League of Legends

5Mid Özetliyor: LoL 6.7 yaması

Notları açıklanan 6.7 yamasında hem şampiyonlar ile alakalı, hem de oyun içi mekanikleri ile alakalı önemli değişiklikler bulunuyor. Şampiyonlara baktığımızda genel olarak dengeleme değişiklikleri göze çarparken, değişen Malmortius’un Ağzı eşyasının büyük bir nerf yediğini söyleyelim. Bu yamanın en önemli değişiklikleri ise ölüm süreleri ile yüksek kümelerde bulunan oyuncuların oyun bulma sürelerinin düzenlenmesi. Bunlarla beraber yama ile üç yeni kostüm de oyuna geliyor: Meka Sıfır Sion, Robotic Lissandra ve Robotik Soraka.

Yamanın önemli detaylarına kısa bir şekilde göz atalım;

Şampiyonlar

Vadi’nin en yeni şampiyonu Aurelion Sol, bu yamada bir nerf aldı. Oyundaki en özel yeteneklerden olan şampiyonun Q yeteneği’nin sersemletme süresi azaltılırken, ultisinin de yavaşlatma yüzdesi ve süresi azaltıldı. Profesyonel sahnenin en çok tercih edilen orta koridor şampiyonlarından olan Corki de bu yamada bir nerf aldı. Şampiyonun normal saldırı oranı azaltıldı. Bu değişiklik Corki’yi çok fazla etkileyeceğe benzemese de, şampiyonun gücünü kısıtlayacaktır.

Bu yamada bizleri en çok şaşırtan değişiklik ise Irelia‘daydı. Bir zamanlar her yamada nerf yiyen şampiyonun Q yeteneği bu yamada güçlendirildi. Yeteneğin mana bedeli azaltılırken, saldırı gücü oranı da arttırıldı. Şu anda belki de en güçlü nişancı olarak gösterilen Jhin de bir nerf aldı. Şampiyonun Q ve E yeteneğinin hasarı azaltıldı. Yine de bu Jhin’in popülerliğine bir etki etmeyecektir.

Yamadaki en büyük nerf ise Kindred‘a geldi. W yeteneğinin pasif iyileştirmesi azaltılırken, şampiyon ultisini sadece kendi üzerinde açabilecek. Oyunun erken safhalarında ormanda rakibine nefes aldırmayan Nidalee de ufak bir nerf yedi. W yeteneği ilk dakikalarda daha az hasar çıkartsa da, oyun sonunda daha çok vuracak.

Destek oyuncuları arasında çıktığı günden bu yana popülerliği hep yüksek olan Poppy de bu yamada nerf alanlardan. Şampiyonun pasifinin ve E yeteneğinin menzili azaltılırken, Q yeteneği de daha az vuracak. 6.6 yamasından sonra zayıfladığı söylenen fakat tam tersi bir durum ortaya çıkan Soraka‘da ise bir nerf söz konusu. Şampiyonun Q ve W yeteneğinin mana bedelleri arttırılsa da, Soraka’nın kazanma yüzdesinde büyük bir değişiklik olmayacaktır.

Sessiz sedasız ormancılar arasında kendine yüksek bir kazanma oranı inşa eden Udyr de nerf aldı. Şampiyonun taban can yenilenmesi azaltılırken R yeteneğinin verdiği hasar da düşürüldü. Tıpkı Udyr gibi tekli derecelide sıkça karşımıza çıkan Zed‘in W yeteneği de nerf aldı. Yeteneğin bekleme süresi arttırılırken verdiği hasar azaltıldı.

Eşyalar

Bu yamada değişen tek eşya olan Malmortius’un Ağzı, büyük bir nerf aldı. Özellikle orta koridor ve ormancıların sıkça kullandığı eşya, son zamanlarda nişancılar arasında da popüler olmuştu. Eşyanın en büyük artısı olan saldırı hızı artışı kaldırılırken verdiği büyü direnci de azaltıldı.

Kabiliyetler

6. sezonun başlangıcında Kumandan’ın Kan Hırsı‘nın ne kadar etkili olabileceğini görmüştük. Önce nerf yiyen, ardından tekrar eski günlerine dönen kabiliyet, bu yamada tekrar bir nerf aldı. Nişancılar için şu an vazgeçilmez olan kabiliyetin sağladığı can çalma etkisi menzilli şampiyonlar için yarı yarıya azaltıldı. Koridor takaslarında büyük rol oynayan Kumandan’ın Kan Hırsı’nı artık çok daha az göreceğimiz hemen hemen kesin.

Diriliş Süreleri

Şu anki metanın belki de en kötü yanı diriliş süreleri. Yavaş başlayan ve karşılıklı takaslar ile ilerleyen oyunların tek bir takım savaşı ile bitmesi, tüm League of Legends oyuncuları için kötü bir durum. Özellikle profesyonel sahnenin bu durumdan büyük ölçüde etkilendiğini söyleyebiliriz. İyi haber şu ki, 6.7 yamasında 30. ve 55. dakikalar arasındaki şampiyon diriliş süreleri dengelendi. Artık tek bir stratejik hata size oyuna mal olmayacak.

Dönüşümlü Oyun Modu Sırası

Farklı bir oyun modu arayan oyuncular için ilaç niteliğinde olacak Dönüşümlü Oyun Modu, bu yama ile geliyor. Her hafta Cuma günü gelecek olan farklı bir oyun modu, pazartesi sabahının erken saatlerine kadar oynanabilecek. Her hafta farklı bir oyun modu ile karşılacağız. Dahası, bazı haftalar bu oyun modları birden fazla olacak. Ayrıca Şampiyon Ustalığı ve Hextech özellikleri de bu oyun modlarında aktif olacak.

Hazır Takım Sınırlamaları

Düşük seviyedeki oyuncular pek etkilenmese de, Elmas kümesi ve üstündeki kümeler oyun bekleme süresi konusunda büyük bir sıkıntı yaşıyor. Bazen 1 saati aşkın bir süre oyun arayan Sihirdarlar için iyi haber 6.7 yaması ile beraber geldi. Değişen eşleştirme sistemi ile beraber oyuncular artık kendi seviyelerinin 2 küme üstündeki ve 2 küme altındaki Sihirdarlar ile eşleşebilecek. Bu değişikliğin oyun arama süresine doğrudan etki etmesi bekleniyor.

Hextech Zanaatkârlığı ve Ganimet Güncellemesi

Sihirdar Vadisi dışında herhangi bir haritada işlemeyen Hextech Zanaatkarlığı ve Ganimet sistemi, artık ARAM ve Uğursuz Koruluk haritalarında da işleyecek. Bu haritalarda anahtar parçacığı ve sandık kazanabileceğiz. Ayrıca üst kademedeki ganimetlerin isimler de değişti: Destansı (Turuncu), İhtişamlı (Mor), Efsanevi (Kırmızı) ve Muhteşem (Mavi).

Yorum yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir