League of Legends

5Mid Özetliyor: LoL 6.6 yaması

Önümüzdeki sabah sunucudaki yerini alacak olan League of Legends 6.6 yama notları bu akşam itibariyle yayınlandı. Bu sezon gelen tüm yamalar gibi 6.6 yaması da birçok değişiklik barındırmakla birlikte, uzun zamandır nerf yemesi eleştirilen Kha’Zix ile ilgili yenilikler de içeriyor.

Şampiyonlar

Öncelikle yeni şampiyonumuzdan başlayalım. Yıldızların Hakimi Aurelion Sol, bu yamayla birlikte ilerleyen günlerde aktif olacak. Hikayesi, yetenekleri ve değerlendirmesini içeren ayrıntılı bilgiye, hazırlamış olduğumuz Aurelion Sol yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Son zamanların vazgeçilmez desteklerinden Alistar, E yeteneğinin dost birimleri iyileştirme miktarı azaltılarak nerf yemiş oldu. Artık E’si %50 değil, %33 oranında iyileştirme sağlıyor. Hem hasarı hem de tanklığıyla orta ve üst koridorda tercih edilen Cho’Gath‘ı artık profesyonel sahnede görmeye başlayabiliriz, zira yamayla birlikte ultisinin yük başına verdiği ilave can miktarı önemli derecede arttırıldı.

Ekko‘nun da pasifinin sağladığı hareket hızı ile E yeteneğinin bekleme süresinde iyileştirmeler yapıldı. Üst koridorda karşısına gelen için oyunu kabusa çeviren Fiora da nerf yiyen şampiyonlardan. E yeteneğinin yavaşlatması ve kazandırdığı menzil azaltılan Fiora’nın, pasifinde de değişiklikler yapıldı ve artık koridorda -en azından- eskisi kadar dominant olamayacak. Fiora’nın yine de hala OP şampiyonlardan birisi olduğunu hatırlatalım. Güçlü destek şampiyonlarından  Janna‘nın E yeteneğinin sağladığı saldırı gücü azaltıldı ve bunun yanında ultisinin rakipleri engelleme süresi de bir miktar düşürüldü. Profesyonel sahnede de çok görmediğimiz Janna’nın böyle önemli bir nerf alması ise soru işaretleri yarattı.

Son zamanlarda sahnede görememeye başladığımız Jayce de buff alan şampiyonlardan oldu. Buna göre Q yeteneğinin mana bedeli ve hasarı önemli derecede iyileştirilen Jayce’i sık sık görmeye başlayabiliriz. Kalista‘nın taban saldırı hızı, W yeteneğinin pasifi ve ultisinin menzili önemli miktarlarda nerf aldı. Geçtiğimiz hafta sonu Amerika LCS’te Adrian’ın destek rolünde oynadığı Karma‘nın E yeteneğinde iyileştirmeler yapıldı ve şampiyon artık daha fazla kalkan verebilecek. Sonunda ufak da olsa iyileştirme yapılan Kha’Zix‘in Q ve W yeteneklerinin bekleme süreleri bir miktar azaltıldı.

Lulu‘nun hızlandırma etkili W yeteneği nerf aldı. Profesyonel sahnede sıklıkla görmeye başladığımız Lux‘ın ise sağladığı kalkan miktarı azaltıldı. Bir zamanlar üst koridorda sıklıkla tercih edilen Maokai de iyileştirme alan şampiyonlardan oldu ve taban büyü direnci arttırılan Ağaç Adam’ın fideleri daha uzun süre bekliyor ancak üst üste yerleştirilemiyor. Artık aralarında ufak da olsa bir menzil olacak. Master Yi‘nin E yeteneğinin taban hasarı bir miktar arttırıldı. Nidalee‘nin pasifinin orman canavarlarını yerine sabitleme özelliği kaldırıldı ve bunun yanında W’su da artık normal saldırılarını yenilemeyecek. Orianna‘nın Q yeteneğinin mana değeri arttırıldı. Quinn‘in kör eden yeteneği Q bir miktar nerf aldı ve yine Shyvana‘nın Q yeteneğinde de oyunun erken safhalarına yönelik hasarında azaltma yapıldı. Şampiyonlarda yapılan değişiklikler bu şekilde.

Eşyalar

Orman eşyası Rün Feryadı‘nın taban hasarı 80’den 60’a geriledi. Bunun yanında Tiamat‘ın tarifinde ve etkilerinde bir takım değişiklikler yapıldı. Vahşi Hydra artık tarifinde uzun kılıç barındırmıyor, bunun yerine kazma ile birleştirilebilecek. Haşmetli Hydra‘nın sağladığı saldırı gücü de 50’den 35’e indi ve Fiora bu değişiklikle bir darbe daha aldı diyebiliriz. Zz’Rot Kapısı artık eskisi kadar zırh ve büyü direnci sağlamıyor.

6.6 yamasının getirdiği değişiklikler bu şekilde. Yama özellikle birçok şampiyonla ilgili yenilikler barındırırken, önemli eşyalara getirdiği değişiklikler ve özellikle de nerflerle çok etkili olacağa benziyor.

Yorum yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir