League of Legends

5Mid Özetliyor: LoL 7.4 yaması

Birçok şampiyonun yanı sıra önemli eşya güncellemelerinin de yer aldığı LoL 7.4 yaması yayınlandı. Yama ile birlikte Zırh Delme eşyalarının önemli bir nerf aldığını, bu eşyaları kullanan şampiyonların da ciddi şekilde etkileneceğini söylememiz mümkün. 

Şampiyonlar ve eşyalara getirilen değişikliklerin yanı sıra öne çıkan şeylerden birisi de kabiliyetler ve deneyim puanında gerçekleştirilen güncellemeler oldu. Bununla birlikte son zamanların en çok beğeni toplayan kostümü Karnaval Anivia’da 7.4 yaması yayınlandıktan sonra oyuna giriyor. Ayrıca oyuncuların heyecanla beklediği Rastgele Ultra Rekabet Faktörü de Dönüşümlü Oyun Modu ile Vadi’ye geliyor. Yamanın kısa özeti şu şekilde:

Şampiyonlar

Profesyonel sahnede genel olarak çok düşük bir popülerliği olan Cho’gath‘ın bu yamada önemli bir iyileştirme aldığını görüyoruz. Şampiyonun ultisi olan Ziyafet’in artık yük sınırı bulunmuyor. Daha da önemlisi, şampiyon öldükten sonra elde ettiği yükler artık sıfırlanmıyor. Ziyafet’in yetenek gücü oranı azaltılırken, verdiği can miktarı da genel olarak azaltıldı.

Destek şampiyonları arasında özel bir yere sahip olan Bard, ufak bir iyileştirme aldı. Şampiyon, artık topladığı tınılardan daha yüksek miktarda hareket hızı kazanacak. Öte yandan yine orta koridor metasının önemli parçalarından birisi olan Corki, bu yamada bir nerf aldı. Minyon temizleme ve dürtme açısından çok önemli olan R yeteneği Füze Salvosu, artık daha az hasar verecek.

Nişancılar arasında popülerliği hala çok yüksek olan Jhin‘e ise bir dengeleme geldi. Şampiyonun ultisinin atışlarından birisine yakalandığımızda diğer atışlara da hemen hemen kesin bir şekilde hedef oluyorduk. Bunun önüne geçmek isteyen Riot Games, ultisinin yavaşlatma etkisini azalttı.

Güncelleneceği açıklanan Maokai‘nin Q yeteneğini mana bedeli azaltılırken, E yeteneği olan Fide Atışı artık anında belirli bir miktar hasar bırakmayacak. Orta koridorun vazgeçilmezi Ryze ise E yeteneğini etkisindeki hedeflere Q yeteneği ile daha az hasar verecek.

Zırh Delme Eşyaları

Zırh deşmenin ne kadar OP olduğu tartışılmaz bir gerçek. Sırf Zırh Deşme eşyalarını kullanabildiği için ormanda Graves’in tekrar popüler olduğunu görmüştük. Sadece suikastçıların değil nişancıların da sıklıkla tercih ettiği bu eşyalardan bir kısmı 7.4 yaması ile nerf alıyor.

Youmuu’nun Hayaletkılıcı‘nın Zırh Deşme miktarı 20’den 15’e düşürüldü. Son Fısıltı‘nın sağladığı Zırh Delme miktarı %30’dan %45’e yükseltilirken, eşyanın sağladığı saldırı gücü azaltıldı. Öte yandan Kara Balta‘nın ise tarifi değişti. Eskiden Caulfield’ın Savaş Çekici ile satın alınan Kara Balta, artık Alazcevher ile birleştirilecek. Eşyanın verdiği can miktarı artarken, saldırı gücü azaldı. Son olarak da Dominik Efendi’nin Hürmetleri eşyası, artık ilave hasar için 1000 azami can farkı istiyor.

Kabiliyetler

Daha önceden belirttiğimiz Kumandanın Kan Hırsı ve Savaş Şevki değişiklikleri, 7.4 yaması ile League of Legends’a geliyor. Nişancıların sıklıkla kullandığı bu kabiliyetlerden Savaş Şevki artık 6 yerine 8 yük toplayacak ve yükler daha uzun bir süre kalacak.

Kumandanın Kan Hırsı ise bir dönem “olmazsa olmaz” kabiliyetler arasındaydı. Kabiliyetin verdiği can çalma miktarı %20’den %15’e düşürüldü. Dolayısıyla Caitlyn ve Lucian gibi şampiyonların artık Savaş Şevki tercihine yönelmesi daha mantıklı olacaktır.

Öte yandan genel olarak hasar veren Hırs Ağacı’ndaki Kelle Avcısı, İki Ucu Keskin Kılıç ve Savaş Vecdi‘nin verdikleri bonus hasar miktarı azaltıldı. Maharet Ağacı’ndaki Meditasyon‘un mana yenileme özelliği zayıflatılırken, Azim Ağacı’ndaki Korkusuzluk‘un taban direnç oranları düşürüldü.

Gizlenmiş Kapanlarla Etkileşimler

Teemo’nun R yeteneği, Jhin’in E yeteneği, Nidalee’nin W’su ve Shaco’nun W yeteneği kutuları, artık yakın dövüş şampiyonları tarafından daha kolay bir şekilde açığa çıkarılabilecek.

Buradaki en önemli değişiklik ise Shaco‘ya geldi. Şampiyonun Soytarı Kutuları artık Arayıcı Mercek, Kahin Dönüşümü ya da Kontrol Totemi tarafından görünür hale geldiğinde tetiklenecek. Shaco’nun erken oyununun bu değişiklikler ile çok fazla değersizleştiğini belirtmek gerekiyor. Örneğin, rakip takımda orman-Shaco bulunuyorsa, yapmanız gereken tek şey 1. seviyede Arayıcı Mercek satın almak ve Shaco’nun başlayacağı orman kampına merceği kullanmak. Böylelikle şampiyon bu kadar rahat ve hızlı bir şekilde orman kampı temizleyemeyecek.

Oyun Sistemi Düzenlemeleri

Bu başlık altında ise en çok öne çıkan özellik, Yetişme Deneyimi‘ndeki değişiklik oldu. Daha önce oyuna getirileceği açıklanan bu değişiklikler ile deneyim puanı konusunda geride kalan oyuncular, aldıkları skor veya asistler ile daha fazla tecrübe kazanacak.

Buradaki sürpriz değişiklik ise İlk Kule Kanı‘nda gerçekleşti. Şampiyonların kartopu olması konusunda çok önemli bir yere sahip olan İlk Kule Kanı, artık daha az altın verecek.

Dönüşümlü Oyun Modları

League of Legends oyuncuları tarafından çokça beğenilen mod olan Ultra Rekabet Faktörü, Rasgele Ultra Rekabet Faktörü olarak 24 – 28 Şubat ve 3 – 6 Mart tarihleri arasında oynanabilecek.


Yorum yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir