League of Legends

Riot Games, script davasından 10 milyon dolar kazandı

Uzun bir süredir devam etmekte olan mahkeme sürecinin sonuçlanması ile Riot Games, script şirketi LeagueSharp’a açtığı davayı kazandı. LeagueSharp sitelerinin kontrolünü eline geçiren Riot Games, aynı zamanda davadan 10 milyon dolar da kazandı. 

League of Legends’ın en büyük problemlerinden birisi olan script şirketleri, oyuncuların deneyimini ciddi bir şekilde yaralıyor ve haksız rekabet kazancı sağlıyor. Düşük elolarda kimse satın almaya tenezzül etmese de, yüksek dereceli karşılaşmalarda eskisi kadar sık olmamasına rağmen script kullanan oyuncular bulunuyordu. Oyundaki her hareket ya da her yetenek kullanımı için bir script bulunurken, karşılaşmalarda yazılım kullanan oyuncular çok absürd bir şekilde fark ediliyordu. Oyuncuların script kullanmasının arkasında birçok neden bulunuyor. Profesyonel olmak isteyen bireyler, yeteneklerini olduğundan fazlaymış gibi göstermek için sık sık script yardımına başvururken, sıralamada yükselmek için kullanan oyuncuların sayısı da hiç az değildi.

Script hizmeti sağlayan en büyük şirketlerden birisi ise LeagueSharp’tı. Riot Games, Peru merkezli paravan bir şirket olan LeagueSharp’a geçtiğimiz Ağustos ayında bir dava açmıştı. Bu dava da dün itibariyle sonuçlandı ve mahkeme, Riot Games’in haklı olduğuna ve LeagueSharp’ın şirkete 10 milyon dolar ödemesi gerektiğine karar verdi. Hack ve script konularının yanı sıra Riot Games, LeagueSharp’ın sunucularına saldırdığını ve Riot çalışanlarının bilgilerini sızdırdığını da iddia ediyor. LeagueSharp kullanan oyuncular aylık 15 dolar ödeyerek şirketin yazılımını kullanıyor, 50 dolar vererek de “abonelik” hizmetinden faydalanıyordu.

Yorum yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir