League of Legends

5Mid Özetliyor: LoL 7.24b yaması

Riot Games

Yeni sezon öncesi son dengelemelerin paylaşıldı LoL 7.24b yaması güncellemesi duyuruldu. Özel olarak üst koridora odaklanan Riot Games, orman dışında tüm koridorlardaki şampiyonlarda ciddi değişiklikler gerçekleştirdi. 

Rünlerin değişmesi ile bu güncellemeden en çok etkilenen şampiyonlar üst koridorda savaşçı olarak nitelendirebileceğimiz şampiyonlar oldu. Savaş Şevki’nin kaldırılması ve bunun yerine herhangi bir alternatif getirilmemesi birçok şampiyonu olduğundan da zayıf gösteriyor. Buna odaklanarak bir dizi dengelemeye yapan Riot Games, Tiamat eşyalarını da güçlendirirken Zırh Deşme eşyalarını dengeledi. Yamanın özeti şöyle:

Üst koridor

League of Legends’ın şu anda en problemli şampiyonlarından birisi olan Aatrox bir güçlendirme aldı. Şampiyonun taban saldırı gücü arttırılırken Q ve E yeteneğini de güçlendirildi. Aery’yi Çağır ile erken oyunda oldukça güçlü olan Jayce bir nerf aldı. Şampiyonun Q yeteneğinin hasarı azaltılırken komboladığı E yeteneğinin bekleme süresi de erken oyunda arttırıldı.

Şu anda ormanın krallarından birisi olan Kayn da bir güçlendirme aldı. Şampiyonun saldırı gücü büyüme oranı arttırılırken pasifi artık erken oyunda daha çok can emecek.

Savaş Şevki’nden en çok etkilenenlerden birisi de Kled‘di. Bu şampiyonun da taban saldırı gücü ve saldırı gücü büyüme oranı arttırılırken E yeteneğinin hasarı ufak bir miktarda iyileştirildi. Teemo ve Renekton’ın da taban nitelikleri arttırıldı.

Oyunun “kanser” şampiyonlarından Yasuo ise bu yamada iyileştirme alanlardan. Şampiyonun büyü direnci büyümesi arttırılırken Q yeteneği artık oyun sonuna doğru daha fazla hasar çıkaracak. Ayrıca ultisinin kullanma menzili de arttırıldı.

Yukarıda da bahsettiğimiz üzere üst koridor şampiyonlarının kullandığı Tiamat serisi eşyaları güçlendirildi. Tiamat ve Haşmetli Hydra‘nın saldırı gücü arttırılırken Vahşi Hydra’da ise bir değişiklik yaşanmadı.

Yamada en çok tartışılan güncelleme ise Dev Katili Serisi‘ne geldi. Hali hazırda tanklar güçlü değilmiş gibi Dominik Efendi’nin Hürmetleri’ni zayıflatan Riot, eşyanın azami hasar için gereken can farkını 1000’den 2000’e çıkardı.

Zırh Deşme eşyaları da ciddi bir nerf aldı. Özellikle nişancı metasını tayin eden eşyaların hepsinin Zırh Deşme miktarı 2 azaltıldı.

Orta koridor

Getirilen mini rework’ün ardından oldukça iyi durumda olan Azir, dengelenen şampiyonlardan birisi. W yeteneğinin 7.-12. ve 13.-18. seviyelerdeki hasarı ciddi miktarda azaltıldı. Yeni meta ile görmeye pek alışık olmadığımız Cassiopeia ise hoş bir biçimde dengelendi. Şampiyonun Q yeteneğinin hasarı azaltılsa da ana silahı olan E yeteneğinin yetenek gücü oranı arttırıldı.

Orta koridorun uzun bir süredir vazgeçilmezlerinden olan Corki de dengelendi. Şampiyonun taban nitelikleri azaltılırken Q yeteneği artık oyun sonu daha az hasar çıkaracak. Nerf alan bir diğer şampiyon da Katarina. E yeteneğinin hasarı erken seviyelerde neredeyse yarı yarıya düşen Katarina’nın yine de popülerliğinin değişeceğini zannetmiyoruz.

Yeni şampiyon Zoe ise bir oynanış güncellemesi aldı. Artık şampiyonun Q-Q-R kombosunu oyuncular daha hızlı yapmak zorunda.

Alt koridor

Yukarıda paylaştığımız Zırh Deşme güncellemesi belirttiğimiz üzere alt koridordaki nişancıları yakından ilgilendiriyor. Bununla birlikte rolü domine eden şampiyonlardan Ezreal‘in taban saldırı gücü büyüme oranı azaltıldı.

Öte yandan destek rolünde çok daha aktif olarak başarı yakalayan Miss Fortune‘un bu roldeki en büyük silahı E yeteneğinin bekleme süresi arttırıldı.

Büyücülük rünleri

Her rolden şampiyonların sıklıkla tercih ettiği büyücülük rünleri ufak bir dengeleme aldı. Büyücülük yolu ilavelerinden gelen saldırı gücü veya yetenek gücü bonusları azaltılırken buradaki en önemi dengelemeler Mana Akışı Yüzüğü ve Kızart’a getirildi. Mana Akışı Yüzüğü‘nün bekleme süresi 60’tan 75’e çıkartılırken Kızart‘ın hasarı ise erken seviyelerde daha az olacak. Bu iki rüne getirilen dengeleme koridorunda erken seviyelerde dürtmeyi seven şampiyonları olumsuz yönde etkileyecektir.

Yorum yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir