League of Legends

5Mid Özetliyor: LoL 8.12 yaması

Riot Games

Birçok şampiyonun yanı sıra oyundaki kalkan mekaniklerini değiştiren LoL 8.12 yaması yayınlandı. 

Bu yıl resmi olarak bir yamayı sezon ortası yaması olarak nitelendirmeyen Riot Games, genel olarak süreci birkaç yamaya yaydı. Büyücü, nişancı ve destek değişiklikleriyle bu güncelleme tamamlanırken, 8.12 yaması sezonun son “karmaşık” yaması olacak. Yukarıda da bahsettiğimiz üzere bu yamada hedef olan en önemli şey kalkan mekanikleri. Sadece alt koridor metasını değil karşılaşmaların tamamını etkileyen kalkan veren şampiyonların bu özellikleri dengelendi. Dilerseniz değişikliklere hızlıca göz atalım.

Şampiyonlar

Rün Feryadı dengelemesiyle iyice gözden düşen Elise bir iyileştirme aldı. Şampiyonun insan formundaki W hasarı artarken her iki formunda da hareket hızı arttırıldı. Nişancı değişiklikleri ile daha da değerli hale gelen Ezreal’in zırh miktarı azaldı.

Neredeyse art arda 10 defa iyileştirme alan Kindred, bir kez daha güçlendirildi. Şampiyonun saldırı hızı büyümesi artarken Q’nun saldırı hızı ile E’nin de hasarı arttırıldı. Bu değişiklikler ile Kindred’ı yavaş yavaş oyunlarımızda göreceğimizi söylemek mümkün.

Totem değişiklikleriyle adeta oyundan silinen Lee Sin de bir iyileştirme aldı. Şampiyonun W yeteneğinin bekleme süresi azalırken E yeteneğinin hasarı da çok az bir miktar arttırıldı. Üst koridorun en etkili tanklarından Poppy de gayet iyi durumda olmasına rağmen bir güçlendirme aldı. Şampiyonun pasifinin bekleme süresi azalırken Q’nun AD oranı arttı, bekleme süresi azaldı.

Hali hazırda orta koridorda da oynanan Rumble da iyileştirme alanlardan. Şampiyonun kalkan yeteneği W güçlenirken ultisinin AP oranıyla hasarı arttırıldı. Tamamıyla dvüşçü ve taşıyıcı şampiyonlardan oluşan orman metasında birkaç ay çokça tercih edilmesine rağmen şu anda hiç alınmayan Sejuani önemli değişiklikler yaşadı. Şampiyonun pasifi artık daha az hasar vermesine rağmen canavarlara karşı bekleme süresi kaldırıldı. Bu, Seju’nun çok daha hızlı ormanı dönmesi anlamına geliyor. W’nun mana bedeli azaltılırken AP oranları arttırıldı. Ayrıca E’nin de hasarı ve oranları arttı.

Minyon temizleme mekaniği kaldırıldıktan sonra güçlü bir ormancıya dönüşen Taliyah’a da ufak bir dengeleme geldi. Şampiyonun Q yeteneği artık birinci taştan sonra rakiplerine daha az vuracak. Fakat bu bile Taliyah’ın ormandaki popülerliğini kırabilecek nitelikte değil. Varlığını unuttuğumuz Yorick de bu yamada ufak bir iyileştirme aldı. Q’nun bekleme süresi son seviyelerde azaltıldı.

Kalkan yetenekleri ve eşyaları

Daha önce de bahsettiğimiz gibi oyunda kalkan büyük bir problem teşkil ediyor. Geçen sene Dünya Şampiyonası’nda karşılaşmaları ele geçiren Buhurdanlık metası geçse de oyunda kalkanlar hala çok güçlü bir durumda. Genel olarak bu durumu dengelemek isteyen Riot, kalkan veren tüm şampiyonların yeteneklerini dengeledi. Değişiklikler şöyle:

  • Janna: E yeteneği artık 0,75 saniyelik bir gecikmenin ardından süresi boyunca bozunuyor.
  • Karma: E’nin kalkan süresi 4 saniyeden 2.5 saniyeye düştü.
  • Lulu: E’nin kalkan süresi 6 saniyeden 2.5 saniyeye düştü.
  • Orianna: E’nin kalkan süresi 4 saniyeden 2.5 saniyeye düştü.

Yasak İdol’ü de dengeleyen Riot, eşyanın bekleme süresinde azalma ve iyileştirme özelliklerini yarı yarıya düşürdü. Kızgın Buhurdanlık’ın iyileştirme ve kalkan gücü %8’e düşerken Mikael’in Kazanı’nın %15’e, Kefaret’in ise %8’e çekildi. Athene’in Lanetli Kadehi ise artık daha fazla azaltılmış hasarı yük olarak dönüştürüyor.

Eşyalar

Oyunda son dört beş yamanın en problemli eşyası Komuta Sancağı oyundan kaldırıldı. Daha önce de belirttiğimiz üzere şu anda oyunu “kuşatma oyunu”na dönüştüren Sancak’a karşı bir hamle geliştirilemiyordu. Eşya en azından sezon sonuna kadar oyunda olmayacak.

Sterak’ın Güvencesi ise artık taban saldırı gücünün %50’sini fazladan taban saldırı gücü yerine ilave saldırı gücüne dönüştürecek. Bu aslında Irelia gibi eşyayı kullanan şampiyonları dengelemeye yönelik olsa da eşyanın hala güçlü olduğunu belirtebiliriz.

Rünler

İsabet Yolu’ndaki Keskin Sağanak’ın ilave saldırı hızı oranı %50-100’den %75-125’e yükseltildi. 

Büyücülük Yolu’ndaki Sürat ise artık daha haz ilave hareket hızı verecek fakat ilave hareket hızları daha fazla hasara dönüşecek.

Yorum yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir