League of Legends

5Mid Özetliyor: LoL 6.17 yaması

Dünya Şampiyonası’na çok kısa bir süre kala, profesyonel sahneyi doğrudan etkilemeyi amaçlayan LoL 6.17 yaması bugün yayınlandı. Güncellemede genel olarak sadece şampiyonlara getirilen değişiklikler mevcutken, Arcade Ahri, Arcade Ezreal ve Arcade Corki kostümleri de oyuna geldi.

Genel olarak baktığımızda orman rolündeki Gragas ve Rek’sai’nin nerf yediğini görüyoruz. Öte yandan nişancılar arasında en popüler şampiyon olan Sivir ağır bir nerf alırken, Ezreal ve Riven güzel birer güçlendirme aldı.

Şampiyonlar

Sağladığı fayda ve hasar ile alt koridorda Sivir ve Jhin ile en çok tercih edilen Ashe bu yamada ufak bir güncelleme aldı. Şampiyonun ultisinn hasarı ilk seviyelerde azaltılırken Q yeteneğinin bekleme süresi dört saniyeye indirildi. Uzun zamandır görmediğimiz Diana‘nın E yeteneğinin alanı genişlerken Evelynn‘in R yeteneğinin bekleme süresi azaltıldı.

Meta nişancıları arasında kendisine yer bulmakta zorlanan Ezreal de iyi bir güçlendirme aldı. Şampiyonun pasifinden gelen saldırı hızının oranı ciddi bir şekilde arttırıldı. Öte yandan aldığı güncellemeden sonra bir güçlendirilen bir nerf yiyen, son günlerin en çok oynanan üst koridor şampiyonu Gangplank ise bu yamada bir kez daha nerf aldı. Şampiyonun taban can değeri azaltılırken W yeteneği olan portakalın mana bedeli arttırıldı. Son olarak da global anlamda çok değerli olan R yeteneğinin bekleme süresi arttırılırken hazarı da azaltıldı.

Metadaki en güçlü iki ormancıdan birisi olan Gragas, Dünya Şampiyonası öncesi ilk nerf’ünü aldı. Şampiyonun E yeteneğinin bekleme süresi arttırılırken, ultisinin hedefe ulaşma süresi artık 0.55 saniye. Gragas oyuncuları artık E yeteneklerinden gelen sersemletme özelliğine daha bağımlı oynamak zorunda olacak.

Son birkaç aydır profesyonel sahnede sıklıkla oynanan ve Hayaletkılıcı’na getirilen güçlendirmeden sonra inanılmaz bir hasar potansiyeline sahip olan Jhin ise bu yamada ufak bir nerf aldı. W yeteneğinin şampiyonlara verdiği hasarı azaltılırken, minyonlara ve orman yaratıklarına verdiği hasar arttırıldı. Bununla beraber Jhin’in ultisinin minimum çıkaracağı hasar azaltılırken, maksimum vereceği hasar değeri de yükseltildi.

Geçtiğimiz mevsim sıklıkla oynanan Malphite da bu yamada bir güçlendirme aldı. Şampiyonun W yeteneğinin verdiği ilave zırh değeri arttırılırken, ilave hasar oranı da yükseltildi. Orianna‘nın ultisinin bekleme süresi ve mana bedeli azaltılırken, Poppy‘nın W yeteneğinin verdiği ilave zırh ve büyü direnci oranı da arttırıldı.

Gragas ile ormanı domine eden Rek’sai de ciddi bir nerf aldı. Şampiyonun E yeteneğinin bekleme süresi erken seviyelerde arttırılırken, ultisinin bekleme süresi de ciddi anlamda arttırıldı. Şampiyonun global anlamda varlık göstermesindeki en aktif yetenek olan ultisinin bekleme süresinin azaltılması şampiyonun popülerliğine ciddi anlamda etki edecek.

Her Dünya Şampiyonası klasikleşen Riven güçlendirmesi de bu yamada oyuna geldi. Şampiyonun R yeteneğinin minimum ve azami hasar değerleri arttırıldı.

Yamadaki en ağır nerf ise Sivir‘e geldi. Oynanabilirliği  neredeyse sıfıra indirilen şampiyonun W yeteneğinin saldırı gücü yüzdesi azaltılırken, W yeteneği kullanılırken ultinin verdiği saldırı hızı da azaltıldı. Sivir’in bu değişiklikler ile profesyonel sahnede oynanmayacağını söylememiz mümkün.

Uzun zamandır görmediğimiz Vayne de bu yamada bir güçlendirme aldı. Şampiyonun Q yeteneğinin saldırı gücü oranı arttırıldı. Öte yandan Veigar da ufak bir güçlendirme aldı. Şampiyonun pasifinden gelen yetenek gücü ilavesi 3’ten 5’e çıkarıldı. Son olarak, yamadaki güzel güçlendirmelerden bir diğeri de Vi‘ye geldi. Şampiyonun pasifinin bekleme süresi azalırken, Q’nun da bekleme süresi azaldı.

Kule Yapay Zekası

Yamadaki önemli değişikliklerden biri de kulelere geldi. Kule altı savaşlarda kulelerin oldukça garip davrandığını, size hasar veren şampiyonu bazen seçmediğini görebiliyordunuz. Oyundaki bu hata giderilirken, kulenin hedef seçme algoritması da değiştirildi.


Direkt olarak profesyonel sahneyi etkilemeyi amaçlayan LoL 6.17 yamasının yarın oyuna gelmesi bekleniyor.

Yorum yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir