League of Legends

NA LCS, 2018 sezonunda Bo1’a geçiyor

Riot Games

Önümüzdeki yıl franchising sistemine geçecek olan NA LCS, formatında da değişikliğe gidiyor. Geçtiğimiz sezonu üç maçlık seriler üzerinden oynayan lig, 2018’de bir buçuk yılın ardından tek maçlı serilere geri dönecek.

Franchising gibi ciddi ve önemli bir değişikliği hayata geçirmeye hazırlanan NA LCS, formatını da değiştirme kararı aldı. Hatırlayacağınız üzere LCS uzun bir süre tek maç üzerinden oynanmış ve takımlar bir mevsimde 18 karşılaşmaya çıkmıştı. Bunun en büyük dezavantajı ise uluslararası turnuvalarda takımların bocalamasıydı. Zira tahmin edeceğiniz üzere daha çok maç, daha çok tecrübe anlamına geliyor. Dahası tek maçlı sistemlerde hangi takımın daha iyi olduğu konusunda da kesin bir yargıya varılamıyor zira sürpriz faktörü fazlasıyla etkili oluyor. Örnek vermek gerekirse 2017 Yaz Mevsimi’ni birinci olarak tamamlayan TSM, eğer lig tek maç üzerinden oynanmış olsaydı birincili elde edemeyecekti.

Riot Games ise bu kararın arkasında birçok neden olduğunu söylüyor. Yayının ikiye bölünmesi en büyük problemlerden birisi olarak gösterilirken bu karar alınmadan önce takımlar ve oyuncu birliği ile ortak hareket edildiğini de ifade ediyor.

Bu değişiklik ile beraber üç gün süren NA LCS yayını da böylelikle tek güne inecek. Tek bir günde tüm karşılaşmalar oynanacak. İzleyiciler açısından bunun iyi bir haber olduğunu da söylemek gerekiyor. Çoğu espor takipçisi tek bir yayının tamamını izleme sabrını gösteremiyordu. Ayrıca Bo1’ın sürpriz elementi de seyir zevkini arttıracaktır. Fakat Bo3 olmadan NA LCS’in uluslar arası turnuvada kendisini geliştirme şansı da daha düşük oluyor. Formatın ne gibi etkileri olacağını ise hep beraber bekleyip göreceğiz.

Yorum yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir