League of Legends

League of Legends oyun dinamikleri bir kez daha değişiyor

Yeni sezon öncesi her yıl olduğu gibi getirmeyi düşündüğü yenilikleri açıklayan Riot Games, League of Legends’ın dinamiklerini bir kez daha ciddi bir şekilde değiştirecek gibi gözüküyor. Resmi siteden bir açıklama yapan şirket, oyunda orman, destek oyuncusu eşyaları ve kabiliyetler üzerinde değişiklik yapacak.

Sezonun bitişine çok az bir süre kala League of Legends’da yapılacak değişiklikler belli olmaya başladı. Suikastçi Güncellemesi gibi geniş güncellemeleri de içerecek olan Sezon Öncesi güncellemesi, oynanış güncellemesi de içerecek. Öncelikle bu değişiklikleri genel olarak belirtecek, ardından oyunu nasıl etkileyeceği konusunda fikir yürüteceğiz.

Orman

Sürekli bir değişim içerisinde olan ve takip etmek için ciddi bir efor sarf etmek gereken orman, 2017 sezonu öncesi bir kez daha evriliyor ve farklı bir alan haline geliyor. Öncelikle ormanın bakıldığında hem rol bakımından hem de kamplardaki güçlendirme bakımından oldukça dinamik olduğunu söylememiz mümkün. Çarp büyüsünün farklı eşyalar ile farklı güçlendirmeler vermesi, kamplarda çarp kullanıldığında farklı özellikler elde edilmesi gibi değişiklikler Riot Games’in son zamanlarda yaptığı başarılı hamlelere en güzel örneklerden. Bununla beraber orman, Vadi’de çatışmaların en çok geçtiği yer. Hem bunu göz önünde bulunduran, hem de tüm oyunculara çatışmalarda farklı seçenek sunmak isteyen Riot Games bir takım yenilikler getiriyor.

Bu yeniliklerden ilki orman kamplarında gerçekleştirilecek. Bu konu hakkında detaylı bir bilgimiz olmasa da, kampların sayılarının değişeceğini ya da kamplardaki yaratık sayısının değişeceğini öngörebiliriz.

Bu yeniliklerden ikincisi ve en önemlisi ise bitkiler. Resmi açıklama bitkileri “oyuncuların Çarp’tan bağımsız olarak farklı kararlar almasına yardımcı element” olarak tanımlayan Riot Games, geliştirici bloğunda daha detaylı bilgiler paylaştı.

Bitkiler, gelen açıklamaya göre üç çeşit olacak. Barındırdıkları oyuna direkt etki edebilme gücünden dolayı erken oyunda çok az doğacak olan bitkiler, oyunun belirli bir bölümünden sonra daha sık doğacak ve Bard’ın tınılarının doğmasına benzeyecek. Yani oyun ilerledikçe ormanda bitkilere daha sık rastlayacağız. Bununla beraber bitkilerin doğdukları yerin iki takıma da eşit olacağını, “yarı-rastgele” doğması planlanan bitkilerin mavi ya da kırmızı tarafa adaletsizce yardımcı olmayacağını da belirtelim.

Oyuna getirilmesi planlanan şu anda üç tane bitki bulunuyor. İlkinin adı Blast Cone. Ziggs’in Patlayıcı Lokumu yeteneği gibi ortaya çıkacak olan bu bitki, ormandaki çatışmalarda kritik rol oynayacaktır.

Bitkilerden ikincisi ise Honeyfruit. Kırmızı güçlendirmeye çarp kullanıldığında elde edilen can miktarına benzer bir oranda şampiyona can veren bu bitki, bulunduğu yere göre koridor oyuncularının işlerini kolaylaştıracak.

Son olarak da Gagaların verdiği görüş gücünden esinlenerek tasarlanan bitkinin ismi ise Scryer’s Bloom. Saldırıldığında Ashe’in Şahin Atışı gibi davranan bitki, ejder kontrolü için çok önemli olacak.

Koruyucu Eşya Dizilimi

Riot Games’in daha önce Demir Solari’nin Broşu’nu oyundan kaldırmak istediği haberini yapmıştık. Oynanış güncellemesinde bu eşyadan bahseden şirket, Demir Solari’nin oyundan tamamen kaldırılacağını resmi olarak duyurdu. Bununla beraber kaldırılan eşyanın yerine birçok destek rolü için tasarlanan eşya geleceğini ve oyuncuların oyun tarzına göre bu eşyaları seçeceğini ekleyelim.

Kabiliyetler

Sezon 6’nın başında tamamıyla değişen ve Anahtar Kabiliyetler ile oldukça efektif bir hal alan kabiliyetler, bir kez daha değişecek. Bu değişim kökten bir yenilik olarak gerçekleşmeyecek olsa da, kabiliyet ağacının daha da gelişeceğini ve eklenen özellikler ile oyuna daha çok etki edeceğini söyleyebiliriz. Ayrıca hali hazırdaki bazı kabiliyetlerin de değişeceğini not edelim.


Demir Solari’nin Broşu’nun kaldırılması suikastçiler güncellemesi göz önüne alındığında oldukça kötü bir hamle olarak gözükse de, yeni getirilecek eşyalar ile bu eksikliğin dengeleneceği bekleniyor. Bununla beraber Sezon 6 değişikliklerinde Riot Games’in en başarılı olduğu alan Kabiliyetler idi. Kabiliyetler’in daha da geliştirilmesi ve oyuna edeceği etkinin arttırılmasının oyuncular tarafından olumlu karşılanması bekleniyor.

Gelelim orman değişikliklerine. Riot Games’in geçmişte en başarısız olduğu konulardan birisi ormandı. Şampiyonların dengesiz olması ve orman metasının şampiyon havuzunun dar olması akla gelen ilk örneklerden. Bununla beraber orman eşyalarının sürekli değişmesi de Riot Games’in istikrarsızlığından. Öte yandan 6. sezon kamplar ve orman eşyaları bakımından en dengeli geçen yıl olarak öne çıkıyor. Ejder değişikliklerine ilk başta “rastgele” olmasından dolayı şüphe ile yaklaşılsa da bu değişiklikler de oldukça başarılı olduğunu kanıtladı. Tüm bu rastgelelilik içinde bir de Bitkiler’in ormana getirilmesi kötü bir karar olarak gözüküyor. Bazı bitkilerin özellikle oyun ortasında gidişatı tamamıyla değiştirebilecek olması, oyun bilgisi bakımından başarısız olan oyuncuların rastgele Bitkiler yardımı ile şansının çok daha artıyor oluşu, League of Legends camiasında değişikliğe karşı oluşturulan argümanlardan. Genel kanı Bitkiler’in ormana aşırı yükleme yapacağı ve rastgele oyun tarzını cesaretlendirerek mekanikleri bozacağı yönünde.

Yorum yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir