League of LegendsŞampiyonlarSavaşçıSuikastçı

Riven

Riven, savaşçı ve suikastçı, meydanların güzel ve hırslı kızlarından, genelde üst koridorda tek savaşmayı tercih eden, son derece eğlenceli ve heyecan verici bir şampiyondur. O ihtişamlı kılıcı kırık bile olsa korkulası ve ulti yeteneği ile de bir bütündür zaten. Mana kullanmaz ve onunla dilediğinizce yetenek harcayabilirsiniz.

‘Sürgün’

Noxus’ta cinsiyet, ırk, toplumsal sınıf farkı olmaksızın her yurttaş iktidar sahibi olabilir. Önemli olan tek şey güçtür. Riven işte bu ideale olan bağlılığıyla yükselmek için çabalıyordu. Boyu ancak uzun kılıç kadarken, kendini bu silahın ağırlığını taşıyıp kullanmaya zorlayarak, askerlikteki potansiyelini küçük yaşlarda gösterdi. Acımasız ve etkin bir savaşçıydı; ama asıl gücü azminde yatıyordu. Çatışmalara zihninde bir şüphe kırıntısı dahi olmadan giriyordu: ahlaki duraksamalar yaşamaz, ölümden korkmazdı. Riven yaşıtlarının önderi, Noxus ruhunun simgesi haline geldi. Öyle seyrek görülen bir tutkusu vardı ki Üst Komuta onu Noxus sihirleriyle dövülüp büyülenmiş siyah taştan bir rün kılıcıyla onurlandırdı. Silah, dörtgen kalkanlardan daha ağır ve neredeyse onlar kadar genişti, tam da Riven’ın sevdiği gibi. Kısa süre sonra, Noxus işgaline katılmak üzere Ionia’ya yollandı.

Savaş diye başlayan şey, kısa sürede kıyıma dönüştü. Noxus askerleri ölüm meydanında korkunç Zaun savaş makinelerini takip ediyordu. Riven’ın hazırlandığı şanlı savaş bu değildi. Üstlerinin emirlerine uyarak, hırpalanmış ve dağınık haldeki düşmanın kalıntılarını yargısız infazla ortadan kaldırdı. İşgal devam ederken, Ionia toplumunun baştan kurulmayacağı, sadece ortadan kaldırılacağı anlaşıldı. O acı çatışma esnasında, Riven’ın bölüğü Ionia kuvvetleri tarafından sarıldı. Rakip onlara yaklaşırken, destek istediler. Ama bunun yerine, Singed’in başlattığı dehşet verici bir biyokimyasal yaylım ateşinin ortasında kaldılar. Riven etrafında, hem Ionia’lıların hem Noxus’luların ağza alınmayacak kadar iğrenç bir akıbete uğramasını seyretti. Bombardımandan kaçmayı başarmıştı ama o anıyı hafızasından silemedi. Noxus tarafından ölü ilan edilmesini, yeniden başlama fırsatı olarak gördü. Kılıcını parçalayarak geçmişiyle olan bağlarını kopardı ve kendi kendini sürgün ederek dolaşmaya, kefaretini ödemenin ve inandığı lekelenmemiş Noxus idealini kurtarmanın bir yolunu aramaya başladı.

”İçimizdeki şeytanlara sinsice yataklık eden bir yer var, savaşın ve cinayetin kesiştiği sınırda.”

Yetenekler

Rünlü Kılıç
rk

Riven’ın yetenekleri kılıcını yükleyerek, normal saldırlarının fazladan fiziksel hasar vermesini sağlar. Riven’ın kılıcı üç kereye kadar yüklenebilir ve her saldırıda bir yük harcar.

Kırık Kanatlar
kk

 • Bedel: Bedelsiz
 • Menzil: 275
 • Bekleme Süresi: 13

Riven, kısa mesafe sıçrayarak bir darbe indirir. Bu yetenek, 2 defa daha aktifleştirilebilir.

1. ve 2.Kullanım: İleri doğru saldırır ve temas ettiği bütün birimlere 10/30/50/70/90 (+40/45/50/55/60% Saldırı Gücü) fiziksel hasar verir.

3.Kullanım: İleri doğru sıçrayıp, yere bir darbe indirir ve 10/30/50/70/90 (+40/45/50/55/60% Saldırı Gücü) fiziksel hasar verip, yakındaki rakipleri çarpma noktasından uzağa savurur. Bu sıçrama, geçilemez araziden geçmesini de sağlar. Riven imlecin üstünde bulunduğu birimi hedef alır; herhangi bir hedef yoksa, o sırada yüzünün dönük olduğu tarafa saldırır.

Ki Patlaması
kp

 • Bedel: Bedelsiz
 • Menzil: 260
 • Bekleme Süresi: 11/10/9/8/7
 • Fiziksel Hasar: 50/80/110/140/170 (+100% ek Saldırı Gücü)

Riven’ın kılıcı bir rün enerjisi patlaması yaratarak yakındaki rakipleri şoke ederek 0.75 saniyeliğine sersemletir ve fiziksel hasar verir.

Yiğitlik
y

 • Bedel: Bedelsiz
 • Menzil: 250
 • Bekleme Süresi: 10/9/8/7/6

Riven kısa bir mesafe ileri sıçrayarak, gelen hasarı engeller.

Riven imleç doğrultusuna atılır ve 1,5 saniye boyunca en fazla 90/120/150/180/210 (+100% ek Saldırı Gücü) hasarı önleyen bir kalkan kazanır.

Sürgün Kılıcı
sk

 • Bedel: Bedelsiz
 • Menzil: Kendin
 • Bekleme Süresi: 110/80/50

Riven’ın silahı 15 saniyeliğine ruhani enerjiyle dolup taşar ve Riven’a %20 ek Saldırı Gücü (+20% ek Saldırı Gücü), hasar veren büyüleri ile saldırılarına fazladan Menzil ve bir defaya mahsus olarak Rüzgâr Darbesi kullanma imkânı kazandırır.

Rüzgâr Darbesi: Riven vurduğu bütün rakiplere 80/120/160 (+60% ek Saldırı Gücü) ila 240/360/480 (+180% ek Saldırı Gücü) fiziksel hasar veren bir şok dalgası gönderir. Rakiplerin Canı ne kadar azsa, verilen hasar o kadar artar.Berk Meydanlı

Berk Meydanlı