League of Legends

NA LCS 2016 Yaz Mevsimi 8. hafta

Bitimine bir hafta kala NA LCS 2016 Yaz Mevsimi 8. hafta karşılaşmaları tamamlandı. Haftanın sürprizi P1-TSM karşılaşmasında yaşanırken, 1-0 geriye düşen P1, ligde mağlubiyet yaşamayan TSM’i 2-1 yenmeyi başardı. Öte yandan kötü bir mevsim geçiren son şampiyon CLG bu haftaki galibiyetleriyle mevsim finallerinde oynamayı garantilerken, Echo Fox’un da ligi son sırada bitirdiği kesinleşti.

1. Gün

Immortals 2-0 NRG

Serinin ilk karşılaşmasında Taric ve Gnar ile harika bir takım kompozisyonu kuran IMT, zafere ulaşan taraf oldu. İki takım da oyun başlarında üst koridora odaklanırken, takım savaşlarında daha iyi pozisyon alan ve NRG’yi kendi ormanında sıkıştıran IMT, baronu da alarak 33. dakikada karşılaşmayı tamamladı. IMT Taric avantajını çok iyi kullanırken NRG IMT’nin rotasyonlarına cevap veremedi. İkinci maçta ise Rumble-Sona ikilisi ile etkili olmaya çalışan IMT, bu maçı da kazanmayı başardı. Maçın kazananını takım savaşları belirlerken, IMT’de Huni ve ReignOver iyi pozisyon olarak savaşlarda ölmedi ve sürekli olarak NRG’de az canı olan oyuncuları öldürerek savaşı temizledi. 34 dakika süren karşılaşmada NRG Malzahar-Reksai ikilisi ile iyi bir kombo yakalamasına rağmen pozisyon almada sıkıntı çekti ve seriyi kaybetti.


Echo Fox 1-2 Apex

Oldukça çekişmeli geçen ve iki tarafın da birçok hata yaptığı serinin ilk karşılaşmasını Fox kazanmayı başardı. Oyunun büyük bir bölümünde altın avantajını elinde bulunduran fakat üst koridorda hatalı bir şekilde koridor ittiren Apex, Fox tarafından ağır bir şekilde cezalandırıldı ve karşılaşmayı kaybetti. Bu takım savaşını kazandıktan sonra baron alan Fox, geri dönüş için harika bir zemin hazırlarken, Keith ve Kfo maçın yıldızıydı. İkinci maç çok daha temiz bir şekilde oynayan Apex, oyunun mutlak hakimiydi. Sistematik bir şekilde Fox oyuncularını haritanın farklı bölgelerinde tek yakalayan ve Taliyah ultisini çok iyi kullanan takımın tek hatası Fox’a baronu kaptırmaktı. Bu sefer daha temiz takım savaşları çıkaran Apex Fox’un geri dönmesine izin vermedi ve seriyi eşit duruma getirdi. Serinin son maçında da iyi performansını sürdüren Apex, özellikle de Ray’in Irelia’sının da yardımıyla Fox’u yenmeyi başardı. Başa baş geçen mücadelede takım savaşları oldukça heyecanlıyken, Froggen’ın Cassiopeia oyunu göz doldurdu. Yine de bir takım olarak hareket etmekte zorlanan ve kötü kararlar alan Fox, Apex’in taşıyıcılarını durduramadı ve seriyi kaybetti.


2. Gün

Counter Logic Gaming 2-1 Team Liquid

Haftanın en önemli karşılaşmalarından birisi olan CLG-TL serisinin ilk maçını TL kazanmayı başardı. CLG daha çok alt koridor odaklı oynarken TL ise Gnar’a karşı Irelia alarak iyi bir eşleşme yakalayan Lourlo odaklı oynadı. Oyunun ilk dakikalarında takımların odağı bu şekildeyken, iki takım da savaşlarda takaslarla avantaj elde etmeye çalıştı. Karşılaşmanın kopma noktası ise CLG’nin alt ormanındaki savaştı. Harika bir Cassiopeia ultisi kullanan Fenix savaşı kazanmada büyük rol  oynarken Lourlo ise Irelia ile 4’te 4 yaptı ve TL takımı bu noktadan sonra rahat bir şekilde kartopu olarak maçı kazandı. Serinin ikinci maçında ise ilk maçı domine eden Cassiopeia seçimi yapan CLG, bu kararının karşılığını aldı. Oyunun ilk dakikalarında TL avantajı olsa da takım savaşlarında iyi pozisyon alan Huhi, Cassio ile CLG’yi taşıdı ve CLG kartopu olarak ikinci maçı kazanmayı başardı. Serinin üçüncü karşılaşmasında da çok daha baskın bir oyun sergileyen ve baronu almasına rağmen maçı kaybeden taraf TL oldu. Maçın kopma noktası olan Kadim Ejder’deki savaşı kazanan CLG, uzun ölüm sürelerini avantaj olarak kullanarak maçı bitirdi ve seriyi de 2-1 kazandı.


Cloud9 2-0 Team Envy

Serinin ilk maçında kazanan taraf C9 oldu. Oyunun ilk dakikalarından itibaren C9’dan daha iyi takım savaşı çıkaran ve avantajını barona çevirmeyi başaran NV, genel olarak mevsim boyunca yaşadığı sıkıntıyı bu maçta da yaşadı ve önde olmasına rağmen karşılaşmayı bitirmekte zorlandı. Alt koridordaki savaşı kazanan C9, geri dönüşünün ilk adımlarını atmış oldu. Bu noktadan sonra daha iyi bir şekilde bütün olarak hareket eden C9, NV’nin oyuncularını haritada tek başına yakaladı ve bu skorlardan sonra baronu alarak orta koridordan oyunu bitirdi. Serinin ikinci karşılaşması ise çok daha tek taraflıydı. Çok kötü bir kompozisyon kuran NV, C9’un harika “pick” kompozisyonuna karşı çok fazla bir şey yapamadı ve sadece 1 skor alabildi. 35 dakika süren mücadeleyi kazanan C9, seriyi de 2-0 tamamladı ve üç puanın sahibi oldu.


Team SoloMid 1-2 Phoenix1

Serinin ilk maçında alışık olduğumuz makro oyunu oynayan TSM, zafere ulaşmayı başardı. P1’den daha üstün bir şekilde rotasyon yapan takım, maçı uzatmadı ve 24. dakikada bitirdi. Rakibine sadece bir skor veren takım bununla beraber maç boyunca sadece 2 kulesini kaybetti. Serinin ikinci maçı ise P1’in sürpriz galibiyetiyle sonuçlandı. Kaybedecek bir şeyi olmayan P1 alışılmışın dışında bir seçim yaparak orman-Rengar oynarken, Inori maçın kahramanı oldu. Tamamıyla hasar eşyaları satın alan Inori Rengar ile mükemmel bir kartopu olurken tek başına da Nexus’u yıkarak bu maçtaki performansını güzel bir şekilde noktaladı. TSM ise normaldekinden çok daha dağınık ve dikkatsiz oynayarak bunun cezasını çekti. Serinin üçüncü maçında da Pirean-Inori şovu vardı. Rengar-Malzahar ile harika bir kombo yapan P1, oyunun erken dakikalarından itibaren maçı domine etti. Makro ve rotasyon anlamında TSM’den geri kalsa da rakibini haritada çok iyi bir şekilde cezalandıran P1, seriyi 2-1 kazanarak haftanın en büyük sürprizini yaptı.


Immortals 2-0 Apex

Serinin ilk maçında kazanan taraf IMT oldu. Oyunun ilk dakikalarından itibaren rakibini çok iyi kontrol eden ve altın avantajını elinde tutan Apex, ne yazık ki bu avantajını zafere çeviremedi. Barona başlayan ve almasına rağmen 3 oyuncusunu kaybeden Apex, orta koridordaki kuşatmada da kötü pozisyon alaran IMT’nin geri dönmesi için bir şans verdi. Sürekli olarak takım savaşlarını izlediğimiz maçta IMT daha kolay bir şekilde kartopu olurken, takımın skorlarının Pobelter ve WildTurtle’da toplanmış olması da büyük fayda yarattı. Baronu aldıktan sonra orta koridordan ilerleyen IMT, geri dönüşünü zaferle tamamladı ve 1-0 öne geçti. Serinin ikinci maçında ise kontrolü ele alan IMT, sadece 21 dakika süren karşılaşmada maçı kazanmayı başardı. İlk maçında yıldızı olan Pobelter bu maçta da çok iyi bir Vladimir performansı sergilerken, Apex rakibinin rotasyonlarına hiç karşılık veremedi. IMT ise bu zaferle üç puanın sahibi oldu.


3. Gün

Team Liquid 2-0 NRG

Serinin ilk maçında TL zafere ulaşmayı başardı. Hecarim ve Ashe ile haritayı domine eden takım, özellikle Ashe ultileri etrafında çok iyi takım savaşı hazırlayarak büyük avantaj elde etti. Hecarim oyunun ilk 20 dakikasında haritanın her yerini karış karış dolaşırken, Fenix’in Vladimir oyunu da TL’nin galibiyetinde büyük rol oynadı. Takım savaşı üstüne takım savaşı kazanan takım, orta koridordan ilerleyerek ilk maçı bitirdi. Serinin ikinci maçı ise ilk karşılaşmanın adeta bir kopyası gibiydi. Sadece Irelia yerine Trundle’ı seçen TL, aynı kompozisyon ile oynarken, NRG ise Graves ve Jhin seçimleri ile karşılık verdi. Bu sefer çok daha ağır bir şekilde kartopu olan Dardoch, serinin ikinci maçını domine etti. 10-3-4 skoru ile oynayan oyuncu maçın yıldızıyken, TL rakibine sadece 2 kule ve 5 skor vererek temiz bir 2-0 galibiyeti aldı.


Team SoloMid 2-0 Team Envy

Serinin ilk maçını kazanan taraf TSM oldu. İkinci günkü P1 galibiyetinden sonra çok daha ciddi bir şekilde oynayan TSM, rakibine sadece 2 skor verdi ve neredeyse mükemmele yakın bir karşılaşma çıkardı. NV kule dahi almayı başaramazken TSM rotasyonlarına cevap vermede zorlandı. Nidalee ile Procxin’in Hecarim’ine haritayı dar eden Svenskeren ise maçın yıldızıydı. Bir bütün olarak hareket eden TSM 26. dakikada maçı bitirmeyi başardı. Serinin ikinci maçında ise uzun zamandır görmediğimiz Kog’Maw seçiminde bulunan NV, ne yazık ki bu seçimden gerektiği gibi faydalanamadı. Kog’Maw’ın güç patlamasından önce maçı bitiren TSM, tıpkı ilk maçtaki gibi bu maçta da oyunun erken dakikalarından itibaren NV’yi domine etti. Orta koridorda gereğinden fazla duran TSM NV’ye baron alma şansını verse de takım savaşına girdi ve savaşı kazandıktan sonra baronu aldı. Orta koridordan ilerleyen TSM, 29. dakikada maçı bitirerek seriyi de 2-0 kazanmış oldu.


Cloud9 2-0 Phoenix1

Serinin ilk maçında zafere ulaşan taraf C9 oldu. Oldukça karmaşık geçen maçta iki taraf da birçok hata yaparken P1’in pozisyon hatalarından faydalanan taraf C9 42. dakikada maçı tamamlamayı başardı. Jensen’in yine Cassiopeia ile çok iyi bir mücadele sergilediği karşılaşmada Meteos ise 0-0-8 skoru ile oynadı. P1 ise TSM karşısındaki mücadelesini sahaya yansıtamazken nispeten kötü bir takım kompozisyonu kurdu. Serinin ikinci maçında ise çok daha temiz bir oyun ortaya koyan C9, 28. dakikada maçı bitirmeyi başardı. Oyunun başında harika oyunlar yapan takım kontrolü eline alırken P1 için maçın kopma noktası C9’un ormanındaki takım savaşıydı. Kötü pozisyonda kalan P1 takım savaşını kaybederken C9’da Sneaky 5’te 5 yaptı. Alt koridordaki bir sonraki takım savaşını da kazanan C9’da bu sefer Jensen 4’te 4 yaptı ve büyük bir avantaj yakaladı. Seriyi 2-0 kazanan C9 ise 3. sıradaki yerini korudu.


Counter Logic Gaming 2-0 Echo Fox

Serinin ilk maçında kazanan taraf CLG olurken, takım maç boyunca oyunun hakimiydi. İlk 15 dakikayı harika bir şekilde oynayan takım, Fox’un hasarını doğru hesaplayamadığı için rakibine birden fazla savaş kaybetti. Fox ise oyunu uzatarak kazanma ihtimalini arttırsa da, Hard’ı yakalayan CLG, baronu da alarak orta koridordan ilerledi ve karşılaşmayı tamamladı. Serinin ikinci maçında çok daha kararlı ve sistematik oynayan CLG, galibiyete daha rahat bir şekilde ulaşırken, takımda Huhi ve Darshan’ın performansları öne çıktı. Malzahar ile takım savaşlarını çok doğru oynayan Huhi maçı 11-1-8 skoru ile bitirirken, Fox’ta Keith ve Hard çok etkisiz bir oyun sergiledi. CLG bu galibiyetle mevsim finallerinde oynamayı garantilerken Fox’un ise ligi son sırada bitirmesi kesinleşti.


NA LCS 2016 Yaz Mevsimi 8. hafta maçlarından sonra puan durumu şu şekilde oldu:

puan durumu

Yorum yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir