League of Legends

Kuzey Amerika LCS şampiyonu belli oldu: Team Solomid!

Dünya üzerinde değişmeyen bazı şeyler vardır. Doğanın kanunları gibi. Kuzey Amerika LCS ligini yakından takip edenler için, bu değişmeyen kanunlara bir yenisini daha ekleyebiliriz: TSM-C9 sezon finali. Bu sezon 4. kez üst üste karşı karşıya gelen iki takımın karşılaşmaları her zaman için eğlenceli, aynı zamanda da stresli geçerdi. Bu yıl ne var ki Cloud 9’ın performansının düşüklüğü yüzünden 5 maçlık bir seri izleyemedik.

İlk maçı verdikten sonra 3 maç üst üste kazanan TSM, sonunda, Cloud 9 üzerinde bir hakimiyet kurmayı başardı bu sene. Geçtiğimiz sezonlarda maçların hep kafa kafaya bitmesi, hatta Cloud 9’ın TSM üzerindeki üstünlükleri sebebiyle TSM’e pek şans verilmese de, bu sezon IEM şampiyonluğu da dahil genel olarak çok iyi oynayan TSM, bu şampiyonluğu hak etti diyebiliriz. Özellikle de normal sezonun MVP’si seçilen Bjergsen’in hem lig boyunca, hem de play-offlar süresince gösterdiği etkili performans, TSM’in bu sezondaki başarısının altında yatan en önemli etkenlerden. Dahası takımın hakikaten de bir “takım” olması, bireysel her oyuncunun birbirlerinin hatalarını kapatması da, başarılarının sırlarından.

Dilerseniz maçları incelemeye başlayalım. Serinin 1. maçı sonucunda oyuncuların performansları ve skorları şu şekilde oluştu:

tsm-c91

Serinin ilk maçı olmasına rağmen, bu maç klasik bir C9 maçıydı. Düşük skorlu, ya da başka bir deyişle Cloud 9 takımının oyunu kontrol ettiği, TSM’in birkaç istisna dışında oyun yaratma imkanını bulamadığı ve Meteos-Sneaky ikilisinin “godlike” moduna geçip takımı sırtlaması. Saydığımız her şey Cloud 9’ın maçı kazanmasındaki etkenler.

Öyle bir pozisyon var ki, bahsetmeden geçmek istemiyorum zira profesyonel sahnede bir daha göremeyeceğimiz bir takım savaşı çıkardı Cloud 9. 25. dakikada barona başlayan Cloud 9 takımı TSM’i yemledikten sonra takımı kovalamaya başladı. Tam TSM takımı orta koridordan geriye doğru çekilirken Meteos sahneye çıktı ve Sejuani ultisini 5 kişiye tutturmayı başardı. Bu kadar önemli bir kitle kontrolü yeteneğinin hedefi bulmasından sonra da Sneaky’ye ve geri kalan Cloud 9 takımına TSM takımını temizlemek kaldı. Muhtemelen maçı kopartan en önemli oyun buydu ve bundan sonra da, Cloud 9 takımı ele geçirdikleri bu büyük avantajı kuleleri almak ve harita üzerinde görüşlerini artırmak için kullandı. Maç sonunda Meteos’un 0-0-9, Sneaky’nin de 5-0-5 skoruna sahip olduğunu tekrardan hatırlatalım.

TSM takımı bana göre iyi bir maç çıkardı, özellikle de oyunun başlarında orta koridoru ittirirken sürekli olarak Hai’yi zone’ladılar. Hatta onu oyundan düşürmeyi de başardılar. Bjergsen, Hai’ye 80 minyon fark atmasına rağmen takımına maçı kazandıracak performansı gösteremedi.

Maçın kısa özetini şuradan izleyebilirsiniz:

Serinin 2. maçı ile devam edelim. Maç sonunda oyuncuların performansları şu şekildeydi:

tsm-c92

TSM’in bu maçı bir takım olarak aldığını söyleyebiliriz, fakat Bjergsen’in ve WildTurtle’ın olağan üstü oyunları olmasa, işleri çok daha zor olurdu demek doğru olur.

Avrupa LCS’te mücadele eden Unicorns of Love takımının orta koridor oyuncusu PowerOfEvil’ın meşhur seçimi olan Kogmaw’ı bu sefer Bjergsen’in ellerinde izleme şansına sahiptik. Söylemek gerekirse Bjergsen, POE’den çok daha iyi bir şekilde oynadı Kogmaw’ı. Elbette bunun altında yatan nedenlerden birisi TSM takımının kurduğu kompozisyonun hem çok iyi olması, hem de takımın bu kompozisyonu kusursuz bir şekilde oynaması. Baktığımızda “poke” odaklı bir kompozisyon olarak nitelendirebileceğimiz kompozisyon aynı zamanda harika 4 adet takım savaşı başlatma aracına da sahip.

Turtle’ın mükemmel Kalista oynayışı da aslında ders niteliğindeydi. Kalista’nın sınırlarını çok iyi bilen ve takım savaşlarında ne zaman ultisini kullanıp ne zaman pasifini kullanarak geriye sıçraması gerektiğini çok iyi bir şekilde ayarlayan Turtle, takımın yıldızı Bjergsen’e bu maç oldukça yardımcı oldu. Sejuani’yi bu sefer Santorin’in ellerinde izlediğimiz maçta, oyuncu oldukça iyi bir performans gösterdi ve efektif Sejuani ultileri kullandı.

C9 takımı ise bu maç TSM takımının kompozisyonu ile nasıl başa çıkacağını bilemedi. Balls’ın oyun başından itibaren geriye düşmesi ve yeterince tanklaşamaması, sürekli olarak ilk onun ölmesine neden oldu ve Gragas’ın da zayıf kalmasına yol açtı.

Maçın kısa özetini şuradan izleyebilirsiniz:

Serinin 3. maçı ile devam edelim. Maç sonu oyuncuların performansları ve skorları şu şekilde oldu:

tsm-c93

Cloud 9’ın sezon boyunca çok iyi bir performans gösteremediğini söylemiştik. Sanırım Cloud 9 ile TSM arasındaki hem stratejik, hem de takım oyunu olarak fark, bu maç ilk defa bu kadar net olarak ortaya çıktı.

Cloud 9’ın yenilmesinin ardında yatan en önemli neden, Hai’nin kötü performansıydı. Fakat Hai ne kadar kötü oynarsa oynasın C9 takımı için çok önemli bir yere sahip. Zira Hai, takımın taktiksel beyni. Bu maç bunu özellikle gördük. Alt koridorda TSM takımının dikkatini çekerek peşinden koşturan Balls, takımının orta koridor kulesini almasına olanak sağladı. Aynı zamanda C9 takımının 35 dakika dayanmasına neden olan Sneaky’nin orta koridor inhibitörünü açması da, eminiz ki Hai’nin kararıydı ve C9 takımı TSM’i oyalarken bunu yapabildi Sneaky.

Ne var ki artık strateji değiştirmenin zamanı geldi C9 için. TSM takımı bu maç hem stratejik olarak harika oynadı, hem de bireysel yetenek açısından C9 takımına üstünlük sağladı. C9 takımı TSM’i birden fazla zor durumda bırakmaya çalışıp hataya zorlasa da, TSM soğukkanlılığını korudu ve hata yapmadı. Bunun da ötesinde mental olarak bir bütün kalıp C9 takımını takım savaşlarında yenmeyi başardı.

Maçın kısa özetini şuradan izleyebilirsiniz:

Serinin son maçı ile devam edelim. Maç sonu oyuncuların performansları ve skorları şu şekilde oldu:

tsm-c94

Burada dikkat çekilmesi gereken nokta TSM’in Chogath-mid seçimi. Normal sezonun son maçında yine C9 ile karşı karşıya gelmiş ve Chogath seçtikten sonra yenilmiş TSM’in, ya da Bjergsen’in diyelim, bu cesareti göstermesi kendilerine olan güvenin belirli bir göstergesi. Cloud 9 cephesinde ise köklerine dönen Meteos Zac’i seçerken, Hai’nin Zed ile split-push yaparak oyunu açmayı ve eski C9 taktiklerini denemek istediğini görüyoruz.

Fakat işler C9’un istediğinin yakınından bile geçmedi. Zed’i çok iyi bir şekilde oyundan düşüren ve her fırsatta onu takımdan ayrı yakalayan TSM takımı, Hai’nin oyundan düşmesine ve Cloud 9 takımının konsantrasyonunu kaybetmesine neden oldu.

Sneaky her zamanki performanslarından birini gösterse de bizlere, onun iyi oyunu ne yazık ki C9’a yetmedi. Dahası Balls’un da sürekli olarak zone’lanması ve istediği eşyalara ulaşamaması, TSM’in harita üzerindeki görüşünü sürekli olarak güncel tutmasının da bir sonucu.

TSM takımında Bjergsen, son Chogath oynayışından kat kat iyi performans gösterirken, takım savaşlarında çok iyi pozisyon alarak sürekli hasar veren Turtle, Kalista ile 6-1-2 skoruna ulaşmayı başardı.

Maçın kısa özetini şuradan izleyebilirsiniz:

Serinin sonunda Team Solomid, Kuzey Amerika LCS ligini şampiyon olarak bitirdi.

Yorum yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir