League of Legends

Ormandan elde edilen deneyim puanları yeni sezon öncesi değişecek

Riot Games

Sezon 8 öncesi odağının yeni rün sistemi olduğunu belirten Riot Games, geliştirici bloğunda yaptığı son açıklamaya göre ormancıların kamplardan elde ettiği deneyim puanı üzerinde de çalışacağını duyurdu. 

Sezon 7’nin ormancılar için oldukça iyi geçtiğini söylersek yanılmış olmayız. Yılın başlarında meta fazlasıyla belirli tercihler etrafında şekillense de şu anda Lee Sin ve Elise gibi erken oyun ormancılarının yanı sıra Sejuani ve Gragas gibi tank oynamayı seven şampiyonların da metada kendisine yer bulabildiğini görüyoruz. Özellikle Yaz Mevsimi’nde nişancıların ön planda olduğu su götürmez bir gerçek. Fakat ormancılar bütün sezon boyunca oyuna çokça etki yapabildi ve Ivern metası dışında ikincil bir destek gibi oynanmadı.

Hatırlayacağınız üzere sezon başında orman kamplarının tecrübe puanı değişmişti. Örneğin Keskin Gagalar’ı kestiğinizde hemen ikinci seviye olabiliyorsunuz. Bununla beraber golemler de kesilmesi zorlaştığından ötürü erken seviyelerde tercih edilmeyen kamplardan birisi haline gelmişti. Hal böyle olunca ormancıların kamp temizleme rotası da ciddi anlamda değişti. Fakat gagaları kesmenin diğer kamplardan çok daha zor olduğunu ve belirli bir takım koordinasyonu gerektirdiğini de unutmamak gerek.

Kamplardan gelen tecrübe puanının artması ise erken oyunda yakalanan ya da ölen şampiyonlar için “AFK farm” yani baskın yapmadan tamamıyla kamp temizlemeye odaklanma anlamına geliyordu. Orman rolündeki oyuncuların en büyük şikayeti, erken oyunda elde edilen avantajların yeteri kadar ödüllendirilmemesi. Örneğin Elise ile erken oyunda rakip ormancı Sejuani’yi öldürdünüz. Fakat karşıdaki şampiyon tank olduğu için çok fazla baskına odaklanmadan kamplarını dönebilir ve geride iken elde edeceği tecrübe puanı daha fazla olduğu için arayı rahatlıkla kapatabilir.

Bu aslında kabul edilebilir bir argüman. Fakat arayı kapatma tecrübe puanı da olmasa metanın tamamıyla erken oyunu domine eden şampiyonlar etrafında oluşacağını da göz ardı etmemek gerekiyor. Bu mekanik, tank şampiyonların da oynanabilirliğini mümkün kılıyor.

Henüz bu değişikliklerin ne yönde olacağı belirsiz. Meddler, tasarım ekibinin şu andaki önceliğinin yeni rün sistemi olduğunu birden fazla dile getirdi. Fakat eğer Riot buna öncelik verirse rün sisteminin yeni sezon ile birlikte tanıtılmasına, yani ileriye atılmasına şahit olabiliriz.

Yorum yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir