League of LegendsNişancıŞampiyonlar

Lucian

Lucian, oyundaki nişancı şampiyonlardan belki de en atik olanı. Ayrıca iki elinde silah taşıyan başka kaç şampiyon var ki… Alt koridorda adına yakışır işler çıkaran Lucian’ın elinden kaçmak, ışık ile yarışmak gibidir. Lucian ile hem yeteneklerinizi hem de düz vuruşlarınızı kullandığınızda ortaya yıkıcı etkiler çıkacaktır.

‘İnfazcı’

Kadim mi kadim bir güçle donatılmış birer yadigâr olan silahlarıyla, Lucian; yaşayan ölülerin yarattığı tehlikenin karşısında duran, yılmaz bir bekçi. Sahip olduğu katı kararlılıktan, arındıran saldırılarıyla yok ettiği, akla hayale sığmaz dehşetler karşısında bile asla taviz vermiyor. Lucian’ın kasvetli bir görevi var: Öte tarafa geçemeden hapis kalmış varlıkların ruhlarını temizlemek; bu talihsiz ruhların arasında, Lucian’ın biricik aşkı da var.

Lucian ve eşi Senna, tıpkı kullandıkları ikiz silahlar gibi, aynı hamurdan yapılmıştı. Birlikte yıllar boyunca Runterra’yı kötülüklerden arındırarak, karanlığı aydınlattılar ve menfur güçlerin kirlettiği ruhları arındırdılar. Onlar, birer doğruluk ışığıydı: Senna, bu davaya bağlılıktan asla vazgeçmedi; Lucian’ın nezaketi ve sıcaklığı ise kurtardıkları pek çok kişinin yüreğinde yer etti. Bir elmanın iki yarısı olan karı koca, ayrılmaz bir ikiliydi.

Lucian ve Senna’nın tanık olduğu korkunç şeyler benim diyen savaşçıları bile sarsacak güçte idiyse de, Gölge Adalar’ın yarattığı dehşetin yanında önemsiz kalıyordu. O lanetli bölgenin sakinleri Runeterra’ya yayılmaya başladığında, Lucian ve Senna buldukları yerde onları ortadan kaldırdı. Bu, kasvetli bir işti; ama korkusuz çift, hayatta kalmayı başardı… ruh koleksiyoncusu Thresh’le karşılaşana kadar. Lucian ve Senna daha önce de böylesi korkunç varlıklarla karşılaşmıştı; ama onların hiçbiri, bu kadar sinsi ve acımasız değildi. Korkunç savaş devam ederken, Thresh beklenmedik bir hamle yaptı. Lucian, dehşet içinde yaratığın Senna’yı gafil avlamasına ve ruhunu tutsak almasına tanık oldu. Hiçbir şey biricik eşini geri getiremezdi. Senna yitip gitmişti; Lucian, hayatında ilk kez, bu göreve yalnız çıkmak zorundaydı.

Zincirli Gardiyan, Lucian’ın hayat arkadaşını alarak, Gölge Adalar’ın en tehlikeli düşmanını ortaya çıkarmıştı. Lucian karanlık bir metanete sahip, Runeterra’yı yaşayan ölülerden temizlemek için her şeyi yapacak birine dönüşmüştü. Senna’nın anısına, Lucian eşinin silahını aldı ve görevi tamamlamaya yemin etti. Şimdi iki yadigârı da kullanan Lucian, Gölge Adalar’dan gelen yaşayan ölülerle savaşıyor ve onların ruhlarını temizliyor. Senna’nın ruhunun kaybolduğunu biliyor; ama bir gün eşini huzura kavuşturacağı umuduna sımsıkı sarılıyor.

”Minnettar olmalısın. Seni yok ederek, ebedi eziyetten kurtarıyorum.”  – Lucian

Yetenekler

Işık Silahşoru
ıs

Bir yetenek kullandıktan sonra, Lucian’ın 6 saniye içinde yaptığı ilk normal saldırısı 2 kere vurur.

Işık Atışı

ıa

 • Aktif
 • Bedel: 50 / 55 / 60 / 65 / 70 Mana
 • Menzil: 500
 • Bekleme Süresi: 9 / 8 / 7 / 6 / 5

0,35 saniyelik bir gecikmeden sonra Lucian hedeflediği rakibe doğru bir lazer ateşler ve o hat üzerindeki rakiplere 80 / 110 / 140 / 170 / 200 (+ %60 / %75 / %90 / %105 / %120 ek Saldırı Gücü) fiziksel hasar verir.

İntikam Ateşi

ia

 • Aktif
 • Bedel: 60 Mana
 • Menzil: 1000
 • Bekleme Süresi: 14 / 13 / 12 / 11 / 10

Lucian, bir rakibe çarptığında ya da menzilinin sonuna geldiğinde yıldız şeklinde patlayan bir atış yapar ve 60 / 100 / 140 / 180 / 220 (+ %90 Yetenek Gücü) büyü hasarı verir ve 6 saniyeliğine işaretler.

İşaretlenmiş bir rakibe normal saldırıları veya yetenekleriyle hasar verirse 2 saniyeliğine hareket hızı 40 / 45 / 50 / 55 / 60 artar. İşaretlenmiş rakip hasar aldığında işaret kaybolmaz.

Amansız Takip

at

 • Aktif
 • Bedel: 40 / 30 / 20 / 10 / 0 Mana
 • Menzil: 445
 • Bekleme Süresi: 18 / 17 / 16 / 15 / 14

Lucian kısa bir mesafeyi ileri atılarak kat eder. Işık Silahşoru’nun her vuruşu için Amansız Takip’in bekleme süresi 1 saniye azalır. Eğer vuruş bir şampiyona yapıldıysa, bekleme süresi 2 kat daha fazla azalır.

İnfaz

i

 • Aktif
 • Bedel: 100 Mana
 • Menzil: 1400
 • Bekleme Süresi: 110 / 100 / 90

Lucian hedeflediği yöne doğru 3 saniye boyunca ateş eder. Her atış isabet ettikleri ilk rakibe 45 / 55 / 65 (+%25 ek Saldırı Gücü) (+%10 Yetenek Gücü). Yaptığı atışların sayısı saldırı hızına göre değişir (en fazla 26 / 30 / 33). İnfaz minyonlara (yaratıklara değil) 4 katı hasar verir.

İnfaz aktiften Lucian normal saldırılarını, Işık Atışı ve İntikam Ateşi’ni kullanamaz. Ancak hareket edebilir ve Amansız Takip‘i kullanabilir. Bu süre boyunca içinde birimlerin içinden de geçebilir.

İnfaz’ın etkilerini erken bitirmek için yetenek yeniden kullanılabilir. Kitle kontrol etkilerinden de etkilenebilir.Berk Meydanlı

Berk Meydanlı