League of Legends

Nişancı eşyalarına büyük bir iyileştirme geliyor

Bir süredir oldukça sıradanlaşan nişancı metası, sezon ortası getirilecek güncelleme ile tekrar hareketleniyor. Geliştirici bloğunda bir açıklama yapan Riot Games, tank güncellemesinin yanı sıra sezon ortası yamasında nişancı eşyalarını da ciddi bir şekilde iyileştireceğini duyurdu.

Nişancıların Sezon 7’de de oldukça zor durumda olduğunu ve tank metası ile birlikte bir kez daha işlevselliğe yöneldiğini söylememiz mümkün. Sene başından beri değişen metada uzun bir süre Zırh Deşme eşyalarının hakimiyetini izledik. Varus, Jhin ve Miss Fortune gibi şampiyonlar bu eşyalardan en çok faydalandığı için metanın vazgeçilmezleri arasına girerken, bu eşyaların nerf alması ise metanın yine dramatik bir şekilde değişmesine neden oldu. Şu anki nişancı havuzu daha geniş olmasına rağmen eşyalar konusunda aynı çeşitliliğin bulunmadığını eklemek gerekiyor. Mahvolmuş Kralın Kılıcı’nın iyileştirilmesi, kritik hasar odaklı Caitlyn’in dahi ilk eşya tercihi olmasına neden oldu. Fakat bu sıradanlık kısa bir süre sonra son buluyor.

Sezon ortası yamasında gelecek değişikliklerden belki de en büyüğü kritik hasar eşyalarına getiriliyor. İlk göze çarpan şey, Ebedi Kılıç ve Coşku‘nun fiyatının azaltılması. Ebedi Kılıç’ın yetersiz özelliklerinden uzun bir süredir yakınılıyordu. Coşku’nun fiyatının değişmesi ise elbette Statik Hançer, Runaan’ın Kasırgası ve Bombardıman Topu eşyalarının da fiyatının azalmasına yol açtı. Bununla birlikte, Runaan’ın Kasırgası’nın okları, toplam saldırı gücünün yüzde 40’ı kadar hasar çıkaracak. Şu anda eşyanın bu özelliğinin hasar potansiyeli sadece %25. Ayrıca Statik Hançer’in de yıldırım yükünün hasarının arttırılması bekleniyor.

Daha önce nerf yiyen Zırh Deşme eşyalarının yanı sıra Son Fısıltı‘da da bir nerf mevcut. Eşyanın zırh deşme yüzdesi %45’ten %35’e düşürülse de, bu değişiklik Dominik Efendi’nin Hürmetleri’ne getirilen iyileştirme ile dengelenecek. Eşya, bildiğiniz üzere şampiyonunuzun canı sizden fazla olan rakiplere belirli bir yüzde ile hasar vermenizi sağlıyordu. Zırh deşme yüzdesi azaltılmasına rağmen bu hasar miktarı arttırıldı. Ayrıca Ölümün Dansı, Kanasusamış ve Vahşi Hydra‘nın saldırı gücü özelliği 80’e yükseltildi.

Tüm bu değişikliklerin hem eşya metasını, hem de tercih edilen şampiyonları direkt olarak etkileyecek nitelikte olduğunu belirtmek gerekiyor. Mahvolmuş Kralın Kılıcı hala OP olmasına rağmen A.M.K. Kılıcı eşyalarının AD miktarının arttırılması, nişancı sınıfının tekrar işlevsellikten ziyade DPS’e yönelmesine neden olacaktır.

Yorum yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir