HaberLeague of Legends

League of Legends yeni şampiyonu Ekko’yu duyurdu

Uzun bir süredir şampiyon konusunda sessiz kalan Riot, yeni şampiyonun geleceğini duyurdu. Öncelikle, şampiyon için hazırladıkları kısa filmi izleyelim.

Kısa filmden de anlaşılacağı üzere Ekko, saniyeler ile oynayabilen bir oyuncu. Filmdeki karakterin Singed olduğuna dair dedikodular olsa da, resmi bir şekilde onaylanmış değil. Sinema filmi ile daha fazla zaman kaybetmeden şampiyonu incelemeye başlayalım.

Pasif: Z-Kapsül Rezonansı

 Ekko büyüleri ve saldırılarıyla hasar verdikçe rakiplerinin üstünde Rezonans yükleri biriktirir. Aynı hedefe yapılan her üçüncü saldırı Ekko’nun pasifini tetikleyerek ilave hasar verir ve rakibi yavaşlatır. Zamane genci bu pasifi bir rakip şampiyon üzerinde tetiklerse, ayrıca etkili bir hareket hızı güçlendirmesi kazanır.

Kurmalı Kapan

 Ekko’nun hedef aldığı yöne doğru fırlattığı cihaz, geçtiği yoldaki bütün rakiplere hasar verir. Cihaz azami menzile ulaştığında veya bir rakip şampiyona isabet ettiğinde açılarak, içindeki bütün rakip ve tarafsız birimleri yavaşlatan bir alan oluşturur. Bir süre geçtikten sonra cihaz kapanır ve Ekko’ya döner, dönerken yoluna çıkan tüm rakiplere fazladan hasar verir.

Paralel Yakınsama

 Pasif: Ekko’nun normal saldırıları düşük canlı hedeflere ilave hasar verir.

Aktif: Ekko zamanda bir yırtık açarak kendisinin alternatif gerçeklikten gelen bir kopyasını oluşturur. Ekko’nun kopyası hedef konuma doğru bir cihaz fırlatır. Cihaz bir süre sonra açılarak geniş bir yavaşlatma küresi oluşturur. Ekko kürenin içine girerse, meydana gelen patlama içerideki bütün rakipleri sersemletir ve Ekko’ya koruyucu bir kalkan verir.

Zaman Sıçraması

 Ekko hedef bölgeye doğru sabit bir mesafe boyunca atılır. İlk atılması sona erdiğinde Ekko’nun bir sonraki normal saldırısının menzili büyük oranda artar, ardından aniden hedefinin yanında belirerek isabet ve büyü etkileri gösteren hasar verir.

Kronokırılma

 Ekko zamanı geri sararak kısa süreliğine hedef alınamaz ve hasar görmez hale gelir ve saniyeler önce olduğu yerde tekrar ortaya çıkar. Ekko tekrar ortaya çıktığında geçen birkaç saniyelik sürede kaybettiği canın bir kısmını geri kazanır ve yakındaki tüm rakiplere tonlarca hasar verir.

Gördüğümüz gibi, şampiyonun normal yetenekleri çok da etkili gözükmese de, ultisi oyun değiştirebilecek yetenekler sıralamasında üst sıralarda. Şampiyonun birkaç saniye önceki konumuna geri dönmesi ve bu da yetmezmiş gibi can kazanması, oldukça etkili olabilecek bir yetenek. Şampiyonun yetenek komboları doğru sıralandığında ise tamamiyle bir “suikast” oluyor.

Şampiyonun yetenekleri, onun koridor safhasında da güçlü bir şekilde yer almasına olanak sağlıyor. Örneğin Q yeteneği, uzaktan rahatsız etme amacıyla sık sık kullanılabilecek bir yetenek. Ayrıca koridora baskına gelen oyuncular için iyi bir baskın ortamı hazırlayan Q, Ekko’nun en çok kullanılacak yeteneği olarak göze çarpıyor. Paralel yakınsama ise koridorda oyuncuları zone’lamak için çok iyi bir yetenek. Rakip oyuncular yakınsamanın içine girerse ne ala, yok eğer ondan kaçınırlarsa da size iyi bir zone efekti yaratma şansı tanıyacak. Zaman sıçraması ise Graves’in E yeteneği gibi, kısa bir menzile sahip olmasına rağmen kovalarken/kaçarken iyi bir pozisyon almanıza yardımcı olabilir. Ekko’nun en güçlü yanı ultisini kullanarak kaybettiğiniz takaslarda bir anda geriden gelip rakibinizi öldürebilirsiniz ya da inanılmaz bir şekilde rakibinize suikast düzenleyebilirsiniz.

Takım savaşlarında ise her suikastçi gibi Ekko’nun da akıllı davranıp iyi pozisyon alması, hemen takım savaşına dahil olmaması gerekiyor. Zira çoğu suikastçi gibi onun da canı az ve yetenekleri için doğru zamanda doğru şeyleri yapması gerekiyor. Q yeteneğinizle rakiplerinizi dürtüp E yeteneğiniz ile rakibi zone’layın. Zor durumda kaldığınızda ultiniz ile kaçabileceğinizi de aklınızdan çıkarmayın.

Görünüşe göre Ekko oldukça OP bir şampiyon olacak. Şampiyonun farklı kombolarını ve profesyonel ellerde yaratacağı harikaları izlemek için sabırsızlıkla bekliyoruz.

 

Kaynak: League of Legends Türkiye

 Zafer Zırhlı

Zafer Zırhlı

League of Legends oyuncusu, aynı zamanda profesyonel sahnenin sıkı takipçisi.