League of Legends

Yeni şampiyon Ivern’ün yetenekleri belli oldu

Kled’ten sonra en yeni şampiyon olan Ivern’ün yetenekleri League of Legends’ın Facebook sayfasında yayınlanan bir video ile duyuruldu. Şampiyon, uzun zamandır gelen en OP şampiyon olarak dikkatleri çekiyor.

Ivern’ün tanıtımının tam anlamıyla yapılmadığını, yeteneklerini sadece video üzerinden tahmin ettiğimizi belirterek şampiyonun setine bakalım.

Ivern’ün pasifi şampiyonun OP olmasındaki en büyük nedenlerden birisi. Orman kamplarının etrafında bir halka yaratan pasif yeteneği, şampiyon bu halkanın etrafında sabit kaldığı süre içerisinde kampların bir anda temizlenmesini sağlıyor. Yani videoda da gördüğümüz üzere şampiyon erken oyunda mavi ya da kırmızı güçlendirmeyi almak için yardım istemeyecek.

Şampiyonun Q yeteneği ise rakibi belirli bir süre hareketsiz kılıyor ve bir süre sonra şampiyonu rakibe doğru savuruyor. W yeteneği çimen yaratırken, E yeteneği ise takım arkadaşlarında kullanılıyor ve bir süre sonra etrafındaki rakibi yavaşlatıyor. Ultisi olan R yeteneği ise mavi güçlendirmeye tehlikeli bir şekilde benzeyen bir golem ortaya çıkarıyor. Golemin üçüncü saldırısı hem rakibi havaya kaldırıyor hem de ek olarak hasar veriyor.

Açıkçası Ivern’ün League of Legends’ı tamamıyla değiştireceğine dair yapılan spekülasyonlar hiç de haksız değil. Şampiyonun pasifinin bu kadar etkili olması özellikle profesyonel arenada popülerliğini doğrudan etkileyecektir. Öte yandan W yeteneğinin çimen çıkarması da videoyu izleyen Rengar oyuncularının ellerini ovuşturmasına neden olduğuna da şüphe yok. Ultisi ise yeni Yorick’in ultisini hatırlatsa da, üçüncü normal saldırıda havaya kaldırması oldukça özel. Profesyonel arenada nasıl oynanacağı merakla beklenen şampiyonun yetenek setindeki rakamlar geldikçe haberimizi güncelleyeceğimizi belirtelim.


Güncelleme

Şampiyonun yetenekleri Riot Games tarafından tamamıyla açıklandı. “Destek ormancı” olarak nitelendirilen Ivern’ün yetenekleri şu şekilde:

Pasif: Ormanın Dostu

Ivern orman canavarlarını çok sevdiği için onlara zarar vermeyi aklından bile geçirmez. Aksine, Ivern onları özgürlüklerine kavuşturur! Herhangi bir orman kampına tıklandığında Ivern can ve manasının bir kısmını kullanarak bir fundalık meydana getirir. Fundalık zamanla büyümeye başlar; tamamen büyüdüğünde tekrar üstüne tıklanarak kampın sakinlerini özgürlüklerine kavuşturur ve Ivern’e altın ile deneyim kazandırır. Üzerinde fundalık olan bir kampta Çarp kullanıldığında canavarlar anında güvenli bir yere gönderilir.

Beşinci seviyeden sonra Doğasever Baba Kırmızı Korkabuk veya Mavi Gözcü’yü her serbest bıraktığında kırmızı ve mavi güçlendirmenin kopyalarını oluşturur; böylece Kırmızı Korkabuk veya Mavi Gözcü, Ivern’ün takım arkadaşlarının alabileceği birer fidan bırakır.

Q: Kök Sal

Ivern’ün fırlattığı esnek kök büyü hasarı verir (ve tahmin edebileceğiniz gibi) isabet ettiği ilk hedefi yere sabitler. Yere sabitlenen hedefe normal saldırı gerçekleştiren takım arkadaşları, menzile girecek şekilde otomatik olarak ileri atılır.

W: Yeşert

Pasif: Çalılıkta saklandığı sırada Ivern’ün normal saldırıları fazladan büyü hasarı ve menzil kazanır. Bu etki, Ivern çalıdan çıktıktan sonra birkaç saniye daha devam eder.

Aktif: Ivern bir çalılık ortaya çıkararak geçici bir süreliğine çevresini görünür hâle getirir. Eğer bir duvar veya başka bir çalının yanında ortaya çıkarılırsa, oluşan çalı miktarı nispeten artar. Doğasever Baba’nın çalılıkları bir süre sonra kendiliğinden kaybolur.

E: Patlar Tohum

Ivern takım arkadaşlarından birinin üzerine koruyucu bir tohum ekerek hedefine kalkan verir. Kısa bir süre sonra tohum patlar ve yakındaki tüm rakiplerin hasar alarak yavaşlamalarına neden olur.

R: Daisy!

Ivern sarılmaya bayılan devasa bekçi, Daisy’yi çağırır. Daisy ortalıkta neşeyle ve gümbür gümbür gezinirken Ivern’ün hedefini birkaç isabetin ardından havaya savurur. Ivern bu yeteneği yeniden kullanarak şamatacı dostunu yeni hedeflere yönlendirebilir. Daisy sarılma isteği geçene veya canı tükenene kadar varlığını korur.

Yorum yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir