League of Legends

5Mid Özetliyor: LoL 6.3 yaması

Oyuna nasıl değişiklikler getireceği merakla beklenen League of Legends 6.3 yaması bugün itibariyle Riot Games tarafından yayınladı.

6.3 yaması hem şampiyon hem de eşya anlamında oyundaki dengeleri değiştirebilecek çok fazla yeniliği beraberinde getiriyor. Suikastçı şampiyonlara yönelik kritik değişiklikler gelirken, her yamada olduğu gibi buff ve nerf alan şampiyonlar da bulunuyor. 6.3 ile oyuna gelen Draktharr’ın Gece Kılıcı, suikastçı şampiyonları en yakından ilgilendiren konu oldu. Var olan eşyaların birçoğunda da düzenlemeler yapıldı. Ayrıca Gönül Avcısı Orianna ve Müziğin Kalbi Sona kostümleri de yeni yamayla beraber oyundaki yerini alacak. Şimdi LoL 6.3 yamasının detaylarına geçelim.

Şampiyonlar

Orta koridorun suikastçı şampiyonlarından Akali‘nin Q yeteneğinin enerji yenilemesi artarken ultisinin de atılma hızı yükseltildi. Orta koridorun bir başka suikastçısı Zed‘in ultisinin hasarı az da olsa azaltıldı. Destek rolünün güçlü şampiyonlarından Alistar‘ın E’sinin mana ve bekleme süresi arttırıldı. Şampiyon adına en önemli yenilik ise Tos+Unufak Et kombosunun kolaylaştırılması oldu. Yani bundan sonra oyunun en zor kombolarından biri olan Tos+Unufak Et’i yapmak biraz daha kolay olacak. İçinde bulunduğumuz çift nişancı metasında en çok tercih edilen şampiyonlardan Corki‘nin Q’su Fosfor Bombası’nın hasarı azaltıldı. Ayrıca ultinin doldurma süresi az da olsa arttırıldı. Ormancı şampiyonlardan Gragas‘ın W yeteneği Ayyaş Hiddeti yeni yamayla birlikte alan etkili hasar verme özelliği kazandı. Güncellendiğinden itibaren ormanda tercih edilmeye başlayan Graves‘in Q yeteneğinin hasarı özellikle de son seviyelerde ciddi miktarda azaltıldı. Uzun süredir vadide göremediğimiz hiper taşıyıcı Kog’Maw‘ın Q yeteneğindeki saldırı hızı sağlayan pasifi, W yeteneğine kaydırıldı. W yeni bir özellik kazandı ve her seviyede %15 ilave büyü hasarı sağlıyor. Üst koridorda ve destek rolünde çok fazla gördüğümüz Poppy‘nin Q yeteneğinin hasarı azaltıldı. E’si Kahramanın Hücumu’nun da bekleme süresinde bir artış yapıldı. Ryze‘ın pasifi 5 büyü kullanmayla sınırlandırıldı, bunun dışında ultisinin bekleme süresinde önemli miktarda azalma oldu. Ormanda çok fazla göremediğimiz Xin Zhao‘nun W yeteneği artık her üçüncü saldırıda kritik hasar verecek. E’si Amansız Hücum’un da bekleme süresi her seviyede 12 saniye olarak değiştirildi. Orta koridor şampiyonlarından Ziggs‘in ultisinin patlamasındaki en etkili olduğu noktaya verdiği hasar arttırıldı.

Eşyalar

Yazının girişinde de bahsettiğimiz gibi Draktharr’ın Gece Kılıcı adında suikastçı şampiyonları yakından ilgilendiren yeni bir eşya bizlerle birlikte. Öncelikle bu yeni eşya 75 saldırı gücü, %5 ilave hareket hızı ve +10 zırh delme sağlıyor. Toplamda 3250 altın ve Dişli Kama + A.M.K. Kılıcı + 850 altın ile tamamlanabiliyor. Eşyanın özel pasifleri ise bir hayli etkili gözüküyor. Şimdi bu özelliklere geçelim. +10 zırh delme kazandıran özel pasifi, rakip şampiyonlara yapılan normal saldırılarda Çöken Gece etkisi uyguluyor. Çöken Gece özelliği ise 2 saniye sonra, Çöken Gece 90 + hedefin eksik can miktarının %25’i kadar fiziksel hasar veriyor. Çöken Karanlık özelliği de patlamadan önce hedeften skor veya asist alınması halinde, bekleme süresini iade ediyor. Saldırı gücüne dayalı suikastçı şampiyonlar için biçilmiş kaftan diyebileceğimiz bu yeni eşyayı oyunda sık sık göreceğiz gibi duruyor.

Mevcut eşyalara yapılan değişiklikler ile devam edelim. Maceracının Pazubendi‘nin tarifine ekstradan bir Dokuma Zırh daha eklendi. 25 olan zırh değeri 30’a çıkarıldı. Başgardiyanın Zırhı‘nın toplam altın bedeli azaldı. Ölü Adamın Zırhı‘nın toplam altın bedeli arttırılırken sağladığı yavaşlatma etkisi azaltıldı. Günateşi Pelerini‘nin pasifinden gelen hasar artık minyonlara ve canavarlara %50 daha fazla hasar verecek. Randuin’in Alameti‘nin altın bedeli azaldı sağlamış olduğu can miktarı arttırıldı. Bombardıman Topu‘nun vermiş olduğu hareket hızı ve hasarı azaltıldı. Statik Hançer‘in hasarı arttırıldı. Hayalet Dansçı‘nın bedeli azaltıldı. Atiklik Çizmeleri, Ionia Çizmeleri ve Gezgin Çizmesi‘nin toplam altın bedelleri arttı.


LoL 6.3 yamasının oyuna getirmiş olduğu geniş çaplı değişiklikler bu kadar. Son olarak yeni yamanın hem şampiyon hem de eşya anlamında çok fazla değişiklikliği beraberinde getirdiğini söylemek mümkün.

1 Yorum

1 Yorum

  1. Doğukan

    10 Şubat 2016 at 17:58

    Zedin ultisinin hasarı azaltılsada halen tek atıyor aq herosu adc almaya korkar olduk :/

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir