League of Legends

NA LCS 2016 Yaz Mevsimi 6. hafta

NA LCS 2016 Yaz Mevsimi’nde 6. hafta karşılaşmaları tamamlandı. Team SoloMid yenilmezlik serisini sürdürürken oynanan maçlarda sürpriz bir sonuç ortaya çıkmadı. 

1. Gün

Team SoloMid 2-0 Cloud9

Haftanın karşılaşması olarak gösterilen seriyi TSM kazanmayı başardı. Takımlar iki maçta da sistematik bir oyun oynarken, iki oyunda da TSM makro oyunda Cloud9’dan daha başarılı olduğunu gösterdi. C9 daha çok üst ve orta koridor odaklı oynarken TSM ise orta ve alt koridor odaklı bir oyun planı ortaya koydu. Makro oyun uğruna haritanın diğer köşesindeki oyuncudan vazgeçen TSM, seri boyunca bu fedakarlığın karşılığını harita görevlerini yaparak aldı. Özellikle ikinci karşılaşmada geriye düşse de kazandığı küçük çatışmaları Baron’a ya da ejdere dönüştüren TSM, seriyi kazanarak ligin en iyi takımı olduklarını gösterdi.


Immortals 2-0 Team Envy

İki takımın da çok iyi mücadele ettiği seriyi kazanan Immortals oldu. İlk karşılaşmada Taliyah seçimi ile beraber Riven seçiminde bulunan IMT, oyunun belirli bölümlerinde geriye düşerken, kompozisyonlarındaki Soraka’yı çok iyi kullandı ve başa baş geçen takım savaşlarında ilerleyen dakikalarda avantajını büyüterek karşılaşmayı kontrol etti. Serinin ikinci maçında ise oyunun büyük bir bölümünü kontrol altında tutan Envy, aç gözlülüklerinin kurbanı oldu. Alt koridorda iki defa pozisyonunu zorlayan takım, IMT’nin baron aldıktan sonra karşılaşmayı bitirmesine engel olamadı. IMT’de Pobelter oynadığı oyunla serinin yıldızı olurken, Envy’de Ninja çok iyi bir performans göstermesine rağmen takımının kaybetmesine engel olamadı.


2. Gün

Apex 2-0 NRG

Oldukça ilginç geçen seriyi Apex kazanırken, iki maçta da avantaj birçok kez el değiştirdi. İlk maçta orta koridordaki ittirmeyi abartan Apex NRG’ye geri dönüş şansı verse de daha iyi takım savaşı çıkarttığı için maçı kazanırken, ikinci karşılaşmada ise hata tamamıyla NRG’ye aitti. Ray’e çare getiremeyen takım, baronu çaldırdı ve büyük bir altın farkına sahip olmalarına rağmen karşılaşmayı Apex’e fırlattı. İki takım da karar verme mekanizmalarında sıkıntı olduğunu gösterirken, Apex’te Ray serinin yıldızıydı.


Phoenix1 2-0 Echo Fox

Alt sıraları yakından ilgilendiren karşılaşmanın galibi P1 oldu. Serideki ilk maçı çok basit bir şekilde ayrık ittirme yapan Kfo’ya kaybeden P1, geri kalan maçlarda daha kararlı ve daha sistematik oynayarak ilk maçın telafisini yaptı. Tüm seri boyunca ayrık ittirme stratejisini kullanan Fox ise birçok pozisyon hatası yaparak P1’in aradığı açıklığı sağladı. P1’de Inori Hecarim ile ikinci ve üçüncü karşılaşmaların yıldızı olurken, Fox’ta Keith performansındaki düşüşünü bu maçta da sürdürdü.


Immortals 2-1 Team Liquid

Oldukça yakın geçen karşılaşmada IMT seriyi kazanmayı başardı. Serinin ilk maçında oldukça sistematik ve baskın bir oyun sergileyen takım, serinin ikinci maçında TL’ye göre daha dağınık bir görüntü çizerken, ikinci oyundaki kompozisyonu oldukça kötüydü. İkinci maçta IMT’nin hatalarını çok iyi değerlendiren TL, yakaladığı ilk fırsatta avantajını esnetti ve karşılaşmayı kazandı. Son karşılaşmada ise Huni’nin şovu vardı. Hecarim ile oyun ortasında harika takıms avaşları çıkaran oyuncu, tek başına takımını toplarken, TL de beslenmiş Graves ile karşılık vermeye çalışsa da başarısız oldu ve seriyi 2-1 kaybetti.


Counter Logic Gaming 2-0 Team Envy

Kötü bir mevsimg geçiren CLG, güçlü rakibi karşısında galibiyeti almayı başardı. İlk karşılaşma tamamıyla takım savaşları üzerinden belirlenirken, serinin ikinci karşılaşmasında ise Fiora’ya erken skorlar bulmayı başaran CLG, bu avantajı ayrık ittirmeye dönüştürmeyi başardı. Haritanın farklı yerlerine aynı anda baskı yapmayı başaran CLG Envy’yi seçimy apmaya zorlarken, serinin yıldızı kesinlikle Stixxay’di. Özellikle ikinci karşılaşmada Lucian ile harika oynayan oyuncu, takım savaşlarında da hasar potansiyelinin farkında olarak oynadı ve karşılaşmayı da 4’te 4 yaparak bitirdi.


3. Gün

Team SoloMid 2-0 Apex

Serinin ilk maçında Taliyah ile harikalar yaratan Bjergsen, üst koridora yaptığı sayısız baskın sonucu aşırı beslendi ve takımın taşıyıcısı görevini bir kez daha başarıyla tamamladı. Öte yandan Apex’ten çok daha koordineli ve kararlı oynayan TSM, bu performansını ikinci karşılaşmada da sürdürdü. İki takım da serinin ikinci maçında birbirinden baron çalarken, aradaki fark Svenskeren baron çaldıktan sonra TSM’in bu avantajı çok daha efektif bir şekilde kullanmasıydı. Serinin yıldızı Doublelift olurken, Apex bir kez daha hem kompozisyon hem de karar verme mekanizması konusunda eksiklikleri olduğunu gösterdi.


Cloud9 2-0 NRG

Günün ikinci serisinde zafere ulaşan taraf Cloud9 oldu. İlk karşılaşmada Taliyah seçiminde bulunan takım, şampiyonun alan kontrolü özelliğini çok iyi bir şekilde kullandı ve makro anlamda mükemmel bir oyun ortaya koydu. Düşük skorlu geçen karşılaşmayı C9 kazanırken ikinci maç çok daha yakın geçti. NRG ikinci maçta Lissandra seçimi ile C9’un başını çok ağrıtırken, Santorin ve Ohq da iyi bir oyun ortaya koyarak maçın ilk karşılaşma gibi kısa bir sürede bitmesini engelledi. C9 cephesinde ise kusursuza yakın bir şekilde oynayan Sneaky, Jhin ile maçı 12-2-10 skoru ile bitirdi. Rakibinden daha kararlı bir şekilde haritada hareket eden takım, seriyi de 2-0 kazandı.


Counter Logic Gaming 2-1 Phoenix1

Haftanın mücadeleci geçen bir diğer serisi de CLG-P1 oldu. İlk maçta oyunun büyük bölümünü kontrol eden CLG avantajını zorlayınca cezalandırıldı ve P1 karşılaşmayı kazanmayı başardı. Sonraki iki oyunda sistematik ve oyun planına sadık bir şekilde oynayan CLG, P1’in makro oyundaki hatalarını değerlendirdi. Özellikle üçüncü maçta çok daha dominant bir görüntü çizen CLG, geriye düştüğü seride 2-1 öne geçti ve üç puanın da sahibi oldu.


Team Liquid 2-1 Echo Fox

Haftanın son serisinin kazananı Team Liquid oldu. Serinin ilk maçında fırtına gibi bir performans sergileyen TL, ikinci maçta ilk maçta Fox’un yaptığı hataları tekrarladı ve rakibine galibiyet hediye etti. Geriye düştükten sonra ne yapacağını bilmeyen takım, zayıf yönlerini bu maçta gösterdi. Serinin son maçında ise ilk maçtaki gibi bir oyun ortaya koyan TL, galibiyete ulaşmayı başarırken serinin yıldızı Dardoch’tu.  İkinci maçtaki kabus Graves performansını saymazsak seri boyunca kusursuz oynayan oyuncu, TL’nin galibiyetinde büyük rol oynadı. Fox’ta ise tüm seri boyunca kötü performans sergileyen oyuncu yine Keith’di.


NA LCS 2016 Yaz Mevsimi’nde 6. hafta sonucu puan durumu şu şekilde gerçekleşti:

puan durumu

Yorum yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir