League of Legends

5Mid Özetliyor: LoL 6.15 yaması

2016 Dünya Şampiyonası öncesi önemli değişikliklerin yapıldığı LoL 6.15 yamasının detayları açıklandı. Uzun bir süredir hem profesyonel sahneyi hem de tekli dereceli oyunlarını domine eden Hecarim ve Malzahar önemli nerfler alırken, popülaritesi yavaş yavaş artan Kassadin ve Vayne’e ciddi iyileştirmeler yapıldı. Işınan nerf’ünden sonra neredeyse her oyunda gördüğümüz Shen de nerf alan diğer bir şampiyon oldu. Öte yandan geçtiğimiz günler açıklanan koridor değişikliğine yönelik getirilen değişiklikler ise bu yamada oyunda olacak.

Şampiyonlar

Halen aktif bir şekilde seçilen ve oldukça güçlü olan Braum bu yamada nerf aldı. Şampiyonun pasifinin hasarı azaltılırken Q yeteneğinin de hasarı düşürüldü. SoloQ oyunlarında fırtına gibi esen Hecarim de nerf alanlardan. Şampiyonun taban hasarı azaltılırken Q yeteneğinin hasarı da ciddi bir şekilde azaltıldı.

Her Dünya Şampiyonası’nda görmeye alıştığımız Jarvan bu yamada bir buff aldı. Şampiyonun E yeteneğinin verdiği aktif ve pasif saldırı hızı arttırıldı. Son birkaç yamadır çokça popüler olan ve hem orta koridorda hem de alt koridorda oynanabilen Karma ise bir nerf yedi. Kalkan veren şampiyonun E yeteneği daha az kalkan verirken, artık minyonlar üzerinde kullanılmayacak. Bu da Riot Games’in koridor değişikliği konusunda yaptığı diğer bir hamle olarak göze çarpıyor.

League of Legends tarihinin Irelia’dan sonra en çok nerf alan şampiyonu olan Kassadin ise bu yamada iyi bir güçlendirme aldı. Şampiyonun Q yeteneğinin hasarı arttırılırken E yeteneğinin mana bedeli düşürüldü. Tıpkı Hecarim gibi SoloQ’da dehşet saçan Malzahar da bir nerf yedi. Şampiyonun pasifinin bekleme süresi arttırılırken kalkan süresi ise düşürüldü. Ufak bir dengeleme alan Nidalee’nin ise Q yeteneğinin hasarı arttırılırken şampiyonun R yeteneği artık Nidalee’nin normal saldırılarını sıfırlamayacak.

Üst koridor oyuncularının sıklıkla tercih ettiği Shen de bu yamada nerf aldı. Şampiyonun taban can yenilenmesi ciddi olarak azaltıldı. Şu anda en yüksek kazanma oranına sahip olan Sona da geçtiğimiz yamada bir nerf almıştı. Bu değişiklikleri hatırlatmakta fayda gören Riot Games, gelen nerf’ü tekrarlamış oldu. Sona’nın verdiği iyileştirme gücü azaltılırken, E yeteneğinin verdiği hareket hızı da düşürüldü.

Yamadaki en güzel güçlendirmelerden birisi ise Vayne’e geldi. Şampiyonun Q yeteneği artık kulelere de hasar verecekken, bu yeteneğinin fazladan hasarı ile Vayne’in taban hasarı artık birlikte kritik hasar vuracak. Sezon ortası büyücü güncellemesi ise metaya tekrar giriş yapan Vladimir de bu yamada nerf aldı. Şampiyonun W yeteneği olan Kan Havuzu’nun bekleme süresi arttırıldı.

Sihirdar Vadisi

Geçtiğimiz gün açıklanan Dünya Şampiyonası öncesi Erken Oyun güncellemesi bu yamada aktif olacak. Bu değişikliklere göre kulelerin canı arttırılırken tahkimat süreleri azaltıldı. Alt koridor kulelerinin ise tahkimat özelliği tamamıyla kaldırıldı. Yani alt koridordaki kuleleri çok daha hızlı bir şekilde yıkabileceğiz. Bununla beraber alınan ilk kule takımımıza fazladan altın da kazandıracak.

En çok tartışılan değişikliklerden birisi ise kuşatma minyonlarına getirilen değişiklikler oldu. Bu değişikliklere göre kuşatma minyonları üçüncü minyon dalgasından itibaren koridorlarda dönüşümlü olarak doğacak ve oyunun 35. dakikasından sonra tüm koridorlarda doğacak. Bu değişikliklerle ilgili detaylı haberimize buradan ulaşabilirsiniz.


6.15 yamasında genel olarak öne çıkan değişiklikler bunlar gibi gözüküyor. Şampiyonlara getirilen değişiklikler metayı etkilese de profesyonel sahnede doğrudan etki edecek değişikliklerin Sihirdar Vadisi’ne getirilen değişiklikler olacağını söylememiz mümkün. Önümüzdeki haftalarda profesyonel sahnede 6.15 yamasının oynanması ile beraber takımların nasıl adapte olacağını hep beraber izleyeceğiz.

Yorum yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir