League of Legends

NA LCS 2017 Bahar Mevsimi 9. Hafta 1. Gün

flickr.com/lolesports

NA LCS 2017 Bahar Mevsimi’nin normal sezon son haftası olan 9. hafta ilk gün karşılaşmalarında ilk seride Cloud9 ve Team Dignitas karşı karşıya gelirken, günün son serisi FlyQuest ile Echo Fox arasında oynandı.

Serilerin kısa özeti şu şekilde:

Cloud9 2-0 Team Dignitas

Toplam 45 dakika süren serinin ilk oyunu C9’un neden bu ligin favorisi olduğunu gösterir cinsten bir senaryoya sahne oldu. Yasaklama seçimde üst koridorda ilginç bir şekilde Jarvan’ı seçen C9, nişancı Lucian seçimini yaptı. DIG ise iki hiper taşıyıcılı kompozisyona giderek Azir ve  Twitch ikilisini seçti. Erken oyunda tam anlamıyla bir DIG fırtınası esti, öyle ki dakika 15’te DIG yakaladığı yaklaşık 5k’lık altın farkı ve yaptığı bir katliam vardı. Erken oyunda mutlak kontrolü ele geçiren DIG, aynı başarıyı makro oyunda gösteremedi ve skor almayı kule almaya tercih etti. Nitekim orta oyunda haddinden fazla bir şekilde ısrarcı davranan DIG, yaşanan bir takım savaşında J4’ün üçte üç yapmasına ve C9’un oyuna dönmesine fırsat verdi. Buna bir de Contractz’ın çaldığı Baron da etkilenince oyun C9 lehine döndü. Makro oyunda sezon boyunca başarılı işler çıkaran ekip, yakaladığı avantajı geri çevirmedi ve 45. dakikada ilk oyunu geriden gelerek kazanmayı bildi.

Serinin ikinci oyunu da ilk oyuna kısmi benzer nitelikte ilerledi. DIG fiziksel hasar ağırlık kompozisyon seçimi yaptı. C9’da Impact’in seçtiği Rumble, ‘Rumble alanı kampla’ felsefesiyle erken oyunda adeta nefes alacak vakit bulamadı. Erken oyunu Kled-Ssumday ve Elise-Chaser ikilisi etrafında baskın geçiren DIG, rakibiyle arasındaki farkı açmak için birçok girişimde bulundu; ancak C9 kontrollü takım savaşları yaparak buna fırsat vermedi. Oyunu gerektiğinde soğutan gerektiğinde ise rakibini geride karşılamayı bilen C9, rakibiyle aradaki farkın açılmasına izin vermediği gibi yaşanan takım savaşlarından üstün çıkan taraf oldu. Rumble-Impact ve Orianna-Jensen ultilerinin harika koordinasyonla kullanan C9, aldığı skorlarla oyun kontrolünü ele geçirdi. Kontrolü rakibine kaptıran DIG ise ilk oyundakine oranla daha dirençli bir görüntü gösterdi; ancak sonuca gidecek hamleleri yapamadı. Oyun boyunca iki Baron alan C9, rakibinin üç Ejder güçlendirmesiyle Kadim Ejder’i almasına ise engel olamadı. Aldığı son Baron güçlendirmesiyle takım savaşını kazanan C9, ikinci oyunu da kazanan taraf oldu.

FlyQuest 2-0 Echo Fox

Toplam 39 dakika süren karşılaşmanın yaklaşık 25 dakikasını bariz bir şekilde üstün geçiren EF, yaptığı irili ufaklı hatalar sonucunda kazanmaya yakın olduğu oyunu adeta rakibine hediye etti. Üst koridorda Balls’a Camillie’i alan FLY, Orianna ve Caitlyn seçimleriyle geç aşamaya yönelik bir takım kompozisyonu oluşturdu. EF ise Ashe oku etrafında bir kompozisyon seçimine yöneldi ve orta koridorda Froggen için Viktor alındı. Erken ve orta oyunda Camillie Renekton karşısında hiçbir varlık gösteremezken yaşanan takım savaşlarını başlatan ve bitiren taraf EF oldu. Özellikle Viktor’un kartopu etkisine bağlaması EF’nin farkı yaratmasını sağladı. Erken ve orta oyun iki takım da mikro oyundan ziyade makro oyuna yönelik hamleler yaptı. 25. dakikada EF’nin aldığı Baron sonrasında orta koridor kuşatmasının başarısızlıkla sonuçlanması bu dakikadan sonra kontrolün FLY tarafına geçmesine sebep oldu. Caitlyn’in geç oyunda hiper taşıyıcıya dönüşmesine Camillie’in de oyuna dönüşü eklenince ilk oyunu kazanan taraf zor da olsa FLY oldu.

İlk oyunu talihsiz bir biçimde kaybeden EF tarafı bunun mental anlamdaki olumsuz etkisini ikinci oyuna da taşımış bir görüntü çizdi. Yasaklama seçim ekranında büyü hasarı ağırlıklı seçimler gerçekleştiren EF, Looper’a imza şampiyonu olan Singed’ı alırken nişancıyı da büyü hasarı temelli olan Ezreal’den yana seçti. FLY ise üst koridora açıkta kalan Shen’i, alt koridora ise Varus-Lulu ikilisini seçmeyi uygun gördü. İlk 20 dakika hem mikro hem de makro oyun anlamında iki takım için de verimsiz ilerledi. Dakika 21’de yaşanan takım savaşı sonrasında EF’nin üç oyuncusunun düşürülmesi üzerine Baron’u alan taraf FLY oldu. EF’nin Baron güçlendirmesine ek olarak + 2 Alev ve bir Dağ Ejderi bulunuyordu. Aldığı güçlendirmelerle üst koridor kuşatmasının ardından 28. dakikada oyunu bitiren FLY, hem karşılaşmayı hem de seriyi kazanan taraf oldu.

Yorum yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir