League of Legends

LPL’e franchising sistemi geliyor

Geçtiğimiz gün NA LCS’e getirileceğinin duyurulmasının ardından Yahoo Esports’un haberine göre LPL de 2018 yılında franchising sistemine geçiyor. Bu yıl 12 takımın mücadele ettiği ligde önümüzdeki sene takım sayısı 14’e yükseltilecek.

League of Legends camiasını uzun bir süredir meşgul eden franchising tartışmaları sonunda somut adımlar ile gerçeğe dönüşüyor. 2018 yılında NA LCS’in bu sisteme geçeceğinin açıklanması takım sahipleri tarafından olumlu karşılansa da, CS takımlarının bu sistemden zarar göreceği oldukça açık. Sistemin uygulanacağı duyurulmasına rağmen detayları ve uygulanış şekli konusunda henüz bir bilgi bulunmuyor.

Öte yandan LPL’de de böyle bir karar alınması bekleniyordu. League of Legends’ın en büyük iki ekonomisi NA LCS ve LPL’in franchising sistemine geçmesi, Riot Games’in sistemi gelecekte tüm sunuculara uygulayacağı konusunu işaret ediyor. Açıklanan detaylar arasında en ilginç olanı ise LPL’in geleceğinin “şehir merkezli” bir sistemde yattığı yönündeydi.

Yerelleşme açısından en başarılı ülke olarak gösterebileceğimiz Çin’de şehirlerde sürekli turnuvalar düzenleniyor ve genelin dışında ufak şehir toplulukları oluşturulmaya çalışılıyordu. Franchising sistemi ile beraber şehir takımlarını görecek ve ekiplerin “deplasmana” gitmesini izleyeceğiz. Öncelikle 3 ya da 5 şehir bu uygulamaya katılacak, ardından tüm lig bu sisteme geçecek.

Franchising sisteminin bu iki ligde uygulanmaya konmasının ardında yatan en büyük neden yukarıda da bahsettiğimiz üzere gelişen ekonomi ve takımların kendilerini güvende hissetmemesi. Zira ligden düşmek bir takımın ekonomik anlamda ciddi darbe alması anlamına geliyor. Yükselme Ligleri’nin getirisinin çok az olması elbette burada kilit noktalardan. Franchising sistemine geçildikten sonra LCS’te ya da LPL’de yeni takım görmeyeceğiz. Bu da League of Legends izleyicisinin en büyük çekincesi. Riot Games’in franchising’i nasıl işleyeceği, NBA ya da NFL sistemini uygulayıp uygulamayacağı ise önümüzdeki günlerde resmi açıklamalar sonucu belirginleşecek.

Yorum yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir