League of Legends

Gelen kural değişikliğiyle MSI’ın önemi arttı

Riot Games sabırsızlıkla beklediğimiz MSI 2016 öncesi turnuva hakkında çok önemli bir açıklama yaptı.

Geçtiğimiz yıl sezon arasında bir turnuva organize ederek uluslararası rekabeti üst düzeye çıkarmak isteyen Riot Games, MSI turnuvasını başlatmıştı. En iyi altı bölgeden birer takımın katılmış olduğu turnuva kitlelerce çok beğenilmiş ve büyük övgüler almıştı. MSI’ın takımlara sağlamış olduğu getiriler de bir hayli büyüktü. Sezon arası gerçekleşen bu turnuva ile uluslararası arenada kendini test etme şansı elde eden takımlar önemli tecrübeler ediniyordu. Turnuvadan kazanılan para ödülü de katılımcı takımlar için cabası oluyordu. Turnuvadan çok memnun kaldığı görünen Riot Games, MSI 2016’da alınacak sonuçların direkt olarak 2016 Dünya Şampiyonası’nı etkileyeceğini duyurdu.

Yapılan açıklamaya göre MSI 2016’da takımların alacağı sonuç 2016 Dünya Şampiyonası’na katılma yolunda kendi bölgelerini doğrudan etkileyecek. Altı takımın yarışacağı MSI’da ilk dörde girmeyi başaran takımlar 2016 Dünya Şampiyonası’na otomatik olarak ilk torbadan katılma hakkı kazanacak. Bu durum turnuvanın takımlar açısından önemini daha da arttırırken Dünya Şampiyonası’ndaki katılımcı bölgelerin güç dengelerine de etki etmiş olacak. Takımların ilk dört sırayı alarak adını erkenden Dünya Şampiyonası’na yazdırmak istemesinden dolayı bu yıl MSI’da geçen seneye oranla çok daha çekişmeli maçlar bizleri bekleyecek.

bb_worlds_groupdraw_table_ex2

Kural hakkında kafa karışıklığını gidermek adına, MSI’da ilk 4’e giren takımların kendi sunucularını temsil ettiğini belirtelim. Örneğin, Avrupa sunucusundan G2’nin MSI’a katılacağını varsayalım. G2 takımı turnuvayı ilk 4’te bitirirse, 2016 Avrupa LCS Yaz Mevsimi’ni şampiyon olarak bitiren takım Dünya Şampiyonası’na 1. torbadan katılacak. Şampiyonaya 1. torbadan katılmak ise oldukça büyük bir önem taşıyor zira bu, torbadaki diğer takımlar ile grup aşamasında eşleşilmeyeceği anlamına geliyor. IWC takımlarından örnek vermek gerekirse, MSI’a katılacak olan IWC takımı turnuvayı ilk 4’te bitirirse, temsil ettiği bölgenin yaz mevsimi şampiyonu direkt olarak Dünya Şampiyonası’na katılacak ve 1. torbaya yerleşecek. Örneğin temsilcimiz Supermassive IWCI’yı kazanıp MSI’da ilk 4’e girerse, TBF’yi kazanan takım direkt olarak Dünya Şampiyonası’na gidecek ve 1. torbadan katılacak.

Yorum yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir