League of Legends

5Mid Özetliyor: LoL 7.5 yaması

Birçok şampiyonun yanı sıra önemli eşya ve kabiliyet güncellemelerinin de yer aldığı League of Legends 7.5 yaması dün gece itibariyle yayınlandı.

Metada fırtına gibi esen şampiyonlara dengelemelerin getirildiği, eşya ve kabiliyet değişiklikleriyle de birlikte oldukça kapsamlı hal alan LoL 7.5 yaması sunucuya eklendi. Bu önemli yeniliklere geçmeden önce yamanın farklı olarak neler getirdiğine değinmekte fayda var. PBE değişiklikleri haberimizde duyurduğumuz gibi, üsse dönüş animasyonu olmayan şampiyonlar, artık yeni çıkan şampiyonlar gibi bu özelliğe sahip olacak. Ayrıca bazı şampiyonların boyutlarında değişiklik yapılan yamada üst üste iki hafta sonu Yükseliş oyun modu devrede olacak. Yamanın kısa özeti şu şekilde:

Şampiyonlar

Değişikliklerde ilk olarak oyunun en zayıf şampiyonlarından Aatrox ele alındı. Yeteneklerinin götürdüğü can değerlerinde azalmaya gidilen şampiyonun pasifi de güncellendi. Buna göre yetenek kullanımıyla dolan Kan Kuyusu, %100’e ulaştığında Aatrox’a ekstra saldırı gücü ve saldırı hızı veriyor. Bu güçlendirmelerle tekli dereceli sırada seçileceği kesin hale gelen şampiyonun profesyonel sahnede ise tercih edilip edilmeyeceğini ilerleyen haftalarda göreceğiz.

Orta koridorda güçlendiğinde çok can sıkıcı hal alan Fizz de bu güncelleme ile bir dengeleme aldı. Şampiyonun Q yeteneğinin ap oranı artırılırken, ultisinde önemli bir nerf’e gidildi. Rakibe yapıştığı alan oldukça daraltılan yetenek, ayrıca üzerinden geçen şampiyonları da yapışma etkisine maruz bırakamayacak. Öte yandan son zamanlarda Vadi’de neredeyse hiç görmediğimiz Kindred de ufak bir iyileştirme aldı. Buna göre şampiyonun pasifinin kendisine sağladığı katkılar bir miktar yükseltildi.

Güncellemenin en çok yaraladığı şampiyon ise şüphesiz LeBlanc oldu. Profesyonel sahnede sürekli olarak yasaklanan veya seçilen LB’nin Q yeteneğinin minyonlara verdiği hasar artırılırken, W yeteneği olan Vurkaç’ın hasarı çok önemli miktarda azaltıldı. Ayrıca Lucian‘ın Q ve W yeteneklerini gerçekleştirme sürelerinde ufak bir kısaltmaya gidildi.

Yine PBE haberimizde geçtiğimiz hafta duyurduğumuz üzere Miss Fortune‘un Q yeteneği büyük bir nerf aldı. Şampiyonu OP yapan bu en önemli yetenek, artık sektiğinde arkadaki rakibe daha az hasar verecek. Ayrıca ilk hedefi öldürdüğünde sektiği hedefe %50 daha fazla hasar verme özelliği de yetenekten kaldırıldı. Öte yandan Rengar da nerf almaya devam ediyor. Şampiyonun taban zırh değerleri azaltılırken, W yeteneğinden gelen iyileştirme oranı %75’e düşürüldü.

Orta koridoru domine eden şampiyonlardan Ryze da bu yamadan nasibini aldı. W yeteneğinin sabitleme süresi azaltılan şampiyonun, E yeteneğinin de ilk seviyelerdeki bekleme süresi artırıldı. Ayrıca son dönemde nişancı pozisyonunda sıkça seçilen Varus‘un Q yeteneği Deşen Ok’un bekleme süresi artırıldı, hasarı azaltıldı.

Eşyalar

Geçtiğimiz hafta PBE’deki değişiklikleri inceleyip yaptığımız haberlerde de belirttiğimiz üzere, Mahvolmuş Kral’ın Kılıcı‘nın saldırı gücü ve can çalması artırılırken, saldırı hızı düşürüldü. Öte yandan son zamanların en OP eşyası Gecenin Kıyısı‘nın da kalkan süresi 10 saniyeden 5 saniyeye düşürüldü.

Kabiliyetler

Kaya Sağlamlığı kabiliyetinin yerine Kayadoğan Akdi adında yeni bir kabiliyet geldi. Buna göre bir hareket kısıtlama etkisiyle işaretlenen rakibe saldıran takım arkadaşları artık iyileşiyor. Bunun yanında Ölümateşi Dokunuşu‘nun ilave saldırı gücü oranı %60’tan %45’e düşürüldü. Bu değişiklik Jhin ve Varus’u önemli ölçüde etkileyecek gibi gözüküyor. Son olarak Kumandanın Kan Hırsı kabiliyetiyle hareket edip saldırmak bir saldırıyı Enerji Dolu hale getiriyor ve bu Enerji Dolu saldırılar can çalma ile ekstra hareket hızı etkilerine sahip olacak.

Sihirdar Büyüleri

Bitkinlik büyüsü artık tercih edilebilir bir büyü olmaktan çıkmış durumda, zira daha önceleri sağladığı saldırı hızını azaltma ve zırh ile büyü direncini düşürme etkileri artık yok.

Yorum yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir