League of Legends

5Mid Özetliyor: LoL 6.1 yaması

Riot Games, başlamasını sabırsızlıkla beklediğimiz 6. sezona dair ilk yama olan 6.1 yamasını duyurdu.

Uzun süredir beklediğimiz 6. sezonun başlamasına çok az kaldı. Yeni sezonun ilk yaması da Riot Games tarafından yayınlandı. Her yamada olduğu gibi 6.1 yamasında da şampiyonlara ve eşyalara gelen değişiklikler bulunuyor. 6.1 yaması eşya bazında oyunun en önemli eşyalarının neredeyse çoğuna denge değişiklikleri getirdi. Bunun yanı sıra beceri kabiliyetlerinde de çok fazla sayı da değişim söz konusu. En önemli değişiklikler yeni şampiyon seçim ekranı, yeni gelen orman eşyası Rün Feryadı ve Kabiliyetler’deki değişiklikler olarak göze çarparken, bir çok şampiyona da çeşitli iyileştirmeler geldiğini de belirtelim.

Yeni Şampiyon Seçimi

Daha önceden TR ve NA sunucularına geleceği açıklanan yeni şampiyon seçim ekranı 6.1 yaması ile geliyor. Yeni seçim ekranının bu sunucularda sorunsuz bir şekilde işlediği gözlemlenirse bu yeni deneyim tüm sunucuların erişimine açılacak.

2016 Dereceli Sezonu

League of Legends oyuncularının heyecanla beklediği 6. sezon güncellemesi 20 Ocak tarihinde sunuculara geliyor. Bu tarihten sonra oyuncular 10 dereceli maç oynayacak ve yeni sezonda dereceleri yükselmek için çaba gösterecek.

Şampiyonlar

Uzun zamandır ne ormanda ne de herhangi bir koridorda gördüğümüz Fiddlesticks‘in E yeteneğinin mana bedeli düşürüldü. Bu küçük bir güçlendirme olsa da yeni gelen orman eşyası ile şampiyonu ormancı olarak görme ihtimalimiz arttı. Yamadaki nadir nerflerden birisi Gangplank‘e geldi. Şampiyonun pasifindeki ilave saldırı gücü azaltılırken süresi arttırıldı. Bir diğer nerf de Kalista‘ya getirildi. E yeteneğini bir minyon için kullandığında manasının belirli bir miktarını geri alan Kalista, artık sadece birden fazla birimi E ile öldürdüğünde manasını geri alabilecek.

Yamadaki en büyük iyileştirmelerden birisi Kha’Zix‘e getirilirken, şampiyonun W ve E yeteneğinin menzili arttı. Nişancı güncellemeleri ile popülerliği bir an olsun düşmeyen Miss Fortune‘un ise pasifinin ve E yeteneğinin hasarı azaltıldı. Bu çok büyük bir nerf olmasa bile diğer nişancıların oynanma şansının arttığını söyleyebiliriz. Juggernaut güncellemesi ile değişen şampiyonlar arasında en zayıf durumda bulunan Mordekaiser‘e de iyileştirme geldi. Pasifinin kalkan süresi artarken W yeteneği minyon üzerinde kullanılabilecek ve ultisi daha fazla hasar verecek.

Komik bir şekilde ne kadar nerf yerse yesin hala etkili bir şekilde kullanılabilen Riven‘e de bu yamada buff geldi. Şampiyonun pasifindeki hasar yüzdesi arttırıldı. Bir diğer buff alan şampiyon olan Rumble‘ın ise Q yeteneğinin menzili arttırıldı ve tetiklenme süresi düşürüldü.

Eğer ana rolünüz nişancı ise destek-Trundle‘ın ne kadar can sıkıcı olabileceğini biliyorsunuz demektir. Bu yamada nerf alan Trundle’ın Q yeteneği artık kulelere işlemezken E yeteneğinin mana bedeli arttı ve ultisi büyük bir ölçüde nerf yedi.

Orman

Daha önceden haberiniz yaptığımız gibi ormandaki en büyük değişiklik Rünbıçak’ın oyundan kaldırılması oldu. Yerine getirilen eşya ise Rün Feryadı eşyası. Luden’in Feryadı eşyasının ormancılar için uyarlanmış hali olan Rün Feryadı hem daha ucuz, hem de çok daha kullanışlı. 2625 altına alabileceğimiz eşyanın pasifi sayesinde büyük yaratıklara yaptığımız saldırılar eksik mana miktarımızın bir kısmını bize geri verecek.

Aşama 2 Orman Eşyaları‘nın fiyatları ucuzlatılırken Vadi’nin Alameti artık daha az hasar verecek.

Eşyalar

Sarı totemlerin bekleme süresi daha kısa sürede dolacak şekilde değiştirilirken Uzak Görüş totemlerinin bekleme süreleri arttırıldı. Ne var ki bu değişiklikler eşyaların popülerliğine ciddi biçimde etki etmeyecektir.

Yeni sezon ile beraber gelen eşyalardan olan Vahanın Gözü ve Muhafızların Gözü‘nün popülerliği özellikle de yüksek derecelerde oldukça düşük. Buna yönelik bir değişiklik getiren Riot Games, göz eşyalarının mana yenilenmelerini azaltırken bekleme sürelerine olan etkilerini arttırdı.

Yeni meta ile birlikte popülerliği neredeyse iki katına Buz Kraliçesi’nin Hakkı da ufak bir nerf yedi diyebiliriz. Mana yenilenmesi azalırken eşyanın verdiği yavaşlatma etkisi artık ufak hayaletlerin ne kadar uzağa gittiğine bağlı olarak arttı.

Zırh delme eşyalarının yüzdeleri arttırılırken Hydra eşyalarının altın bedeli azaldı. Bunun yanında Ölümün Dansı eşyası da neredeyse her statı arttırılarak (altın bedeli de dahil) güçlendirildi.

Kabiliyetler

Her oyuna girdiğinizde ve klavyenizdeki Tab tuşuna bastığınızda en az 7-8 tane Yıldırımların Efendisi’nin Hükmü’nü görüyorsanız, bilin ki yalnız değilsiniz. Bu kabiliyetin popülerliğinin farkında olan Riot Games, Yıldırımların Efendisi’ni nerflemek yerine diğer kabiliyetleri güçlendirdi ki bu doğru hareket olarak gözüküyor şu anda. Kaya Sağlamlığı, Çağların Kuvveti, Fırtına Yağmacısı’nın Cinneti, Ölümateşi Dokunuşu, Savaş Şevki ve Kumandan’ın Kan Hırsı güçlendirilirken İsabet‘in zırh delme özelliği azaltıldı.


Yeni sezonun ilk yaması olan 6.1 yamasında önemli olarak gözüken detaylar bu şekilde. Şampiyonların bir çoğu iyi bir şekilde dengelenirken kabiliyetlere getirilen değişiklikler de çeşitlilik açısından oldukça doğru bir hamle.

Yorum yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir