BüyücüLeague of LegendsŞampiyonlarYardımcı

Nami

Nami, meydanlarda süzülen denizkızımız, takım arkadaşlarına okyanusun nimetlerini, rakiplerine ise dalgaların hiddetini gösteren yardımcı ve büyücü bir şampiyon. Takım savaşlarına girdiğinizde ulti yeteneğiniz gelgit dalgası karşıda ne kadar rakip varsa yakaladığı hepsini sular altına gömecek ve durduracak ya da yavaşlatacaktır. Bu da takım arkadaşlarınız için eşi bulunmaz bir yarar sağlayacaktır. Onun dışında koridorda oynarken, ki bu genelde altta olur, karşınızdaki rakibi sık sık suya hapis yeteneğiniz ile yakalayıp havaya kaldırmaya çalışın. Yarattığınız bu kıymetli zamanda saldırı gücü yüksek takım arkadaşınız ve siz böylesine bir takım çalışması ile onlarca rakip katledebilirsiniz.

‘Dalga Çağıran’

Nami, okyanusun ham enerjisini yönlendirip şifa veren yanını kullanıyor ve dalgaların saf gücüne hükmediyor. Pek çok kişi ondan şüphe etse de, Nami kimsenin cesaret edemediği tehlikeli bir göreve atılacak kadar cesur ve azimli. Halkı şimdi onun, ırkının hayatta kalması için gereken bir görevi tamamlamak için seçilen kişi, yani Dalga Çağıran olduğuna inanıyor.

Dalga Çağıran’ın kutsal görevi, sadece yüzey dünyasının yüksek noktalarında bulunan, aytaşı adlı güçlü bir nesneyi almak. Marai adı verilen halkı, derinlikteki dehşetleri savuşturmak için aytaşının ışığına muhtaç. Bu ışık sönmeden önce, Dalga Çağıran’ın Büyük Derinlik’e giderek oradaki bir inciyi alması ve yüzeye taşıması gerekir. Orada, yüzüncü yılın kışdönümünde, aytaşını elinde tutan bir kara insanı ile inciyi takas eder. Bu alışverişle, Marai halkının güvenliğini bir asır daha sağlar.

Gelin görün ki bu kez yüz yılın sonu gelmek üzereyken, Dalga Çağıran ortaya çıkmadı. Görevi tamamlayacak seçilmiş bir kişi yoktu; halkı felaketin eşiğindeydi ama Dalga Çağıran’ın ortaya çıkacağına inanıyorlardı. Nami öylece oturmayı reddederek, herkesi kurtaracak bir Dalga Çağıran yoksa birinin bir şey yapması gerektiğini söyledi. Büyük bir cesaret örneği göstererek göreve atıldı ve tehlikeli derinliklere doğru bir başına yol aldı. Kimse hayatta kalmasını beklemiyordu; ama ağza alınmayacak dehşetlere karşı verdiği mücadeleden sonra, Nami elinde inciyle döndü. Marai onu yeni Dalga Çağıran olarak selamladı. Geriye kalan tek şey, yüzeye çıkıp değiş tokuşu tamamlamaktı.

Nami yüzeye çıktığında, kıyının bomboş olduğunu gördü. Gizemli bir mağarada, ne yapacağını bilmez bir halde, günlerce bekledi. Dalga Çağıranları anlatan efsanelerde, aytaşını taşıyan kişi hiç gelmemezlik etmemişti. Nami bir seçim yapmalıydı: Yüzeydeki dünyayı sadece masallardan ve söylentilerden biliyordu; ama Marai ırkının kurtuluşu ona bağlıydı. Çağırdığı dalgayla kıyıya çıkarak aytaşını aramaya başladı ve ırkının, okyanus üzerindeki dünyayı keşfe çıkan ilk üyesi oldu. Evini geride bırakmıştı, Dalga Çağıran’ın görevini tamamlamadan dönmemeye yeminliydi artık.

”Ben dalgayım, dur durak bilmem.” -Nami

Yetenekler

Vahşi Dalgalar
vd

Nami’nin yetenekleri takım arkadaşlarına isabet ettiğinde onlara 1,5 saniyeliğine 40 (+ %10 Yetenek Gücü) hareket hızı verir.

Suya Hapis

Suya Hapis

 • Aktif
 • Bedel: 60 Mana
 • Menzil: 875
 • Bekleme Süresi: 14 / 13 / 12 / 11 / 10

Nami hedef bölgeye doğru bir su topu gönderir. Bu top o bölgeye indiğinde oradaki tüm rakiplere 75 / 130 / 185 / 240 / 295 (+ 50 Yetenek Gücü) büyü hasarı verir ve onları 1,5 saniye sersemletir.

Med Cezir

Med Cezir

 • Aktif
 • Bedel: 70 / 85 / 100 / 115 / 130 Mana
 • Menzil: 725
 • Bekleme Süresi: 10

Nami rakipler ve takım arkadaşları arasında seken bir su dalgası salar. Bu yetenek tek hedefe sadece bir kez isabet edebilir ve en fazla 3 hedefe isabet edebilir. Her sekişte hasar ve can doldurması %15 ( 100 Yetenek Gücü başına +%7,5) azalır.

Takım arkadaşlarına isabet edince, 65 / 95 / 125 / 155 / 185 (+ %30 Yetenek Gücü) can doldurup bir rakibe doğru seker. Rakiplere isabet edince de 70 / 110 / 150 / 190 / 230 (+ %50 Yetenek Gücü) büyü hasarı verip bir takım arkadaşına doğru seker.

Dalga Çağıran’ın Hediyesi

dçh

 • Aktif
 • Bedel: 55 / 60 / 65 / 70 / 75 Mana
 • Menzil: 800
 • Bekleme Süresi: 11

Nami bir takım arkadaşını 6 saniyeliğine ya da o takım arkadaşı 3 saldırı yapana kadar güçlendirir. Bu süre boyunca normal saldırıları 25 / 40 / 55 / 70 / 85 (+ %20 Yetenek Gücü) ek büyü hasarı verir ve isabet ettiği rakipleri 1 saniyeliğine %15 / %20 / %25 / %30 / %35 (100 Yetenek Gücü başına + %5) oranında yavaşlatır.

Gelgit Dalgası

gd

 • Aktif
 • Bedel: 100 Mana
 • Menzil: 2750
 • Bekleme Süresi: 120 / 110 / 100

Nami geniş bir hatta ilerleyen ve çarptığı rakiplere 150 / 250 / 350 (+ %60 Yetenek Gücü) büyü hasarı verip havaya fırlattıktan sonra %50 / %60 / %70 oranında yavaşlatan bir gelgit dalgası çağırır.

Yavaşlatma süresi gelgit dalgasının ne kadar mesafe kat ettiğine göre 2-4 saniye arasında değişir.Berk Meydanlı

Berk Meydanlı