League of LegendsŞampiyonlarSavaşçıSuikastçı

Master Yi

Master Yi, onunla oynadığınızda hareketlerinin, savaş tarzının, çevikliğinin ve en önemlisi büyük hızının sizi kendine hayran bırakıp Efsaneler Ligi’nde olduğunuzu hatırlatacak bir şampiyondur. Ormancı olarak ve yukarı koridorda tek oynayabilip ayrıca diğer koridorlarda da çarpışabilecek, suikastçı ve savaşçı rolü üstlenir.

‘Wuju Üstadı’

Master Yi, kadim dövüş sanatı Wuju sayesinde, eylemleri düşünceleriyle bir olana dek vücudunu eğitip zihnini bilemiştir. Şiddete hep en son çare olarak başvurur ama kılıcını öylesine bir zarafet ve hızla kullanır ki, çözüm hep hızlı ve acısız olur. Wuju’nun yaşayan son ustası olan Master Yi, hayatını, dünya yüzünden silinmiş olan halkının bu mirasını aktaracak yetenekli öğrenciler bulmaya adamıştır.

Master Yi Wuju’nun ustası olmadan çok önce bile, bu mistik dövüş sanatını en iyi kullananlardan biri olduğu düşünülürdü. Bir süre sonra, Ionia’nın ücra bir köşesindeki köyünü Noxus’un işgal etmeye hazırlandığı haberi geldiğinde, bu ustalığını kanıtlama şansı bulacaktı. Yi Ionia’nın savaş meydanlarında fırtına gibi eserek, Noxus’un muazzam piyade birliklerini hızlı ve ölümcül saldırılarla geri püskürtüyor, Noxus Üst Komutası‘nın utançtan yerin dibine geçmesine neden oluyordu. Wuju öğrencilerinin, işgalin karşısındaki başlıca engellerden biri olduğunu fark eden Noxus’lular, bu ölümcül sanatın yurduna kâbus gibi bir kimyasal saldırı yaptılar. Zehirli maddenin her nasılsa öldürmedikleri de, akıl sağlıklarını düzelmeyecek biçimde yitirdi. Yi’nin memleketi mahvolmuştu.

Savaşın sonunda, Yi köyünün harap olmuş kalıntılarına döndü. Burada, saldırının son kurbanı da o oldu. Gördükleri bedenini değilse de, yüreğini paramparça etmişti. Hayata tutunmak için kalbinde kalan son duyguya sarıldı: intikam. Evini yok edenleri cezalandırma isteğiyle yanıp tutuşarak inzivaya çekildi ve yıllarca çalıştı. Eskisinden daha da ölümcül bir kılıç kullanıcısı olmuştu ama gerçek Wuju ustalığına hâlâ ulaşamamıştı.

Durumuna duyduğu öfkenin doruğa ulaştığı günlerden birinde, çalışmalarını, çok soylu görünüşlü bir maymun böldü. Bir insan kadar uzun boylu olan ve dik duran bu maymun, Yi’nin hareketlerini izleyip onu taklit etmeye başladı. Yi maymunu kışkışladı; ama çevik hayvan Yi’nin tekniklerini ona karşı kullanarak çok eğleniyordu. Yi bu oyuncu canlıyla yalancıktan dövüştükçe öfkesi azaldı. Yüreğindeki nefret yükü tamamen kalktığında, maymunun kuyruğunu tutmakta olduğunu gördü. Wuju’yu intikam için öğrendiği sürece asla ustası olamayacağını o zaman anladı. Maymunu bırakırken, düşmanlarının kanını dökme arzusundan da vazgeçti.

Yi maymuna, o güne kadar görmediği gerçeklere gözünü açtığı için teşekkür etti. Fakat şaşılacak bir şekilde, maymun da ona karşılık verdi. Bu hayvan, Yi’nin dövüş sanatını öğrenmek istiyordu. Tuhaf bir istekti bu, ama böylelikle Yi’nin de önünde yeni bir yol açılmış oldu: Halkının hatırasını, onların öğretilerini bir sonraki kuşağa geçirerek onurlandıracaktı.

“En keskin kılıç bile, huzurlu bir zihnin sükûnetiyle boy ölçüşemez.” -Master Yi

Yetenekler

Çift Saldırı
çs

Master Yi her 4. vuruşunda 2 kere vurur. İkinci vuruş Master Yi’nin saldırı gücünün yarısı kadar vurur ve kritik de vurabilir.

Eğer Master Yi son 4 saniyede saldırmamışsa, saldırı sayacı sıfırlanır.

Alfa Vuruşu

av

  • Aktif
  • Bedel: 70 / 80 / 90 / 100 / 110 Mana
  • Menzil: 600
  • Bekleme Süresi: 18 / 17 / 16 / 15 / 14

Master Yi hedef alınamaz hale gelir ve rakiplerine atılarak en fazla 4 kişiye vurarak her birine 25 / 60 / 95 / 130 / 165 (+ %100 Saldırı Gücü) fiziksel hasar verir. Minyonlara ve yaratıklara ise 75 / 100 / 125 / 150 / 175 hasar verir.

Her atılışında henüz hasar almamış bir rakibi hedef alır. Etki sona erdiğinde Master Yi ilk hedefinin yerine geri döner.

Alfa Vuruşu kritik vurarak Saldırı Gücünün %60’ı kadar ek fiziksel hasar verebilir. Normal saldırılar Alfa Vuruşu’nun bekleme süresini 1 saniye azaltır.

Meditasyon

Meditasyon

  • Aktif
  • Bedel: 50 Mana
  • Bekleme Süresi: 35

Master Yi 4 saniye boyunca meditasyon yaparak saniye başı 30 / 50 / 70 / 90 / 110 (+ %30 Yetenek Gücü) can doldurur. Canının her eksik yüzdesi için bu değer %1 artar.

Meditasyon yaparken Master Yi’nin aldığı hasar %50 / %55 / %60 / %65 / %70 azalır. Taretlerden aldığı hasar yarılanır.

Wuju Stili

Wuju Stili

  • Bekleme Süresi: 18 / 17 / 16 / 15 / 14

Pasif: Master Yi, saldırı gücünün %10’unu ek saldırı gücü olarak kazanır.

Aktif: Normal saldırılar 5 saniye boyunca 10 / 15 / 20 / 25 / 30 (+ %10 / %12,5 / %15 / %17,5 / %20 Saldırı Gücü) ek gerçek hasar verirler. Yetenek aktifken pasif özellikler kullanılamaz.

Gözüpek

Gözükara

  • Bedel: 100 Mana
  • Bekleme Süresi: 75

Pasif: Şampiyon öldürmek veya asist yapmak Master Yi’nin tüm yeteneklerinin bekleme sürelerini %70 azaltır.

Aktif: 10 saniyeliğine Master Yi’nin saldırı hızı %30 / %55 / %80 ve hareket hızı da %25 / %35 / %45 artar ve bu süre içinde hiçbir yavaşlatma etkisinden etkilenmez. Aktifken, şampiyon öldürmek veya asist yapmak, Gözüpek’in süresini 4 saniye uzatır.Berk Meydanlı

Berk Meydanlı