League of LegendsŞampiyonlarTankYardımcı

Leona

Leona, oyundaki en sağlam karakterlerden biri olup tank ve yardımcı rolünün hakkını verir. Yüksek güçlü ama kırılgan bir takım arkadaşınızı korumak için önde siper olabilir, hasarları karşılayabilir, rakipleri güneşin parlak ışığıyla etkisizleştirebilirsiniz. Harika yavaşlatma ve hasarı azaltma özellikleriniz vardır. Rakipleriniz ışığınızdan kaçmak isteyecek ama çok azı başarabilecektir. Ayrıca LoL videolarında da büyük altın sarısı kalkanınız ve kılıcınız ile güneş gibi parlayıp göz önünde duruyor, takım arkadaşlarınız tarafından seviliyor olacaksınız.

‘Seher Işığı’

Targon Dağı’nın yukarı eteklerinde yaşayan Rakkor savaşçıları, hayatlarını savaşa adar. Yine de Targon zirvesi, ”daha yüksek” çağrılara cevap veren bir grup özel Rakkorlu için ayrılmıştır. Solari olarak adlandırılan bu grubun üyeleri, savaşçılığı bir kenara bırakmış ve hayatlarını güneşe adamayı seçmişlerdir. Efsaneye göre Solari, savaş esnasında düşmanlarının üzerine güneşin saf kudretini çağırabilen bir savaşçı tarafından kurulmuştu. Bu savaşçı, Valoran’ın güneşe en yakın noktası olan Targon Dağı’nın zirvesini, güneşe tapacağı yer olarak seçti. Solari halkı, kuşaklar boyu bu geleneği bu güne dek korudu. Saygınlıklarını devam ettirseler de, hiçbir savaşçı kurucularının sahip olduğu yeteneklere sahip değildi – Leona doğana kadar.

Leona’nın ailesi, savaşın hararetine dayanabilecek şekilde yetiştirilmiş geleneksel Rakkorlulardı. Leona onlara göre sorunlu bir çocuktu. Çocukluk arkadaşı Pantheon dahil olmak üzere, diğer herkes gibi dişli bir savaşçıydı; ama onların öldürme hevesini paylaşmıyordu. Gerçek bir savaşçının değerinin savunma ve koruma yeteneğinde yattığını düşünüyordu. Kutsal bir silahı taşıyabilmek için iki ergenin ölümüne dövüştüğü Kor Ayini için yaşı geldiğinde, Leona dövüşmeyi reddetti. Bu yüzden Rakkor liderleri idamını emretti; ama ölümcül darbeyi vurmaya çalıştıklarında, güneş pırıl pırıl parlayıp Targon Dağı’nı ışık seline boğdu. Işık azaldığında, Leona zarar görmemiş olarak duruyor, onu idam edecekler de etrafında baygın yatıyordu. Solari cezasının kaldırılmasını talep ederek, Leona’yı hemen bünyesine aldı. Leona Solari’nin altın zırhını kuşandı; Solari, ona efsanedeki kadim güneş savaşçısından miras kalan kılıçla kalkanı verdi. Leona onların rehberliğinde yeteneklerini kullanmayı öğrendi. Hazır olduğunda, ülkesinden ayrılıp League of Legends’a (Efsaneler Ligi) katıldı.

”Güneşin ışıkları tüm Runeterra’ya ulaşır, öyleyse şampiyonunun imgesi de ulaşmalı.”

Yetenekler

Güneş Işığı
gı

Leona’nın büyülerinden hasar alan rakip birimler 3,5 saniye Güneş Işığı’ından etkilenirler. Bu rakip birimler Leona’nın takım arkadaşlarından hasar aldıklarında Güneş Işığı etkisi kalkar ve 20 / 35 / 50 / 65 / 80 / 95 / 110 / 125 / 140 ek büyü hasarı alırlar.

Leona’nın saldırıları ise bu ek büyü hasarını veremez.

Şafak Kalkanı

şk

 • Aktif
 • Bedel: 45 / 50 / 55 / 60 / 65 Mana
 • Bekleme Süresi: 11 / 10 / 9 / 8 / 7

Leona’nın bu yeteneği kullandıktan sonra yaptığı ilk normal saldırısında kalkanıyla vurarak rakibine 40 / 70 / 100 / 130 / 160 (+ %30 Yetenek Gücü) ek büyü hasarı verir ve 1.25 saniyeliğine sersemletir.

Tutulma

Tutulma

 • Aktif
 • Bedel: 60 Mana
 • Bekleme Süresi: 14

Leona kendini güneş ışığından bir kalkan ile çevreleyerek 3 saniyeliğine 20 / 30 / 40 / 50 / 60 (+ %20 ek zırh), (+ %20 ek büyü direnci) zırh ve büyü direnci kazanır. Bu süre bittiğinde kalkan patlayarak 275 birimlik mesafedeki tüm rakiplere 60 / 110 / 160 / 210 / 260 (+ %40 Yetenek Gücü) büyü hasarı verir. Eğer herhangi bir rakip bundan hasar alırsa zırh ve büyü direnci etkileri 3 saniye daha kalır.

Ufuk Kılıcı

uk

 • Aktif
 • Bedel: 60 Mana
 • Menzil: 875
 • Bekleme Süresi: 13 / 12 / 11 / 10 / 9

Leona güneş ışığından bir kılıçla önündeki rakiplerine 60 / 100 / 140 / 180 / 220 (+ %40 Yetenek Gücü) büyü hasarı verir. Darbe alan son rakibinin üstüne atılır ve kısa süreliğine onu hareketsiz bırakır.

Güneş Patlaması

gp

 • Aktif
 • Bedel: 100 Mana
 • Menzil: 1200
 • Bekleme Süresi: 90 / 75 / 60

Leona hedeflediği yere güneş ışını indirir. 0.625 saniyelik bir gecikmeden sonra bu ışın 250 birimlik mesafedeki tüm rakiplere 150 / 250 / 350 (+ %80 Yetenek Gücü) büyü hasarı verir ve 1,5 saniyeliğine %80 oranında yavaşlatır. 100 birimlik mesafedeki rakipler ise 1,5 saniyeliğine sersemlerler.Berk Meydanlı

Berk Meydanlı