League of Legends

Riot Games, EU LCS için 2018 planlarını açıkladı

Riot Games

Birkaç hafta önce tamamıyla format değişikliğine gidecek olan EU LCS için Riot Games, önümüzdeki yıl planlarını duyurdu. Hali hazırda bilinen Bo1 ve grupların kaldırılmasının dışında duyuru önemli gelişmeleri de içeriyor.

Geçtiğimiz yıl başında üç maçlık seriler halinde iki grupta oynanmaya başlanan EU LCS, 2018 yılı için tek maçlı sisteme geri dönüyor. Buna göre takımlar her mevsim birbirleri ile iki defa karşılaşacak. Ayrıca büyük eleştirilere maruz kalan grup sistemi de kaldırılıyor. Üç maçlık seriler ligin uluslararası turnuvalardaki başarısına etki etse de izleyici rakamları format yüzünden ciddi anlamda düşmüştü. Öncelikli neden olarak bunu gösteren Riot Games, yayın günleri konusuna da açıklık getirdi.

2018 Bahar Mevsimi karşılaşmaları artık Cuma değil Cumartesi günü oynanacak. Ayrıca ihtiyaca bağlı olarak da Pazar günleri de karşılaşmalar oynanabilecek. Karşılaşmaların saat kaçta başlayacağı da henüz kesin değil. İlerleyen günlerde daha net bir açıklama yapılacak.

Duyurudaki en önemli nokta ise ligden düşme konusundaydı. 2018 sezonunda EU LCS takımları ligden düşme korkusu yaşamayacak. Bu, takımlara ekonomik anlamda büyük bir avantaj sağlayacak. Öte yandan elbette bu değişiklik Yükselme Ligi’ni de etkiliyor. 2018 için EU CS’yi ortadan kaldıran Riot Games, hali hazırda geliştirilmiş olan bölgesel liglere odaklanacak. İspanya, Almanya, İngiltere ve Polonya gibi ülkelerde düzenlenen liglerden ilk sırayı alan takımlar, yılda iki defa düzenlenecek olan ayrı bir turnuvaya katılacak. Bu turnuvanın detayları ise henüz belirsiz.

Bildiğiniz üzere EU LCS’in en büyük problemi ligin ekonomik anlamda sürdürülebilirliğinin zayıflığıydı. Bu konuya da dikkat çeken Riot Games, BAMTech anlaşması ile takımlara sağlanılacak finansal desteğin detayları üzerinde hala çalışıldığını, 2018 yılı için takımlara verilen parayı da arttırdığını belirtti. İzleyici sayısını ve hayran kitlesini fazlasıyla önemseyen Riot Games, takımlara izleyici sayısına göre de bir bonus ödemesi gerçekleştirecek.

Yorum yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir