League of Legends

Nasıl oynadılar: Galakticos

Riot Games

2017 Yaz Mevsimi öncesi büyük bir heyecan oluşturmasına rağmen sezonu hayal kırıklığı ile kapatan takımlardan bir diğeri de Galakticos’tu. Şampiyonluk Ligi’ne geçtiğimiz mevsim katılan ve Çeyrek Final oynama başarısı gösteren ekip, bu mevsim ise ligi yedinci tamamladı ve ligden düşmemek için Beşiktaş Esports ile mücadele etti.

Kış Mevsimi’ndeki Galakticos maç sonu sevinçleri ve sürekli savaşan tarzı ile birçok Türk League of Legends seyircisinin sempatisini toplamıştı. Ekibin ormancısı K0u takımı adeta tek başına sırtlarken gençlerin de katkısıyla ekip nispeten iyi bir mevsim geçirmişti. Yaz Mevsimi başlangıcında ise takım önemli bir transfer yaptı ve en zayıf pozisyonu olarak gözüken üst koridoruna bir yıldır profesyonel arenadan uzak kalan Marshall’ı transfer etti.

Hayaller/hayatlar

Marshall’ın ilk dört hafta oynayamamasından ötürü Vadi’ye Rare ile çıkmaya devam eden GAL, aslında oyun tarzını çok da fazla değiştirmedi. Hala amiyane tabirle “pata küte” savaşan ve tam bir kartopu takımı görüntüsü çizen ekip, dördüncü haftaya kadar bir nevi dişini sıktı ve Marshall’ı bekledi.

Marshall’ın gelişi ile tüm problemlerin bir anda çözüleceğini zanneden takım bu konuda da yanıldı ve oyuncudan çok az faydalandı. Marshall’ın bir yıl aranın ardından ilk defa Vadi’ye indiri BAUSuperMassive serisi dışında bir takım uyumu sergileyemeyen ekip, K0u’nun da ciddi performans düşüklüğü ile beraber yavaş yavaş parçalanmaya başladı.

Rogu’nun takım içi disiplinsizlik problemi ve Mean’in belki K0u’dan da kötü oyununa rağmen öne çıkan isim Soz Purefect oldu. Özellikle ligin ikinci yarısında taşıyıcı görevini üstlenen Purefect, takımı yenilmesine rağmen her maç sorumluluk aldı ve yıldız bir orta koridor gibi performans sergiledi.

Yedinci olduktan sonra Beşiktaş Esports ile yenilenen kadrosuyla mücadele eden takım, rakibini 3-0 yendi ve 2018 Kış Mevsimi için Şampiyonluk Ligi’nde yer almaya hak kazandı. BJK karşısındaki performansına baktığımızda takımın bu değişiklikleri daha önce yaptığı takdirde mevsim finalleri için bir şansı olabileceğini açık bir şekilde gördük.

Coma’nın ve Broken Blade’in gelişi ile Veux’un takıma tekrar dönüşü, o eski savaşçı Galakticos profilinin de Vadi’ye geri dönmesiyle sonuçlandı. Psikolojik baskı altında değilken neler yapabileceğini son hafta oynadığı BAUSuperMassive ve Oyunfor.Crew serilerinden birer puan çıkarmayı başararak kanıtlayan GAL, işler farklı gitse rahatlıkla mevsim finallerinde oynayabilirdi.

Oyuncular

Rare [star rating=”2.5″] – Marshall [star rating=”2″] – Broken Blade [star rating=”2.5″]

İstatistiklerin her zaman doğruyu söylemediğinin en güzel kanıtı Rare olabilir. Rakamsal anlamda kötü olmasına rağmen “fedakar üst koridor” ekolünün en güzel örneği olan oyuncu, bu mevsimi de oldukça iyi bir şekilde geçirdi. Takım arkadaşları uğruna koridorunu kaybetmeyi göze alan ve görev adamı olan Rare, takım kimyasına Marshall’dan çok daha uygun olduğunu göstermişti. Genç olması gelişime açık olduğu anlamına gelse de Rare’in bireysel anlamda kendisini çok geliştirdiğini de söylemek mümkün değil. Öte yandan 3.7 KDA ile üst koridorlar arasında ikinci olan Rare, 10. dakikadaki minyon farkı istatistiğinde de sondan bir üstte bulunuyor.

Kendisi üstünde çok fazla heyecan yaratılmasına rağmen bir maç dışında bekleneni veremeyen Marshall, Galakticos’ta bu mevsim oynayan en kötü üst koridordu. Taşıyıcı kimliği ile bildiğimiz oyuncu bir türlü adapte olamadı. Sadece oyun tarzı değil karakter anlamında da kendisini Galakticos’a dahil edemeyen Marshall oldukça etkileyici istatistiklere de sahip. Koridorunu kazanma odaklı olan ve bu yüzden takıma ihtiyacı olan noktalarda yardım sağlayamayan oyuncu, 10. dakikada minyon farkında 14.5 ile üst koridorlar arasında birinciyken, dakika başına 460 hasar çıkardı ve yine koridorunda üçüncü oldu.

Takıma son hafta katılan Broken Blade ise Dark Passage’da iyi bir mevsim geçirmiş fakat o da tıpkı Marshall gibi takımındaki kimyaya uyum sağlayamamıştı. Son hafta harika performanslar çıkaran oyuncu, Şampiyonluk Ligi Elemeleri’nde de iyi bir performans sergiledi ve Galakticos’un ligde kalmasını sağladı.

K0u [star rating=”1″] – Coma [star rating=”2.5″]

Kış Mevsimi’nin en iyi ormancısı K0u, Yaz Mevsimi’nin ise en kötü ormancısı ünvanını resmi olmayan bir biçimde aldı. Mental olarak ciddi problemler yaşadığı açık olan oyuncu, şampiyon havuzunun darlığı ve oyun içerisinde öldüğü ya da oyun yapamadığı zaman konsantrasyonunu kaybetmesi ile olduğundan kötü gözüktü. Mekanik anlamda kimse yeteneğini sorgulamasa da özellikle Zac oynamamakta ısrar etmesi, Galakticos adına büyük problemlere yol açtı.

Coma ise Galatasaray Esports’ta iyi işler çıkardıktan sonra Galakticos’a geldi. Son iki hafta GAL forması giyen oyuncu, ekibin tam olarak ihtiyacı olan tank ormancı eksiğini kapattı ve Şampiyonluk Ligi Elemeleri’nde de görevini yerine getirdi.

Soz Purefect [star rating=”3.5″]

Soz Purefect’in gerçek potansiyelini Yaz Mevsimi’nde Vadi’ye yansıtma fırsatını bulduğunu gördük. Bunun en büyük nedeni de K0u’dan boşalan yıldız koltuğunu birilerinin doldurması gerekliliğiydi. Purefect de ciddi sorumluluk aldı ve üzerine düşeni fazlasıyla yerine getirdi. Orianna ile oynadığı 9 maçın 5’ini kazanan oyuncu, şampiyon ile 6.4 KDA’ya sahip. Doğru pozisyon alan ve ligimizdeki en iyi Ahri performansını sergileyen Purefect, dakika başına 627 hasar çıkararak orta koridorlar arasında ikinci sırayı aldı.

Oyuncunun takımın hasarının %29.4’ünü çıkarması ise Purefect’in GAL için ne kadar büyük bir anlam ifade ettiğinin göstergesi. Purefect iyi bir koridor oyuncusu değil, fakat kendisi ligdeki birçok orta koridordan çok daha iyi bir takım savaşı oyuncusu.

Mean [star rating=”1.5″]

Mean geçtiğimiz mevsim “hype” performansı ile gelecek için umut verse de oyuncunun Yaz Mevsimi’nin en kötü nişancılarından birisi olduğunu söylemek gerekiyor. Neredeyse takım savaşında nasıl pozisyon alacağını unutmuş gibi sıçralar kullanması, koridorunu sürekli kaybetmesi ve Rogu ile bir türlü iyi bir uyum yakalayamaması, Mean’in bu mevsimki kötü performansının sebeplerindendi.

10. dakikada minyon ve altın farkı bakımından nişancılar arasında son sırada bulunan oyuncu, mental anlamda da iyi bir mevsim geçirmedi ve GAL’ın zayıf halkalarından birisi haline geldi.

Rogu [star rating=”3″] – Veux [star rating=”3″]

Mevsim başında herkes Rogu’nun Veux’tan daha iyi bir destek oyuncusu olduğu konusunda hemfikirdi. Fakat Rogu’yuayıran özelliğin mekanik anlamdaki farklılıklarından ziyade tecrübesi olduğundan da bahsetmek gerekiyor. Rakan, Thresh ve Alistar gibi savaş başlatabilen şampiyonların metasında Rogu’nun daha da parlamasını bekleyebilirdik. Aslında oyuncu hiç de fena bir mevsim geçirmedi. Ligin en çok asist yapan desteklerinden birisi olan Rogu, KDA anlamında da ilk üçte yer alıyor. Fakat oyuncunun takım içi huzursuzluk çıkarması ise kendisinin gönderilmesine ve BAUSuperMassive’e transferine yol açtı.

Veux ise geçtiğimiz mevsimin emektar desteklerinden birisiydi. Mean ile tekrar bir sinerji geliştiren oyuncu, son haftalarda Rogu’dan görevini aldıktan sonra oldukça iyi oynadı ve BJK serisine de gayet iyi işler çıkardı. Veux’un hemen problemsiz bir şekilde adapte olması ise karakter olarak daha doğru bir tercih olduğuna işaret gösterilebilir.


Galakticos ve gelecek

Takım kurulduğu ilk yılda zor da olsa Şampiyonluk Ligi’nde kalma başarısını gösterdi. Her iki mevsimde de gördük ki GAL’ın en büyük düşmanı aslında kendisi. Mental olarak zayıf oyuncuları tercih etmesi takım adına yapılan kötü hamlelerdendi. Marshall, K0u, Rogu, tüm bu oyuncular kendilerini kanıtlamış ve ne kadar kaliteli olduğu bilinen oyuncular. Fakat mental anlamda problemli oyuncuları yönetme becerisi ise bir takımı şampiyon yapan en önemli etmenlerden birisi. Hali hazırda Galakticos’un kadrosunda kimin kalacağı belirsiz. Sözleşmesi devam eden oyuncular ise Soz Purefect, Mean ve Veux. Takımın Mean ile hemen hemen kesin bir şekilde yollarını ayıracağını varsayarsak Soz Purefect etrafına dengeli bir kadro, 2018 yılı için Galakticos’a istediği şeyleri verebilir.

Yorum yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir