League of Legends

NA LCS 2017 Yaz Mevsimi 5. Hafta 1. Gün

flickr.com/lolesports

NA LCS 2017 Yaz Mevsimi’nin beşinci hafta ilk gününde, merakla beklenen Cloud9 ile Team SoloMid derbisi oynanırken Phoenix1 da Team Envy karşısında Vadi’de boy gösterdi.

Ezeli rakip olan iki takımın mücadelesinde ilk maçta geriye düşen Cloud9, zorlanmasına karşın Team SoloMid karşısında galibiyete uzanan taraf olurken Phoenix1 da Team Envy’i 2-1 ile geçerek ikinci galibiyetine ulaştı. Serilerin kısa özeti şu şekilde:

Cloud9 2-1 Team SoloMid

İlk oyunda Vadi’nin mavi tarafında yer alan C9 cephesinden koridorları güçlü; ancak takım savaşı yapabilirliği nispeten sınırlı tercihler geldi. TSM ise ağırlıklı olarak takım savaşı kompozisyonu kurmayı tercih etti. Karşılaşma boyunca her iki ekip de dengeli ve kontrollü bir oyun ortaya koydu ve sonucu ufak nüanslar belirledi. TSM’in kurduğu takım savaşı kompozisyonun Orianna ile beraber her geçen dakika güçlenmesi TSM’in işini kolaylaştırdı ve nitekim ilk oyunda zafer ekranını TSM gördü. İlk oyundaki kompozisyonunu bütünüyle değiştiren C9, ikinci oyuna takım savaşına yönelik wombo combo yapabileceği J4-Gragas-Orianna seçimleriyle girdi. C9’ın seçimlerine anlık hasarı yüksek şampiyonlarla cevap vermeye çalışan TSM erken oyunda makro kontrolü eline geçirmesine rağmen yaptığı hatalar ve kompozisyonun takım savaşındaki yetersizliği nedeniyle üstünlüğünü kaybetmeye başladı. Sonucunda, C9 seriyi eşitledi.  Üçüncü ve her şeyin belli olacağı son oyuna son derece agresif bir kompozisyon kuran C9, Rumble-Nunu-Lucian-Caitlyn-Bard seçimlerini gösterdi. Kurduğu kompozisyon gereği ilk dakikalardan itibaren bütün koridorlarda proaktif oynayan ve hiçbir şekilde geri adım atmayan C9, TSM’in oyun planını bozarken kontrolü de bütünüyle eline geçirdi. TSM’e oyun yapma fırsatı tanımayan C9, ikinci oyunu nispeten rahat kazanarak derbiden galip ayrılan taraf oldu.

Phoenix1 2-1 Team Envy

Günün son serisinin ilk oyununda, NV’den takım savaşında uyumu ve combo yapabilme olanağı çok fazla olan şampiyon seçimleri gelirken P1 ise koridorları güçlü olan anlık hasar şampiyonlarını kilitledi. Kurduğu kompozisyonu pratiğe dönüştürmede bir hayli sıkıntı yaşayan NV, takım savaşlarındaki dağınık görüntüsünün bedelini ilk oyunu kaybederek ödedi. Yaklaşık 50 dakika süren serinin ikinci oyununda her iki takım da yaklaşık 20-25 dakika boyunca makro oyundan ziyade mikro oyunla birbirine üstünlük kurmaya çalıştı. Erken ve orta bölümü ormancısı LirA’nın yarattığı baskıyla önde kapatan NV, geç oyunda kontrolü kaybetmesine rağmen sonuca gitmeyi bildi. Karşılaşmanın geç aşamasında P1’ın yaptığı hatalar ise tam anlamıyla felaketti. İkinci oyundan sonra üçüncü karşılaşma da 50 dakikanın sürdü. NV’nin orta koridor Karma seçimi erken ve orta oyunda işlevsel kalırken geç aşamada oyundan düştü. P1’da ise Orianna gibi bir faktör bulunuyordu. Karşılaşma boyunca mikro üstünlük her iki takım lehine de sürekli değişirken makro üstünlük ilk dakikadan son dakikaya kadar P1’da idi. Ormancısı MikeYeung’un Elise ile yıldızlaştığı üçüncü oyunu kazanan P1, haftaya galibiyetle başladı.

Yorum yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir