League of Legends

MSI Turnuvası hakkında her şey

Riot Games Türkiye’nin muhteşem organizasyonunun ardından aylardır beklediğimiz Uluslararası Wildcard Turnuvası İstanbul Wolksvagen Arena’da düzenlenen büyük finalle birlikte dün sona erdi. Turnuvanın galibi ise kıyasıya geçen bir final maçının ardından Brezilya ekibi INTZ eSports’u 3-1’lik skorla mağlup eden Beşiktaş eSpor Kulübü olurken, takımımız Mid-Season Invitational, yani MSI Turnuvası’na katılmaya hak kazandı.

[MSI 2016 Hakkında Her Şey]

Peki Riot Games’in yılın ilk günlerinde duyurduğu bu MSI Turnuvası nedir? Ne zaman düzenlenecek? Kimler katılacak? Hangi formatta oynanacak? Hepsinin cevabını vermeye çalışacağız ama her şeyden önce, şu ana kadar bu taze turnuva ile ilgili pek fazla bilginin açıklanmadığını söyleyelim. O yüzden bildiğimiz kadarını mümkün olduğunca aktarıp, yeni bilgiler aldıkça bu yazıyı güncelleyeceğimizi de belirtelim.

League of Legends bazında eSpor seyircilerinin seneyi pek de boş geçirmediğini söyleyebiliriz. Dünyanın dört bir yanında sürekli turnuvalar ve ligler oynansa da, uluslararası turnuva sayısının yetersizliği, belki de eksikliği, oyunun hayranlarını bu heyecandan mahrum bırakıyordu. Riot Games de bu isteklere hak vermiş olacak ki, sezon ortasında yapılacak yeni turnuvası Mid-Season Invitational’ı bizlere tanıttı. Yaz sonu düzenlenecek 2015 Dünya Şampiyonası’na bir ön hazırlık niteliğindeki Mid-Season Invitational turnuvası, ne yazık ki Dünya Şampiyonası kadar uzun sürmeyecek. 4-5 haftalık maraton şeklinde geçen Dünya Şampiyonası yerine MSI’da tüm maçlar 4 gün içerisinde oynanacak. MSI’ın zaman aralığının az olması sebebiyle hatayı kabul edecek bir turnuva olmayacağını söyleyebiliriz. Dünya Şampiyonası’nda grup maçlarında yaptığınız hataları ilerideki aşamalarda telafi edebilecek iken, MSI, daha katı, daha rekabetçi ve daha odaklanmış maçlara sahne olacak.

Turnuva 7-10 Mayıs tarihleri arasında Kuzey Amerika’da, Florida’da düzenlenecek. 7-8 Mayıs tarihlerinde lig aşaması düzenlenecek olan MSI’da 9 Mayıs’ta yarı final maçları ve 10 Mayıs’ta da final maçı oynanacak. Tüm oyunlar, 5 maçlık seri üzerinden oynanacak.

Yazıyı düzenlediğimiz 2 Mayıs tarihi ile turnuvaya katılacak tüm takımlar belli oldu. Bugün oynanan maç ile GE Tigers’ı malup eden SK Telecom T1, Kore şampiyonu olarak katılmaya hak kazanırken, turnuvadaki diğer takımlar da Kuzey Amerika LCS şampiyonu Team SoloMid, Avrupa LCS şampiyonu Fnatic, LPL şampiyonu Edward Gaming, LMS şampiyonu ahq eSports Club ve Wildcard Turnuvası’nın galibi Beşiktaş eSpor Kulübü olarak belirlendi. Turnuva öncesi bu altı takımın detaylı analizini okuyabileceğiniz MSI Takımları yazımıza bir bakmanızı öneriyoruz.

Belirtmek isteriz ki turnuva kısa sürse de, turnuvaya katılacak takımlar, performanslarının zirvesinde. Mükemmel bir sezon geçiren Team SoloMid, yıllardır aradığı istikrarı bulmuşa benziyor. Geçen sezon takımdan 4 oyuncu ayrıldıktan sonra yeni sezonda ne yapacağı merak konusu olan Fnatic ise geçtiğimiz iki yılın en iyi sezonunu geçirdi. Çin sahnesinde ve Dünya çapında artık bir efsane olan EDG ise geçtiğimiz sezonun Koreli şampiyonları Pawn ve Deft ile her zamankinden de güçlü gözüküyor. Geçtiğimiz yıl Dünya Şampiyonası’nda oldukça iyi bir performans sergileyen Ahq ise bu sene oyun tarzlarını ve karar verme mekanizmalarını güçlendirdi. Wildcard Turnuvası’nın kazananı temsilcimiz Beşiktaş eSpor Kulubü de Türkiye Ligi’nde as oyuncularıyla hiç maç kaybetmedi. Son olarak Kore Ligi Finali’nde karşılaşacak olan SK Telecom ve GE Tigers hakkında ise söyleyebileceğimiz tek şey; iki takımın da olağanüstü oynadığı. GE Tigers yeni kurulmuş olmasına rağmen takım dinamikleri bir saat gibi işliyor. Artık efsane haline gelmiş SK Telecom ise kötü başladığı sezona rağmen Faker’ın da insan üstü performansıyla finale kadar gelmeyi başardı. Kore Ligi’nden kim gelirse gelsin MSI’ın yetenek seviyesinde olacağına hiç şüphe yok.

Sonuç olarak, tüm dünyadaki bölgesel şampiyonların bir araya geleceği Mid-Season Invitational, League of Legends hayranlarına her zaman göremeyecekleri kalitede maçları sunmayı amaçlıyor. Biz de o tarihlerde mümkün olduğunca tüm maçları detaylı bir şekilde analiz edecek ve size aktarmaya çalışacağız. Şimdiden temsilcimiz Beşiktaş’a bu devler arenasında başarılar diliyoruz.

1 Yorum

1 Yorum

  1. Diamond Gloves

    28 Nisan 2016 at 19:23

    WildCard Trunuvasını Beşiktaş Kazanmadı ki.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir