League of Legends

Riot Games Türkiye, 2019’daki iş birliği için ŞL takımlarından ücret almayacak

Riot Games, Şampiyonluk Ligi ekipleriyle önümüzdeki yıl imzalayacağı iş birliği için ligdeki takımlardan herhangi bir ücret talep etmeyi düşünmüyor. Aldığımız bilgilere göre hali hazırda yurt dışındaki örneklerinden farklı bir sistem ile ilerleyecek bu iş birliği konusunda farklı adımlar atılmak isteniyor.

Ülkemizdeki espor ekosistemi 2019 yılında ciddi bir değişim içine girecek. Türkiye’deki önemi yadsınamaz konumda olan Şampiyonluk Ligi çok daha profesyonel bir şekilde ilerleyecek. Bildiğiniz üzere NA LCS’te şu anda franchising sistemi uygulanıyor. EU LCS de önümüzdeki yıl tıpkı NA gibi franchising’e geçiyor. Dünya üzerinde farklı ligler de buna benzer sistemlere yönelmekte. Türkiye de bunlardan birisi.

Henüz bu iş ortaklığı sistemi hakkında detaylı bilgi de bulunmuyor. Fakat bunun içerisinde ligden düşmenin olmadığı ve takım sayısını 10’a yükselmesi kesin olarak bulunuyor. Franchising ile iş ortaklığı sistemi arasındaki en büyük farklardan birisi her iki tarafın da birbirine ekonomik anlamda bazı vaatler bulunması. Örneğin NA LCS’te Riot Games takımlar ile gelir paylaşımı modeli uyguluyor ve her yıl organizasyonların kazanacağı net miktarlar bulunuyor.

Aldığımız bilgilere göre ülkemizde uygulanan sistemde bu yer almayacak. NA LCS’teki takımlar lige katılmak için 10 milyon dolar civarı bir miktar ödemişti. EU LCS ise takımlardan 10.5 milyon euro talep ediyor. Şampiyonluk Ligi’ne dahil olmak için Riot Games Türkiye’nin ligdeki takımlardan böyle bir talebi bulunmayacak. Öte yandan ŞL’de yer almayan yeni organizasyonlardan belirli bir ücret talep edileceği tahmin ediliyor.

Yükselme Ligi sisteminin de nasıl olacağına dair henüz bir bilgi yok. Fakat yine söylentilere göre bu yıl sonunda düşme-çıkma sisteminin aynı şekilde uygulanacağını aktaralım.

Yorum yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir