BüyücüLeague of LegendsŞampiyonlar

Lissandra

Lissandra, adındaki bu cadı, yürümek için dahi buzlara hükmeden, soğuk pençesi ensenizde olacak bir büyücü şampiyondur. Orta koridorda üstünüze bir sarkıt gibi düşecektir. Rakiplerini karlı bir dağın tepesinden yuvarlanan dev bir çığ gibi itecektir.

‘Buz Cadısı’

Lissandra’nın büyüleri, buzun saf gücünü karanlık ve korkunç bir şeye dönüştürüyor. Bu cadı, sahip olduğu karanlık buzun gücüyle rakiplerini dondurmaktan çok daha fazlasını yaparak, kendisine karşı gelenleri delik deşik ve paramparça ediyor. Kuzeyin korkmuş sakinleri, onu sadece “Buz Cadısı” olarak tanıyor. Gerçek ise çok daha ürkütücü: Lissandra, doğanın dengesini bozarak, dünyayı buz devrine gömme planları yapan biri.

Yüzyıllar önce, Lissandra Donmuş Gözcüler olarak bilinen, habis yaratıkların vaat ettiği güç karşılığında kabilesine ihanet etti. O gün, damarlarından akan kanın sıcaklığını son kez hissetti. Yozlaşmış kabile üyeleri ve Gözcülerin gücü ile, korkunç bir kar fırtınası gibi diyarı kasıp kavurdu. İmparatorluğu büyüdükçe, dünya soğudu ve buz, toprağın yerini aldı. Gözcüler, kadim kahramanlar tarafından alt edildiğinde, Lissandra inancını kaybetmedi ve dünyayı, Gözcülerin döneceği güne hazırlamak için yemin etti.

Lissandra, dünyayı Gözcülere dair tüm bilgilerden arındırmak için çalıştı. Sihir gücüyle insan şekline girdikten sonra, pek çok kez kendini kâhin ve bilge olarak tanıttı. Nesiller geçtikçe, Freljord’un tarihini yeniden yazdı; böylece, kendi halkının tarihi de değişti. Bugün, Gözcülere dair bölük pörçük öyküler, çocuk masalları olarak görülüyor. Ama bu aldatmaca, tek başına yeterli değildi; Lissandra’ya bir ordu gerekiyordu.

Gözünü şerefli Buz Muhafızları kabilesine dikti. Lissandra, Buz Muhafızlarını yozlaştırmanın asırlar süreceğini biliyordu, o nedenle en büyük hilesine başvurdu. Buz Muhafızlarının liderini öldürüp onun yerine geçti. Ardından, kabilenin geleneklerini yavaş yavaş bozmaya başladı. İnsan formu yaşlandığında, kendi ölümünü tezgâhladı ve yerine geçecek kişiyi katlederek onun yerini aldı. Geçen her nesille, Buz Muhafızları daha da dar görüşlü, acımasız ve kötü oldu. Bugün, dünya onları hâlâ Buz Cadısı gibi yaratıklara karşı duran, şerefli ve barışçıl bir kabile olarak görüyor. Gerçekte ise, artık cadıya hizmet ediyor, Gözcülerin görkemli bir şekilde döneceği günü bekliyorlar.

Lissandra, o gün tüm ulusların yok olacağını ve dünyanın buzla yeniden doğacağını biliyor.

”Gözlerini kapa, kendini soğuğa bırak.” – Lissandra

Yetenekler

Buzdoğan
b

18 saniyede bir Lissandra’nın kullanacağı bir sonraki yetenek mana harcamaz. Bu bekleme süresi Lissandra bir yetenek kullanarak bir rakibinin hareketini kısıtladığı zaman 1 saniye azalır.

Keskin Buz

Keskin Buz

 • Aktif
 • Bedel: 85 Mana
 • Menzil: 725 (İsabet halinde 825)
 • Bekleme Süresi: 6 / 5,25 / 4,5 / 3,75 / 3

Lissandra dümdüz ilerleyen buzdan bir mızrak fırlatır ve bu mızrak bir rakibe çarptığında parçalanarak 75 / 110 / 145 / 180 / 215 (+ %65 Yetenek Gücü) büyü hasarı verir ve 1,5 saniyeliğine %16 / %19 / %22 / %25 / %28 oranında yavaşlatır. Sonrasında mızrağın parçaları hedefin içinden geçerek çarptıkları diğer rakiplere de aynı hasarı verirler fakat onları yavaşlatmazlar.

Kırağı Çemberi

kç

 • Aktif
 • Bedel: 50 Mana
 • Menzil: 450
 • Bekleme Süresi: 14 / 13 / 12 / 11 / 10

Lissandra etrafındaki alanı dondurarak yakındaki rakiplerine 70 / 110 / 150 / 190 / 230 (+ %40 Yetenek Gücü) büyü hasarı verir ve 1,1 / 1,2 / 1,3 / 1,4 / 1,5 saniyeliğine onları mıhlar.

Buzul Pençe

Buzul Pençe

 • Aktif
 • Bedel: 80 / 85 / 90 / 95 / 100 Mana
 • Menzil: 1050
 • Bekleme Süresi: 24 / 21 / 18 / 15 / 12

Lissanda bir buz pençesi fırlatır ve bu pençe çarptığı tüm rakiplere 70 / 115 / 160 / 205 / 250 (+ %60 Yetenek Gücü) büyü hasarı verir. Bu yeteneği tekrar kullanmak Lissandra’yı pençenin o anki yerine gönderir.

Donmuş Mezar

dm

 • Aktif
 • Bedel: 100 Mana
 • Menzil: 550
 • Bekleme Süresi: 130 / 105 / 80

Rakip bir şampiyona karşı kullanıldığında, o şampiyonu dondurarak 1,5 saniye sersemletir ve 150 / 250 / 350 (+ %70 Yetenek Gücü) büyü hasarı verir.

Kendisine kullandığında ise kendini 2.5 saniye boyunca buzla kaplayarak hasar alamaz ve hedef alınamaz hale gelir ancak bu süre boyunca kendisi de bir şey yapamaz.

Sonrasında Lissandra’nın hedefinden yayılan kara buz ilerledikçe etraftaki tüm rakiplere büyü hasarı verir. Bu buzun 3 saniye boyunca kalır ve etkilediği rakiplerin hareket hızlarını %30 / %45 / %75 düşürür.Berk Meydanlı

Berk Meydanlı