League of Legends

League of Legends’ın yeni şampiyonu Aurelion Sol duyuruldu

League of Legends oyuncuları arasında efsane haline gelen Ao Shin yerine çıkacak olan Aurelion Sol’un yetenekleri duyuruldu. Şampiyon, büyük bir ihtimalle 6.5 yamasında oyuna gelecek.

Orta menzilli bir büyücü olarak tasarlanan Aurelion Sol’un tüm yeteneklerinin şampiyonun etrafındaki yıldızlar ile bağlantılı olduğunu belirtelim. Q yeteneği Anivia’nın Q yeteneği ile çok benziyor ve şampiyonun W yeteneği etrafındaki yıldızların alanını genişletip aynı zamanda mana harcıyor. En dikkat çeken yetenek ise E yeteneği olan Uzay Seyyahı. Aktif hale getirildiğinde şampiyonun uzun bir mesafede seyahat etmesini sağlayan yetenek, hasar alındığında kullanılamıyor. Şimdi dilerseniz Aurelion Sol’un yeteneklerinin resmi açıklamasına bakalım ve avantajlarını/dezavantajlarını inceleyelim.

Pasif: Kainatın Merkezi

Aurelion Sol hedef doğrultuda isabet ettiği bütün rakiplerin hasar alıp yavaşlamasına sebep olan, uzun bir yıldız ateşi dalgası gönderir. Ayrıca enerji dalgasının isabet ettiği yakındaki rakipler, şampiyonun dış yörüngesine savrulur.

Q: Felaketin Yıldızı

Aurelion Sol’un hedef yöne savurduğu yeni doğmuş yıldız çekirdeği, yetenek yeniden kullanıldığında veya Aurelion Sol’un yıldızlarının azami yörünge mesafesine ulaştığında infilak eder ve hasar vererek çevredeki bütün rakipleri sersemletir. Şampiyon, Felaket Yıldızı’yla birlikte hareket edebilir ve yakınında olduğu sürece yıldızın büyümesini ve infilak ettiğinde daha geniş bir alanda hasar ile sersemletme etkisi uygulamasını sağlayabilir.

W: Dönence

Aurelion Sol çevresinde dönen yıldızları dış yörüngeye iterek güçlerinin artmasını sağlar. Dönence yeteneği, etkinleştirildiği anda ve yeteneğin açık kaldığı her saniye boyunca mana tüketir. Yeteneği kapattığında veya manası tükendiğinde yıldızlarını geri çeker.

E: Uzay Seyyahı

Pasif: Aurelion Sol aynı yönde durmadan hareket ettiği sürece artan hareket hızı biriktirir ve keskin dönüşlerde hız kaybeder. Bu hızın bir kısmı Kaçış Sürati yükleri olarak biriktirilir ve rakiplerinden her hasar aldığında bu yükleri tamamen kaybeder.

Aktif: Kaçış Sürati yükleri azami değerine ulaştığında, Aurelion Sol Uzay Seyyahı yeteneğini etkinleştirir ve yörüngesindeki yıldızları kendine çekip havalanarak yüzey şekillerinin üzerinden uzun bir uçuşa geçer. Rotası bir kere belirlendikten sonra dönüş yapamaz ve rakiplerden hasar aldığında yeryüzüne inerek yıldızlarını yeniden yörüngesine yerleştirir.

R: Işığın Sesi

Aurelion Sol hedef doğrultuda isabet ettiği bütün rakiplerin hasar alıp yavaşlamasına sebep olan, uzun bir yıldız ateşi dalgası gönderir. Ayrıca enerji dalgasının isabet ettiği yakındaki rakipler, şampiyonun dış yörüngesine savrulur.


Aurelion Sol’un en büyük gücü şüphesiz etrafında dönen yıldızlar, yani pasifi. Şampiyonun pasifi ve W yeteneği ile rahatlıkla minyon temizleyebileceğini söyleyebiliriz. Q yeteneği ile sersemletme etkisi bulunurken ultisi ile de ciddi hasar çıkartabiliyor. Bu noktada şampiyonun koridor aşamasını rahat bir şekilde geçireceğini söyleyebiliriz. İlginç bir şekilde, şampiyonun en güçlü yanı olarak gösterdiğimiz pasifi bazı zamanlarda dezavantaj olarak da karşımıza çıkabilir. Zira bazı durumlarda koridoru itmemek stratejik açıdan daha mantıklıdır.

Oyunun orta ve son safhalarında ise şampiyonun Uzay Seyyahı yeteneği, müthiş bir savaş başlatma mekaniği olarak kullanılabilir. Özellikle de Işınlan ile rakip takımın arkasından yapacağı hamleler, çatışmalarda büyük rol oynayacaktır.

Yorum yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir