League of Legends

Riot Games elde ettiği karı takımlar ile daha çok paylaşacağını açıkladı

Geçtiğimiz haftalarda League of Legends camiasını uzun bir süre meşgul eden Riot Games’in eSpor ekonomisini yönetme şekli ve ardından çıkan tartışmalar şirketi olumlu yönde radikal kararlar almaya itmiş gibi gözüküyor. LoLeSpor’da yapılan açıklamaya göre Riot Games dijital satışlardan elde ettiği gelirlerin bir bölümünü takımlar ve organizasyonlar ile paylaşma kararı aldı. Ayrıca oyun içi aldığımız Şampiyonlar Şampiyonu kostümleri Dünya Şampiyonası ödül havuzuna doğrudan etki edecek.

eSpor’un geleceğini tartışan ve gelişmeye yönelik aldığı kararları açıklayan Riot Games sonunda beklenen radikal kararları aldı. eSpor ekosisteminin gelişmesi için alınan bu kararlar arasında ilk göze çarpan Dünya Şampiyonası ödül havuzunun oyuncular tarafından büyütülebileceği oldu. Aynı şekilde MSI turnuvasının da ödül havuzu satın alınan Gözüpek kostümler ile büyütülebilecek. Şirketin açıkladığı en önemli karar ise djital ürünlerden elde edilen gelirlerin %25’inin takımlar ile paylaşılacağı oldu. LoLeSpor’da yayınlanan açıklamanın önemli detayları ise şunlar:

  • Şampiyonlar Şampiyonu Kostümü & Totemi – Şu andan itibaren, her yılın Şampiyonlar Şampiyonu kostümü ve toteminden gelen gelirin %25’i Dünya Şampiyonası ödül havuzuna eklenecek. Bu, Şampiyonlar Şampiyonu Zed’in her satın alındığında doğrudan 2016 Şampiyonası ödül havuzunu büyüteceği anlamına geliyor. Bu bağlamda, eğer bu geçen sene uygulansaydı, bu durum ödül havuzunu iki katından fazlasına çıkarırdı.
  • Gözüpek Kostümü – Gelecekte benzer bir şekilde, her yılın Gözüpek Kostümü’nden gelen gelirin %25’i MSI ödül havuzuna aktarılacak.
  • Şampiyon Takım Kostümleri – Bu yılın Dünya Şampiyonası galibi ile birlikte, Şampiyon Takım kostümlerinden gelen gelirin %25’ini o kostümlerin oluşturulmasına ilham veren oyuncular, takımları ve ligleri (bu günlerde bir şampiyon kolay yetişmiyor) ile paylaşacağız. Geçmişteki şampiyonları da unutmadık. Şampiyon Takım kostümleri üzerinde payı olan eski şampiyon oyuncular, takımlar ve liglerle de(Fnatic, TPA, SKT, Samsung White ve tekrar SKT) gelir paylaşımı yapacağız.
  • Yeni (ve geliştirilmiş) dijital ürünler – Önümüzdeki sene yeni gelir paylaşımı seçenekleri ile karşınızda olacağız. Örneğin takım markalı oyun içi eşyalarda, espor promosyonlarında ve sihirdar simgelerinde (Dünya Şampiyonası simgelerinde %20 ile 30 arasında artış sağlanırken bölgesel liglerdeki pay artışı her lig için özel belirlenecek) daha gelişmiş bir gelir paylaşımıyla karşınızda olacağız. Güçlü markalar oluşturmaya çalışan takımlar için bir gelir kaynağı oluşturma potansiyelinin çok önemli olduğuna inanıyoruz. Fakat bu ürünler henüz yeni ve test edilmemiş oldukları gibi takım gelirlerindeki hali hazırda mevcut açıklar göz önüne alınarak çıkarılacağından, 2017’de her lig, takımlarının her birine minimum bir desteği bölgesel ihtiyaçlar göz önüne alınarak ayıracak. Örneğin, EU LCS’in takım başı minimum geliri 100.000€ olacak ve bu desteğin %50’si var olan maaşlarının üzerine oyunculara gidecek.
Bu açıklamanın yanında takımları ilgilendiren diğer bir şey ise Riot Games’in medya ve sponsorluk ilişkileri kuracağı açıklaması oldu. Takım bu konu ile ilgili detaylı bir açıklama yapmazken, bu adımların 2018 yılında atılacağı belirtildi.

Açıkçası bu kadar tartışmadan sonra Riot Games’in böyle bir hamlede bulunulması bekleniyordu. Şirket son haftalarda birçok tartışmaya neden olmuş, Reddit’te patlayan Reginald-MonteCristo-Marc Merrill draması da şirketi radikal kararlar almaya itmişti. Elde edilen gelirlerin takımlar ile paylaşılması eSpor’un gelişmesi açısından büyük önem taşıyor zira sektörün büyümesi ile oyuncuların aldığı maaşlar ve giderler bundan beş yıl önceki rakamlardan oldukça büyük.

Yorum yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir