League of Legends

League of Legends’ın yeni şampiyonu Taliyah duyuruldu

Aurelion Sol’un gelişinin üzerinden çok zaman geçmemişken, League of Legends’a yeni bir şampiyon geldi: Taliyah. Geçtiğimiz hafta hikayesi yayınlanan şampiyonun Shurima ile bağlantısı olduğunu ve bir kadın karakter olduğunu öğrenmiştik. Yetenekleri yayınlanan Taliyah, Avatar serisindeki toprak bükücülere oldukça fazla benziyor.

League of Legends’ın son şampiyonu olan Taliyah, Riot Games’in son zamanlarda tasarladığı en başarılı şampiyon olabilir. Şampiyonun yetenekleri bir toprak bükücüye çok fazla benzerken, tamamının alan kontrol özelliğine sahip olduğunu söyleyelim. Yetenek seti şu şekilde:

    Pasif: Taş Kızak

Taliyah çatışma dışındayken duvarların yakınında ilerlediği sırada hareket hızı toplar.

    Q: Taş Hasadı

Pasif: İşlenmiş zeminde dolaştığı sırada hareket hızında artış elde eder.

Aktif: Çevresindeki bir bölgeyi hasat eder ve dilediği gibi hareket ederken hedef yöne hasadından beş taş fırlatır. Taş Hasadı, hasat edilen bölgeyi birkaç dakikalığına işlenmiş zemine dönüştürür. Taş Hasadı herhangi bir işlenmiş zemin üzerinde yeniden kullanıldığında sadece bir taş fırlatır.

    W: Yerden Bitme

Taliyah hedef konumu işaretler. Kısa bir aradan sonra yerden biten kaya parçası, etki alanındaki bütün rakipleri havaya savurur ve onlara hasar verir. Kaya yerden bitmeden önce Yerden Bitme yeteneğini tekrar kullanarak kurbanlarını herhangi bir hedef yöne (duvarların üzerinden bile) savurabilir.

    E: Toprak Bozumu

Karşısındaki zemini kayalarla doldurur. Kayalar, üzerlerinde atılma girişiminde bulunan rakiplere tepki vererek patlar ve hasar verir. Birkaç saniye sonra da kalan kayalar patlayarak ikinci bir hasar dalgası meydana getirir.

    R: Örgü Duvar

Kısa bir yoğunlaşmanın ardından Vadi’yi hedef doğrultuda yarıp geçen devasa bir taş duvar örer. Yoğunlaştığı sırada Örgü Duvar yeteneğini tekrar kullanarak duvarın üzerine atlayıp onunla birlikte ilerleyebilir. Herhangi bir yöne hareket komutu veya hasar aldığında Taliyah ilerleyişini kısa keser.


Şampiyonun pasifi oldukça kullanışlı iken, ultisinin inanılmaz efektif olduğunu söylememiz gerekir. Orta koridor için düşünülen Taliyah’ın bir süre sonra ormancı rolünde de oynanacağı hemen hemen kesin. E yeteneği olan Toprak Bozumu, takıma büyük bir alan kontrolü sağlarken, W yeteneği de kullanılması zor fakat doğru uygulandığında rakip takımı zor durumda bırakacak cinsten bir yetenek olarak göze çarpıyor.

Şampiyonun Yetenek Gücü ile mi yoksa Saldırı Gücü ile mi oynanacağı henüz belirsiz. Taliyah’ın 6.9 yaması süresince oyuna gelmesi bekleniyor.

Yorum yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir