League of Legends

5Mid Özetliyor: LoL 7.1 yaması

tr.leagueoflegends.com

Uzun süredir gelmesi beklenen yedinci sezon, Riot Games’in yayınladığı LoL 7.1 yaması ile resmi olarak başladı. Daha önce yapılan açıklamalarda nişancıların iyileştirileceği belirtilen yamada Draven ve Lucian değişikliklerinin yanı sıra orman deneyimi konusunda da ciddi düzenlemelere gidildi. 

Dün ve bugün Warwick güncellemesi ile ilgili duyurular paylaşan Riot Games, 7.1 yamasını da bugün duyurdu. Sezon öncesi dönemde getirilen Camille, 7.1 yaması ile ağır bir darbe alırken, nişancıların korkulu rüyası Syndra’da ise kayda değer bir değişiklik gözlenmedi. Dilerseniz yamada önce çıkan başlıklara göz atalım.

Şampiyonlar

Nerf getirilen ilk şampiyon olarak Camille karşımıza çıkıyor. Adeta durdurulamaz bir yetenek kitine sahip olan şampiyon, bu yamada önemli değişiklikler geçirdi. Can büyüme oranı azalan şampiyonun pasifinden gelen kalkan süresi azalırken, R yeteneğinin de sersemletme süresi azaltıldı.

Oyundaki metada çok zayıf bir durumda bulunan Draven‘ın Q yeteneğine ufak bir nerf geldi. Bununla beraber şampiyonun en güçlü yeteneği olan W yeteneği ise yüksek yetenek seviyelerinde daha az mana harcayacak. Yani takım savaşlarında artık W yeteneğini üç ya da dört defadan fazla kullanabileceğiz. Ciddi bir iyileştirme de Kalista‘ya geldi. Hala çok fazla bug’ı bulunan şampiyonun E yeteneği eskisi gibi tek bir birim ödürünce mana bedelini geri veriyor. Ayrıca E yeteneği bekleme süresinde olsa dahi yükler birikmeye devam ediyor.

Destek rolünde çokça oynanan Karma‘nın W yeteneğinin hasarı azaltılırken, Mantra’lı E yeteneğinin verdiği kalkan miktarı azaldı. Bir nerf de şu anda Vadi’yi domine eden Lee Sin‘e geldi. Şampiyonun R yeteneğinin hasarı ciddi oranda azaltıldı.

Nişancılar arasındaki en muzdarip şampiyon olan Lucian da bu yama ile beklenildiği gibi bir iyileştirme aldı. Pasifinin hasarı düşük seviyelerde arttırılırken, şampiyonun Q yeteneği artık yüksek seviyelerde daha çok hasar çıkaracak.

Şu anda tank şampiyonların belki de en güçlüsü diyebileceğimiz Poppy de bu yamada nerf alan şampiyonlardan. Poppy’nin pasifinin verdiği kalkan süresi azalırken, ultisinin verdiği anlık hasar da azaltıldı. Uzun bir süredir profesyonel sahnede oynanmayan Shyvana‘nın ise W yeteneği artık orman yaratıklarına fazladan hasar veremeyecek.

Nişancıların korkulu rüyası Syndra ise bu yamada ufak bir dengeleme aldı. Şampiyonun W yeteneğinin hasarı azalırken, R yeteneğinin bekleme süresi erken seviyelerde düşürüldü. Fakat Syndra’nın hala çok güçlü bir konumda olduğunu ekleyelim.

Sihirdar Vadisi

Şampiyonların dışında en önemli değişiklik ise ormana getirildi. Nişancı problemindeki en önemli element olan ormancılar, 7.1 yamasında ciddi bir nerf aldı. Nişancıların en büyük problemi ormancıların Vadi’yi domine etmeleri ve çok rahat bir şekilde alt koridora baskınlarının başarılı sonuçlanmasıydı.

Bu problemi direkt kökünden çözmeyi amaçlayan Riot Games, ormancıların kamplardan kazandığı deneyimleri azalttı. Alacakurt, Keskingaga ve Gromp kamplarının ilk temizlemedeki deneyimi %25 azaltılırken, genel olarak tüm kamplar daha az deneyim verecek.

Genel olarak 7.1 yama özeti bu şekilde. Metanın çok fazla değişmediğini, ufak değişiklikler ile nişancıların canlandırılmaya çalışıldığını belirtelim. League of Legends ile ilgili tüm haberleri sitemizden takip edebilirsiniz.

Yorum yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir