League of Legends

League of Legends profesyonellerinin aldığı en dikkat çekici cezalar

Riot Games tarafından League of Legends profesyonel sahnesinde verilen en dikkat çekici cezaları sizler için derledik.

Her spor dalında olduğu gibi esporda da oyuncular kurallara riayet etmeyince cezaya çarptırılıyorlar. 2012 yılından bu yana kural ihlali yapan oyunculara cezalar veren Riot Games, hile ve elo boost’un yanı sıra profesyonel oyunculuğa yakışmayan hareketlere de müsamaha göstermiyor. 10 Ağustos 2012’de Polonyalı nişancı HosaN’ın aldığı bir turnuvalık uzaklaştırma ile başlayan cezalar arasında en dikkat çekici olanları bir araya getirdik.

1. IWillDominate

Oyun içindeki toksik davranışları sebebiyle birkaç defa uyarılan IWillDominate, bu uyarıları dikkate almayınca Riot Games tarafından düzenlenen turnuvalardan bir yıl men cezası aldı. Ayrıca oyuncunun o dönem tüm hesapları da perma ban yedi.

2. Elo booster profesyoneller

2013’ün Mart ayında birçok ünlü profesyonel oyuncu elo boost yaptıkları gerekçesiyle cezalandırıldı. Hesapları 14 gün süreyle askıya alınan oyuncuların daha önce elde ettikleri ödüller de geri alındı. Meteos, YellowStar, Aphromoo ve GodBro listede adı geçen oyunculardan yalnızca birkaçı.

3. Incarnati0n

Şu an Jensen nick’iyle Cloud9’da boy gösteren Incarnati0n, 2013 yılında rakip takımlara DDOS göndermesi ve bundan gururla söz etmesi sebebiyle süresiz olarak ban yemişti.

4. Apdo

League of Legends dünyasında ceza denince ilk akla gelen isimlerden biri Apdo. Bir dönem Kore Challenger’ının bir numarası olan, Faker’dan daha iyi olarak gösterilen yıldız oyuncu hayatını elo boost yapmaya adadı desek yanılmış olmayız. Profesyonel oyuncuların kazandığı paraların çok daha fazlasını elo boost ile elde ettiğini açıklayan Apdo’nun hesabı Riot Games tarafından tam 1000 yıl ban cezası aldı.

5. Mithy, Nukeduck, FORG1VEN

Irkçı söylemler, sözlü taciz ve oyun içi davranışları sebebiyle mithy ile Nukeduck 2014 yılının sonuna kadar profesyonel turnuvalardan uzaklaştırılırken, yıldız nişancı FORG1VEN yalnızca 1000 dolarlık bir ceza aldı. Yunan oyuncu daha sonraki yıllarda oyun içi davranışları sebebiyle birkaç kez daha cezaya çarptırıldı.

6. Aphromoo ve Doublelift

2014 yılında CLG forması giyen alt koridor ikilisi, Kore’de hesap paylaşımı yaptıkları gerekçesiyle tüm OGN ve KeSPA turnuvalarından 2 yıl uzaklaştırma aldı.

7. Svenskeren

Worlds sezon 4’te SK Gaming forması giyen ve Tayvan sunucusunda ırkçı söylemlerde bulunup üstüne bir de adını “TaipeiChingChong” yapan Svenskeren, 2500 dolar para cezasına çarptırılmıştı. Ayrıca oyuncuya şampiyonada üç maçlık ceza da verilmişti.

8. Deficio

Oyunculuğu sırasında Cophenagen Wolves ile kural dışı görüşme yapan Deficio’ya, 2015 ve 2016 yılı için koçluk, oyunculuk veya bir başka görevde yer alma yasağı getirildi.

9. XiaoWeiXiao

Sevimli suratının altında kocaman bir canavar yatan XiaoWeiXiao, oyun içi sözlü tacizleri, toksik davranışları ve elo boost yapması sebebiyle profesyonel kariyerini cezalarla geçirdi diyebiliriz.

10. Marshall – Rawbin

2016’da Çilekler’de oynayan Rawbin ve HWA forması giyen Marshall, Twitter üzerinden birbirlerine ağır hakaretlerde bulununca Riot Games tarafından cezalandırıldı. Rawbin Mart, Marshall ise Haziran 2017’ye kadar turnuvalara katılmaktan men edildi.

11. Likkrit

Açtığı bir yayında Bağımsız Devletler Topluluğu (BDT) içindeki çarpıklıklardan bahseden, bunun üzerinden Riot Games Rusya organizasyonuna ağır ve kaba ihtamlarda bulunan yıldız destek oyuncusu altı aylık men cezası aldı. Haberi alan Likkrit, LoL’den emekliliğini açıkladı.

12. Khan

Dört Çinli’nin yer aldığı takım maç kazanamaz diyen Khan, 1 milyon won’un yanı sıra bir maçlık uzaklaştırma cezasına çarptırıldı.

13. Mata

Annesinin kimlik bilgileriyle Kore sunucusunda hesap açan Mata, 500 bin won artı 25 saat kamu hizmeti yapma cezasına çarptırıldı.

14. Dyrus

2012 Dünya Şampiyonası sırasında rakibin konumunu görmek adına sahnedeki dev ekrana bakan Dyrus, uyarı cezası aldı. Aynı kural ihlalini yapan Azubu Frost oyuncusu Jang Gun Woong ise 30 bin dolar para cezasına çarptırılmıştı.

Yorum yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir