oluşturur, büyü hasarı verir ve Rengar’ın son birkaç saniyede aldığı hasarın bir kısmını iyileştirir. Eğer dört Vahşet ile kullanılırsa, Rengar üzerindeki bütün kitle kontrol etkilerini kaldırır ve kısa bir süreliğine gelen bütün kitle kontrol etkilerini engeller.

 • E-Bola Atışı:

Hedef yönde bir bola fırlatarak fiziksel hasar verir, bir Vahşet oluşturur ve çarptığı ilk hedefi kısa süreliğine yavaşlatır. Eğer dört Vahşet ile kullanılırsa, bola çarptığı ilk hedefi kısa süreliğine olduğu yere sabitler.

 • R-Av Heyecanı:

Rengar avcı hislerini harekete geçirir ve uzunca bir süre gizlenir. Gizlenmişken Rengar hareket hızı kazanır ve kendisine en yakın rakibi çok uzak bir mesafeden görebilir. Rengar, görünür hale gelen şampiyonun üzerine atlayarak garanti bir kritik vuruş yapabilir.


LeBlanc

Pasifi tamamıyla yenilenen şampiyonun Q yeteneği de değiştirilirken ultisinin mekaniği aynı kaldı fakat işleyişi değişti.

 • Pasif-Şer Mührü:

LeBlanc’ın yetenekleri hedefin üzerinde Şer Mührü bırakır. Bu mühür birkaç saniye sonra LeBlanc’ın diğer yetenekleri tarafından harcanarak daha fazla hasar vermesi için patlatılabilir.

 • Q-Kristal Küre:

Rakibe hasar veren bir küre fırlatır. Eğer küre Şer Mührü’nü tetiklerse parçalanarak Şer Mührü’nü harcar ve en yakındaki mevcut Şer Mührü’ne hasar verir.

 • W-Vurkaç:

Hedef konuma doğru atılır ve vardığında yakınında bulunan birimlere hasar verir. Vurkaç’ı birkaç saniye içinde tekrar kullanmak LeBlanc’ı başlangıç konumuna geri döndürür.

 • E-Hayali Zincir:

Hedef istikamette elle tutulmaz zincirler fırlatır ve yakalanan ilk rakip hasar alarak zincirlenir. Eğer hedef belirli bir süre boyunca zincirli kalırsa ilave büyü hasarı alır ve olduğu yere sabitlenir.

 • R-Taklit:

LeBlanc kısa süreliğine görünmez olur ve yerine temel yeteneklerinden birinin daha güçlü bir halini kullanacak bir Kopya oluşturur. Kopya sadece birkaç saniye kalır ve eğer şampiyonlar ya da kulelerden hasar alırsa yok olur.

LeBlanc’ın ultisini taklit etmek hedef konumda bir Kopya oluşturur. Oluşturulduktan sonra, Kopya görünen en yakın rakip şampiyona doğru hareket eder ve vardığında LeBlanc’ın en son kullandığı yeteneğin hasar vermeyen bir halini kullanır.


Katarina

Bekleme sürelerinin kısalması ile oynanışı en zor olan şampiyonlardan olan Katarina da bu güncellemede büyük bir değişikliğe uğradı. Şampiyonun Q ve W yeteneği değişirken Kataina ile daha kesintisiz bir şekilde kombo yapma imkanına sahip olacağız.

 • Pasif-Açgözlü:

Yakın zamanda Katarina’dan hasar almış bir şampiyonun ölmesi halinde, Katarina’nın bekleme süreleri büyük ölçüde azalır.

 • Q-Sıçrayan Bıçak:

Yere düşmeden önce hedefe ve yakınındaki iki rakibe büyü hasarı veren bir hançer fırlatır. Eğer Katarina hançeri yerden alırsa, kendi etrafındaki bir alana büyü hasarı verir.

 • W-Ölümcül Çeviklik:

Havaya bir hançer fırlatarak kısa süreliğine hareket hızı kazanır. Kısa bir beklemenin ardından Katarina hançeri geri alabilir.

 • E-Shunpo:

Hedef rakibe, dosta ya da hançere atlar. Vardığında Katarina yakındaki rakiplere büyü hasarı verir. Eğer hedef bir hançerse Shunpo’nun bekleme süresi büyük ölçüde azalır.

 • R-Ölüm Çiçeği:

Hançerlerini benzersiz bir hızla en yakındaki üç rakip şampiyona savurarak yeteneğin süresi boyunca yüksek miktarda büyü hasarı verir. Hasar alan bütün rakiplerde iyileştirme etkilerini azaltan Ağır Yaralar açar.


 • Fizz: Denizin Dişleri’nin aldığı mesafeye göre Fizz’in köpekbalığı büyür.
 • Zed: Bir rakibi Ölüm İşareti ile öldürmek rakibinin saldırı gücünün bir kısmını geçici olarak Zed’e kazandırır.
 • Akali: Akali kısa bir mesafe sıçrar ve arkasında bir Alacakaranlık Perdesi bırakır.
 • Kha’Zix: Kha’Zix’in geliştirmeleri de gelişiyor. Q, W ve R tek başına kalmış hedefler üzerinde artık daha da etkili.
 • Shaco: Shaco’nun klonu üç tane Soytarı Kutusu bırakır ve öldüğünde düşmanlarını korkutur.
 • Ekko: Ekko’nun pasifi artık yavaşlatmıyor fakat Ekko zamanda geriye doğru gittiğinde Kronokırılma, Paralel Yakınsama’yı tetikliyor.

Suikastçi Eşyaları:

Genel olarak suikastçi şampiyonların kullanıldığı eşyalara da güncelleme getirilirken nişancıların da sıklıkla kullandığı Drakhtarr’ın Gece Kılıcı ve Youmuu’nun Hayaletkılıcı eşyalarına getirilen değişiklikler öne çıkıyor. Bununla beraber Av Kaması ve Sihirbazın Felaketi adında da iki yeni eşya bulunuyor.

     (YENİ) Zırh Deşme: Zırh Delme ile hemen hemen aynı şeyler olan Zırh Deşme’nin farkı rakibin seviyesine göre zırh kıracak oluşu.

     (YENİ) Av Kaması: +Saldırı Gücü

 • Pasif: Rakip ormandan yeterince büyük canavar kestiğinde ise Dişli Kama’ya dönüşüyor.

     (YENİ) Sihirbazın Felaketi: +Saldırı Gücü, +Zırh Deşme, +Çatışma dışında hareket hızı, +Büyü Direnci

 • Aktif: Büyü Örtüsü: Bir büyü kalkanı kazanmak için kısa süreliğine odaklan.

     Dişli Kama: +Saldırı Gücü, +Zırh Deşme, +Çatışma dışında hareket hızı

     Drakhtarr’ın Gecekılıcı: +Saldırı Gücü, +Zırh Deşme, +Çatışma dışında hareket hızı

 • Pasif: Görünmez Avcı: Gizliliği bozduktan sonra yaptığın ilk normal saldırı ilave gerçek hasar verir.
 • Pasif: Göze Göz: Rakibe ait bir totem tarafından tespit edildiğinde gerçek görüş kazanırsın.

     Youmuu’nun Hayaletkılıcı: +Saldırı Gücü, +Zırh Deşme, +Çatışma dışında hareket hızı, +Bekleme süresinde azalma

 • Aktif: Hareket hızı sağlar ve bir sonraki normal saldırıyı engeller.

     Malmortius’un Ağzı: Artık Dişli Kama yerine Caulfield’ın Savaş Çekici’nden yapılıyor. Zırh Deşme sağlamıyor.


Gizlenme mekanikleri:

Oyunda kısıtlı sayıda olan görünmezlik özelliği Sezon Öncesi değişiklikler ile güncellemeye uğruyor. Evelynn’in haritada görünmez bir şekilde dolaşmasını sağlayan Kamuflaj özelliği Rengar ve Twitch’e de getirildi. Rengar için bu çok çok büyük bir değişiklik olarak gözükmezken Twitch için bu özellik şampiyonun oyun sonu etkinliğini büyük ölçüde azalttı.

LeBlanc, Wukong ve Shaco gibi şampiyonların sahip olduğu Görünmezlik özelliğine ise herhangi bir değişiklik getirilmedi.

Harita görüşü konusunda da büyük bir değişiklik yaşandı. Oyundaki totemleri görmemizi sağlayan pembe totem artık menzilindeki diğer totemleri işlevsiz kılacak.

Oynanış Güncellemeleri

League of Legends’ın oyun içi mekaniklerini etkileyen Oynanış Güncellemeleri de orman değişiklikleri, kabiliyetler ve eşyaları kapsıyor.

Ormana yapılan değişiklikleri ve getirilen yeni özellikler olan Bitkiler’i bir önceki yazımızda tanıtmıştık. Saçartohum, Keşif Çiçeği ve Can Eriği isimlerinde olan bu bitkiler oyuncuları taktiksel olarak ormanı daha çok kullanmaya itecek gibi gözüküyor. Saçartohum Ziggs’in E yeteneği gibi çalışırken Keşif Çiçeği harita üzerinde görüş sağlayacak ve Can Eriği ise şampiyonları iyileştirecek.

Orman Değişiklikleri

Kabiliyetler

6. Sezon değişiklikleri ile oyuna gelen ve oldukça başarılı olan yeni kabiliyet sistemine bu güncellemede genellikle dokunulmadı. Azim Ağacı’ndaki Çağların Kuvveti kalkarken yerine yeni olarak Heyulanın Cesareti getirildi. Bu kabiliyetin özelliği ise rakibe kitle kontrolü uygulandığında şampiyonun kalkan kazanması.

Eşyalar

Destek şampiyonlar için oyunda büyük bir önemi olan Ordu Kalkanı’nın kalkacağı çok uzun bir süre önce Riot Games geliştirici ekibi tarafından açıklanmıştı. Bu eşyanın yerini doldurmaya çalışan ekip iki tane yeni destek eşyası getirdi.

     Şövalyenin Adağı: +Can, +Can Yenileme, +Zırh

 • Pasif: Bir takım arkadaşını ortağın olarak belirle. Ortağına yakınken zırh ve hareket hızı kazanırsın, aldığı hasarın bir kısmı sana yansıtılır ve verdiği hasarın bir kısmı seni iyileştirir.

     Kefaret: +Can, +Can Yenileme, +Mana, +Bekleme Süresinde Azalma

 • Pasif: + İyileştirme ve Kalkan gücü
 • Aktif: Haritada bir alanı hedefle. Kısa süreli bir gecikmenin ardından alandaki dost birimler iyileşirken düşman birimler hasar alır. Ölüyken de kullanılabilir.

2017 Sezon Güncellemesi’nde öne çıkan ve önemli gözüken güncellemeler bunlar. Suikastçı Güncellemesi dahilinde değişen şampiyonlar, özellikle de LeBlanc, Katarina, Rengar ve Talon’un ne kadar başarılı olacağını önümüzdeki günlerde göreceğiz. Yine de dengeleme ve “suikastçı” sınıfına uygun olma konusunda Riot Games ekibinin iyi bir iş çıkardığını söyleyebiliriz. Bunun dışında Oyun Tekrarı, Antreman Modu ve Tekli/Çiftli sıranın geri dönmesi League of Legends adına oldukça önemli haberler.

Yorum yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir