League of Legends

NA LCS 2017 Bahar Mevsimi 6. Hafta 2. Gün

flickr.com/lolesports

NA LCS 2017 Bahar Mevsimi 6. haftası, ikinci gün oynan Echo Fox-Cloud9, FlyQuest-Team Envy, Team SoloMid-Counter Logic Gaming ve Phoenix1-Team Dignitas serileriyle son sürat devam etti.

NA LCS 2017 Bahar Mevsimi 6. hafta 2. gün karşılaşmalarında Cloud9 ve Team SoloMid rakiplerini 2-0’luk skorlarla geçerken FlyQuest ve Phoenix1 rakiplerine bir oyun kaybetmesine karşın 2-1’lik skorlarla serilerinde galibiyete ulaştı. Serilerin kısa özeti şu şekilde:

Echo Fox 0-2 Cloud9

İlk oyunda iki takım da hasar ve kitle kontrol bakımından dengeli seçimlere yöneldi. Üst koridorda EF, Looper’ın ellerine açıkta kalan Shen’i verirken Impact Renekton’u kilitledi. Orta koridorda ise Froggen Ahri ile Jensen ise Orianna ile oynadı. Erken oyunda Akaadian oynadığı Rengar’la orta koridoru kamplamaya yönelik bir baskın politikası izledi ve EF tarafı bunda başarılı oldu. Erken ve orta oyunda EF tarafı skora yönelik bir oyun oynarken C9 objektif temelinde bir oyun planı ortaya koydu. Dakika 22’de EF’nin düşürdüğü 3 kule bulunurken C9 tam 6 kule düşürmeyi başarmıştı. Dakika 24’te C9’ın aldığı Baron Nashor sonrasında alt ve orta koridor kuşatmalarını ardından iki inhibitör de açıldı. Bu Baron’un ardından 32. ve 42. dakikalarda Nashor’u iki kez daha katleden C9, oyun boyunca toplam 3 kere Baron güçlendirmesi almış oldu. 44. dakikada orta koridorda Jhin’in ters pozisyonda kaldığını gören Froggen, Ahri ile güzel bir oyun ortaya koyarak rakip nişancıyı düşürdü. Dört kişi kalan ve Kadim Ejder bölgesine yönelen C9, nişancısının olmamasına rağmen son derece koordineli ve ne yaptığını bilerek takım savaşına yöneldi ve EF’nin üst koridor, ormancı ve nişancısını düşürdü. Bu pozisyonun ardından 46. dakikada Nexus’a yönelen C9, ilk oyundan galip ayrılmayı bildi.

İkinci karşılaşmada her iki ekip de hasara yönelik seçimlere gitti. C9 tarafından Rumble, Graves ve Jayce tercihleri gelirken EF tarafından nispeten ilginç seçimler geldi. EF üst koridora Gnar’ı, ormana Nidalee’yi ve orta koridora ise Anivia’yı seçti. Üst koridorda Gnar, Rumble karşısında yaklaşık 50 minyon fark yerken Nidalee erken oyunda beklenen baskınları atamadı. Oyunun kontrolü ilk karşılaşmadaki gibi baştan sona C9 tarafından teyit edildi. Henüz 10. dakikada karşı ormana giren Nidalee, Graves tarafından yakalandı ve ilk kanı vermiş oldu. Bu pozisyonun ardından ise rakip ormancının ölü olmasını fırsat bilen C9, bedavadan bir Alev Ejderi almış oldu. İki takım da erken oyunda takım savaşlarından kaçınmazken Tahm Kench tercihi sayesinde C9, özellikle orta koridora bolca rotasyon yaptı. Dakika 17’de ikinci Alev Ejderi’nin de C9 tarafından alınmasının ardından yaşanan takım savaşında Jayce’in üçte üç yapması oyunun en büyük kırılma anlarından birisi oldu. Güçlenen Jayce’in şok patlamaları sayesinde kuşatmalarda zorlanmayan C9, 26. dakikada rakip Nexus’u bir kez daha düşürdü ve seriden 2-0’lık galibiyetle ayrıldı.

FlyQuest 2-1 Team Envy

Serinin ilk maçında FLY’dan sezon başında görmeye alışık olduğumuz;ancak dengelendirmeler sonucu metadan uzaklaşan Mordekaiser nişancı kompozisyonu geldi.  Bunun yanı sıra FLY, orta koridora Zed’i alırken NV buna cevap olarak Talon’u kilitledi.  Erken oyunda mikro anlamda iyi işler çıkaran NV, bunu makro oyunda gösteremedi. Oyunun erken ve orta aşaması tekli dereceli sırasındaki herhangi bir karşılaşmadan farksız ilerledi. Dakika başı çatışmanın yaşandığı takım savaşlarında geriden gelerek avantaj sağlayan taraf FLY oldu. 26. dakikada nehrin alt bölgesinde kırmızı güçlendirme  orada yaşanan takım savaşında Zed üçte üç yaptı ve bu FLY adına Baron’la sonuçlandı. 36. dakikada orta koridorda yaşanan takım savaşı ise oyunun son savaşı oldu. Graves’in ikide iki yaptığı savaşta, NV’den ayakta kalana tek oyuncu Jhin oldu. Jhin’in de bir dakika arayla öldürülmesinin ardından katliam yapan FLY, kötü başladığı karşılaşmadan zaferle ayrılan taraf oldu.

İkinci karşılaşmada açıkta kalan Jayce, NV orta koridoru için seçilirken Camillie FLY üst koridoruna gitti. NV ormancısı LirA’nın Lee Sin’le ortaya koyduğu muazzam performans karşılaşmanın NV lehine seyretmesinin en önemli nedeni oldu. Erken oyunda ilk karşılaşmaya benzer şekilde bir oyun ortaya koyan NV, bu sefer bu etkiyi objektif görevleri üzerine de yayabildi. NV’nin üst koridorda yetenek gücü Ekko’suna sahip olmasını fırsat bilen Hai, oynadığı Twisted Fate ile sıkça üst koridora rotasyon yaparak avantaj elde etmeye çalıştı; ancak uzun vadede bunda başarılı olamadı. LirA’nın yaptığı başarılı baskınlar sonucu kendisine ve takım arkadaşlarına yarattğı avantaj NV’nin hemen hemen tüm koridorlarda baskı kurmasını sağladı. 25. dakikada Lee ve Jayce ikilisiyle Nashor’u düşüren NV, orta ve alt koridor inhibitörlerini de ele geçirmeyi başardı. 32. dakikada bir daha Baron’u alan ekip, 34. dakikada oyuna son verip seriyi 1-1’e getirdi.

Son oyunda ilk maçtaki kompozisyonun benzerine giden FLY’da nişancı Morde’nin yanına Natulius yerine Blitzcrank geldi. Erken oyunda rakibine nazaran daha proaktif bir görüntü çizen FLY, objektifler üzerinde kusursuza yakın bir performans gösterdi. Blitzcrank’in haritada gezmesi ve attığı başarılı roket elleri sayesinde rakiplerini düşürmeyi başaran FLY, erken oyunda kontrolü tamamen eline geçirdi. Erken oyunda bu kadar üstünlük kuran FLY’ın şansına haritada çıkan ilk üç ejder Alev Ejderi’ydi ve üçü de FLY tarafından alındı. Dakika 23’te FLY takımı 6 kule düşürmüş, 5 skora sahipken NV’nin aldığı 0 kule, 0 skor bulunuyordu. NV, ilk ve son skorunu dakika 25’te Blitzcrank’i düşürerek aldı. Dakika 24’te Nashor’un FLY tarafından alınmasının ardından bütün inhibitörlerini düşüren ekip, 30. dakikada rakibine 0 kule ve sadece 1 skor vererek kusursuza yakın bir oyun ortaya koydu. Böylelikle seri 2-1 FLY lehine bitti.

Team SoloMid 2-0 Counter Logic Gaming

Serinin ilk maçında açıkta kalan Varus ve Rengar seçimleri TSM’den gelirken CLG Graves ve Jayce tercihlerine yöneldi. Erken ve orta oyunda iki takım da birbirine diş geçiremezken mikro ve makro oyunda fark yaratan bir taraf olmadı. 30. dakikada CLG Baron’u katletti; ancak bu güçlendirmeden yararlanamadı. 41. dakikada Jayce’in orta koridorda tek başına yakalanarak katledilmesi TSM’i Baron’a yöneltti. Baron bölgesinde CLG’nin engel girişimleri karşısında Baron’dan vazgeçen TSM, önce Poppy’i ardından ise Baron’u katletti. Baron Nashor güçlendirmesiyle beraber Kadim Ejder’i de alan TSM,  bütün inhibitörleri açtıktan sonra 46. dakikada ilk oyunu kazanan taraf oldu.

İkinci oyunda mavi tarafta olan CLG, Rengar-Orianna kombosuna dayalı bir kompozisyon seçiminde bulundu. TSM ise takım savaşına ve kitle kontrole dayalı bir takım kurmayı tercih ederek Poppy, Syndra ve Ashe tercihlerini kilitledi. 10. dakikaya daha proaktif bir oyun sergileyen CLG, bu avantajını 11. dakikada yaşanan takım savaşında kaybetti ve kontrolü rakibine verdi. Rengar’ın orman girişinde yakalanması üzerine başlayan takım savaşı, dört CLG üyesinin gri ekranı görmesiyle sonuçlandı. Bu pozisyon sonrasında oyun kontrolünü ele geçiren TSM, 21. dakikada rakip kırmızı güçlendirmesinde bir kez daha dört CLG üyesini öldürdü. Yaşanan bu gelişme sonrasında Nashor’u alan ekip, orta koridor inhibitörünü açtı. 25. dakikada rakip kırmızıda başlayan takım savaşı, CLG üssüne kadar taşındı ve TSM katliam yaptı. Bu katliam sonrasında ise 19’a 5’lik skorla TSM oyunu ve seriyi kazanan taraf oldu.

Phoenix1 2-1 Team Dignitas

İlk karşılaşmada P1’den 5. hafta gördüğümüz üst koridor Kled seçimi gelirken orta koridora açıkta kalan Jayce seçildi. DIG ise ormana Lee Sin’i, orta koridora ise Ryze’ı seçti. Maçta ilk kan 3. dakikada başarısız kule altı denemesi sonucu Lee Sin’den Kled’e gitti.Erken ve orta oyunda iki takım da basit hatalar yaparken birbirlerine net bir üstünlük kuramadı. 24. dakikada Baron bölgesindeki takım savaşında P1’den Elise ve Kled düşürüldü. Ardından Baron Nashor DIG tarafından alındı. 30. dakikada orta koridorda yaşanan kaotik takım savaşında haritada sadece Elise ve Kled ayakta kalırken DIG katliama uğradı.  32. dakikada P1’in Baron’u almasının ardından orta koridor kuşatmasına girişen ekip, 34. dakikada oyunu sonlandırdı.

Serinin ikinci oyununda DIG’den fiziksel ağırlıklı bir kompozisyon geldi. Erken oyunda iki takım da birbirine üstünlük kuramazken karşılaşmanın kırılma anı 21. dakikada yaşandı. Orta koridorda başlayan ve haritanın farklı yerlerine uzayan savaş sonrasında üç P1 oyuncusu öldürüldü. Bu pozisyonun hemen ardından sahip olduğu Dağ Ejderi’yle de beraber Nashor’u hızlıca alan taraf DIG oldu. Baron güçlendirmesiyle kuleleri teker teker düşüren ekip, alt ve orta inhibitörleri de düşürmeyi başardı. 26. dakikada ise rakip Nexus’u ele geçiren DIG, seriyi 1-1’e getirmiş oldu.

Son oyunda P1’dan üst koridor GangPlank, orman Zac ve orta koridor LeBlanc seçimleri geldi. DIG ise bir önceki oyundaki gibi fiziksel hasar kompozisyonuna yöneldi; ancak bundan hiçbir şekilde verim alamadı. İlk 20 dakika boyunca iki takım da kontrollü bir oyun sergilerken toplamda dört skor çıktı. Oyunun kırılma anı 22. dakikada üst koridorda yaşanan takım savaşında yaşandı. Gerçekleşen takım savaşında DIG oyuncuları uyumsuz bir görüntü çizerken karşılığında dört skor verdiler. Bu dakikada sonra özellikle LeBlanc ve Zac üzerinden farkı yaratan P1, 27. dakikada Baron Nashor’u almayı başardı. Baron güçlendirmesiyle beraber orta ve üst koridor inhibitörlerini açan ekip, 28. dakikada rakibine 0 kule vererek oyunu ve seriyi kazanan taraf oldu.

Yorum yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir