League of Legends

Önümüzdeki sene NA LCS’e franchising sistemi geliyor

TheScore Esports’un haberine göre Riot Games önümüzdeki sene NA LCS’e franchising sistemi getirmeyi planlıyor. Bu sistem Challenger liginin ve yükselen takımların sonu olabilir.

Riot Games, 2016 yılının Eylül ayında esporun geleceğine dair görüşlerinin yer aldığı bir makale paylaşmıştı.  Yatırımcılar ve takımlarla uzun süreli ortaklıklar kurabilmek için 2018 yılında önemli bir adım atılmasından bahseden bu makalede, birincil hedefler olarak “ekonomik istikrar” ve “hayran önceliği” gösterilmişti.

Riot, kısa bir süre önce yaptığı bir başka açıklamada, gelecekte espor takımlarının daha kârlı ve başarılı işletmeler olmasının ve uzun vadede ekonomik istikrarlarının korunmasının amaçlandığını söyledi. Bunu başarmak için ise takım sahipleriyle işbirliği kurarak yeni bir sistem geliştirmeyi ve ligi buna göre şekillendirmeyi planladıklarını açıkladı. Bu planlar sayesinde yatırımcıların destekledikleri takımlar yoluyla sürekli olarak ligden kâr elde edeceğini ve geleceğe daha güvenle bakacaklarını da ekledi. Tüm bu açıklamalar franchising sistemine işaret ediyor. Bu sistem amaçlanan sonuçları verebilir ancak bunu yaparken çok sayıda önemli soru işaretini de beraberinde getirebilir.

Franchising sistemine göre takımlar belirli bir ücret karşılığında ligde mücadele etme hakkı kazanıyor ve bu hakkı süresiz olarak edinebiliyor. Bunun sonucunda ise profesyonel takımların ligden düşme ve dolayısıyla Challenger takımların alt ligden yükselmesi gibi olasılıklar ortadan kalkıyor. Riot, franchise bedelleri sayesinde cebini doldururken, yatırımcılar ise para akıttıkları takımların ligden düşme olasılığı ortadan kalktığı için rahatlıyor. Bu sayede de daha fazla yatırıma yöneliyor. Sonuç olarak lig için spot bedellerini ödeyen takımlar ekonomik istikrara kavuşuyor ve hayran kitleleri takımlarını her zaman birinci ligde destekleyebiliyor.

Ancak şöyle de bir gerçek var. Küme düşme riskinin kaldırılması, Challenger liginde mücadele eden tüm takımların franchise bedelini ödeyememesi halinde ortadan kalkması demek. Lige heyecan katan yeni takımlar ve oyuncularla tanışmamızı sağlayan bu sistemin kalkması hem rekabet açısından, hem yetenek keşfi açısından, hem de yenilik açısından üzücü olur. Önümüzde Team Dignitas, Splyce ve Dünya Şampiyonası’nda yarı finale çıkmayı başarmış Origen gibi Challenger geçmişli takımlar varken franchising sistemi bunun gibi sürprizleri ortadan kaldırır. Üstelik ekonomik olarak diğer takımlara göre daha zayıf olan TSM gibi popüler takımlar da bunun gibi bir değişim sonucunda lig dışı kalabilir.

Henüz bu konuda kesin olarak franchising sistemini doğrulayan, çok net bir açıklama yok. İlk izlenim franchising’i gösterse de Riot Games’in ilerleyen günlerde bu konuda bir açıklama yapması ve son noktayı koyması bekleniyor. Her şey netleştiğinde biz de son durumu sizlerle paylaşacağız.

1 Yorum

1 Yorum

  1. ibrahim

    23 Nisan 2017 at 22:53

    Saçmalık

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir