League of Legends

5Mid Özetliyor: LoL 7.10 yaması

Şampiyon, eşya ve ARAM haritasına yönelik birçok büyük değişikliği beraberinde getiren League of Legends 7.10 yaması yayınlandı.

Geçtiğimiz yamada önemli güncellemeler alan üç tank şampiyon Maokai, Sejuani ve Zac’in yeniden dengelendiği LoL 7.10 yaması ile birlikte, son dönemde çıkış haberi oldukça ilgi çeken Pulsefire Caitlyn kostümü de oyuna ekleniyor. Bunun yanında yine geçtiğimiz haftalarda PBE’de denenen ve haberini yaptığımız Heimerdinger ile Riven güncellemeleri de 7.10 yamasıyla aktif hale geliyor. Şampiyon, eşya ve ARAM haritası değişikliklerine geçmeden önce, yama ile birlikte gelen birkaç yenilikten bahsetmekte fayda var. İlk olarak, Riot Games’in belirli zamanlarda oyuncuların kullanımına sunduğu “Sana Özel Mağaza”nın yarından itibaren aktif hale geleceğini söyleyelim. Bunun yanında yine daha önce haberlerini yaptığımız “Sinyal Susturma” ve “15 Dakikada Teslim Olma” özellikleri de oyuna eklenmiş durumda. Son olarak, dönüşümlü oyun modu kategorisinde önümüzdeki iki hafta boyunca “Yükseliş”in bulunacağını belirtelim ve yama özetimize başlayalım.

Şampiyonlar

Rammus‘un sürekli zırh eşyaları satın almasına sebebiyet veren pasifi kısmen de olsa değişiyor. Eskiden zırh miktarına göre saldırı gücü sağlayan pasif, artık zırh miktarına göre normal saldırıların büyü hasarı vermesine yarıyor. Şampiyonun hasarı azaltılan ancak hızı artırılan Q yeteneği, artık aktif haldeyken Rammus’un ormandaki bitkileri kullanmasına izin verecek. Öte yandan şampiyonun W yeteneğinin bekleme süresi kısaltıldı ancak Rammus yeteneği kullandığı sırada oldukça fazla hareket hızı kaybı yaşıyor. E yeteneği kullanıldığında artık saldırı hızı kazanacak olan Rammus, ultisiyle de yakındaki rakipleri yavaşlatabilecek.

Fizz‘in W yeteneğinin taban hasarları azaltıldı ancak artık sahip olunan yetenek gücü miktarı W’nun hasarını daha da artırıyor. Yani üst koridorda saldırı gücüyle oynanan Fizz yerine yetenek gücü Fizz daha tercih edilir duruma getirilmiş oldu. Öte yandan, son dönemde oldukça güçlü durumda bulunan Graves’in de Q yeteneğinin taban hasarı azaltılırken, ultisinin bekleme süresi artırıldı.

Yine ormanda çokça tercih edilen Ivern de bir takım nerfl’er aldı. Hareket hızı azaltılan şampiyonun pasifi ile harcadığı can ve mana bedelleri artırıldı. Bunun yanında erken oyunda oldukça etkili olan Lee Sin‘in hareket hızı azaltılırken, ultisinin bekleme süresi artırıldı. Profesyonel sahnede olsun, tekli dereceli sırada olsun, şu sıralar çok popüler durumda bulunan Lulu‘nun taban can değeri azaltılırken, E yeteneğinin de sağladığı kalkan miktarı düşürüldü.

Geçtiğimiz yamada değişen ve özellikle E yeteneğinin kullanımı ile rakip oyuncuların oldukça canını sıkan Maokai de bir miktar dengelendi. Q yeteneğinin bekleme süresi ve mana değeri azaltılan şampiyonun, E yeteneğinin verdiği hasar da azaltıldı. Oyuna eklenen son destek şampiyonu Rakan‘ın Q yeteneğinin menzili artırılırken, W yeteneğinin hasarı güçlendirildi. Ancak şampiyonun E yeteneği artık eskisi kadar kalkan sağlamıyor. Öte yandan Sejuani‘nin pasifi de gelen yamayla oyunun erken aşamasında güçsüz hale getirildi.

Udyr‘in yeteneklerinin mana değerleri önemli miktarda azaltılırken, Zac‘in E yeteneğinin havaya savurma süresi güç toplama süresiyle orantılı olarak artıyor.

Eşyalar

Bazı destek eşyalarına gelen kullanılabilirlik iyileştirmelerinin yanında 7.10 yaması Ruh Gömleği‘ni önemli miktarda güçsüzleştirdi. Eşyanın sağladığı can miktarı artırılsa da, büyü direnci ve can yenileme oranı ciddi şekilde azaltıldı. Bunun yanında aktifi olan bazı eşyaların açıklama kısmına kullanımları sonucu ortaya çıkan rakamlarla ilgili bilgiler eklendi. Örneğin Zz’Rot Kapısı kullanan bir oyuncu, eşyanın aktifi ile kulelere verilen hasarı artık görebilecek.

Sonsuz Uçurum

Kısa süre önce önemli değişiklikler yapılan ARAM haritasında 7.10 yamasıyla da bir takım yenilikler ortaya çıkarılacak.  Bu yenilikler şu şekilde:

1. Yakın dövüş şampiyonları artık fazladan 10 büyü direnci kazanacak.

2. Pasif olarak kazanılan altın miktarlarında önemli miktarda artış gerçekleşecek.

3. Kuşatma minyonları artık ilk dalgada ortaya çıkmayacak. İkinci dalgadan itibaren ise sırasıyla iki takıma da eklenecek. Mavi taraf ikinci dalgada, kırmızı taraf ise üçüncü dalgada kuşatma minyonuna sahip olacak ve bu durum oyun sonuna kadar sırayla devam edecek.

4. İnhibitörlerin tekrar devreye girme süresi 300 saniyeden 250 saniyeye düşürüldü.

5. Asırlık Sopa artık dakika başına değil, 40 saniyede bir yük kazanacak.

6. Tanrıça’nın Gözyaşı yetenek kullanımında dört değil altı yük biriktirecek.

Yorum yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir