League of Legends

Royal Bandits: Geleceğe yatırım yapmak istiyoruz

Yükselme Ligi’nin belki de en çekişmeli sezonu 2017 Yaz Mevsimi itibariyle devam ediyor. Beşiktaş ve Galatasaray gibi dev isimlerin yanında Türkiye League of Legends sahnesinin köklü kulüplerinden HWA Gaming ve OyunHizmetleri ile birlikte Victorious Ace ve Royal Bandits bu mevsimi tamamlayan takımlar. Kağıt üzerinde güçlü kadrolar, Yükselme Ligi tarihinin gördüğü en yetenekli isimler ile gerçekten heyecan dolu bir mücadeleyi izlemeye devam ediyoruz.

Sahnenin yeni isimlerinden Royal Bandits de bu mevsim itibariyle ikinci kez League of Legends arenasında şansını deniyor. Olaylı geçen Kış Mevsimi’nde Şampiyonluk Ligi’ne yükselmeyi başaramayan takım, elemelerden gelerek bir kez daha Yükselme Ligi’nde oynuyor. İlk iki haftanın ardından yeni sezonda da aradığı sonuçları bulamayan Royal Bandits, buna rağmen geçtiğimiz yıldan itibaren oluşan marka çevresinde esporda belirli bir takipçi kitlesine ulaşmış durumda.

Biz de 5Mid olarak League of Legends haricinde CS:GO erkek ve kadın takımları ile Overwatch ve Dota 2’de de mücadele eden Royal Bandits’in sahipleri Can Gürsu ve Çaka Bademli ile buluşup samimi bir sohbet gerçekleştirdik. Takımın ve yönetim kademesinin vizyonu ile gelecek planlarını konuştuk, sahnenin yeni ekibini tanıdık.

Üç ortaokul arkadaşının bir araya gelip espora girme kararı almasıyla ortaya çıkan Royal Bandits, Türkiye’de farklı bir espor deneyimini oyuncularına yaşatmak istiyor. Takım sahipleri her şeyin önünde oyuncuların mutluluğu ve geleceğini ön planda tutarak hareket etmek istediklerini belirtirken, mevcut çalışmalarını da bu doğrultuda geleceği hedefleyerek gerçekleştiriyor.

“Türkiye’deki espor ekosistemi şu raddede oldukça küçük. Gerçekçi olmak gerekirse geleneksel sporlarda Türkiye’nin dünya genelinde bir iddiası bulunmuyor. Şu an espor trendini yakaladığımız takdirde, profesyonelleşmeye vardığımız takdirde başarılara ulaşacağız. Dünyada yer edinmemizi sağlayacak en önemli spor dalı artık espor,” diyor Çaka Bademli.

Can Gürsu ise ekliyor: “Burada örnek olarak olanaksızlıklarla var olmuş Space Soldiers’ın CS:GO takımının ilk fırsatta gidip dünya şampiyonu olmasını gösterebiliriz. %22’si genç bir nüfusa sahibiz ve bu çok ciddi bir havuz. Buradan gençlerimize iş olanağı yaratmak zorundayız. Oyuncularımızı yetiştirmek, büyütmek zorundayız. Sektördeki her faktörün bir araya gelip birlikte çalışması ve aileleri de sürece dahil etmesiyle kendimizi geliştirebiliriz.”

Sektörün yaş ortalamasının bu kadar düşük olması elbette çoğu zaman ailelerin de oyuncuların kariyerlerine dahil olması ile sonuçlanıyor. Bildiğimiz üzere ‘espor’ kavramı henüz ülkemizin büyük çoğunluğuna fazlasıyla yabancı. Dolayısıyla organizasyonların özellikle transferlerde sadece oyuncuları değil, ailelerini de ikna etmesi gerekebiliyor. Bademli ise organizasyonun ailelere yönelik çalışmalarını şöyle ifade ediyor: “Aileleri evimize davet ediyoruz, ortak alanlara kurduğumuz kamera sisteminde onlara da erişim sağlıyoruz, çocukları ne yapıyor, nasıl çalışıyor görsünler istiyoruz. Çünkü onların gönlünü ancak bu şekilde rahatlatabiliriz. Biz oyuncularımıza tüm imkanları sunmaya çalışıyoruz, onlar ne kadar huzurlu, mutlu olursa o kadar başarılı olacağımıza inanıyoruz.”

Esporda oyuncuların bütün gün çıkmadan oyun oynadığı evlerdeki ortam performansın da en belirleyici faktörü, bu bağlamda Can Gürsu, Royal Bandits’in ev ortamını aktarıyor: “Oyuncularımız için güvenlikli bir sitede, spor imkanları bulunan, sağlıklı beslenmeyi teşvik ettiğimiz bir düzen kurduk, farklı oyunlarda mücadele eden kadrolarımızı bir araya getirip sosyalleşme olanağı sağlıyoruz. Bizim aile olarak gördüğümüz Royal Bandits’i onların da sahiplenip bu ailenin bir parçası olarak hissetmelerini istiyoruz.”

Bir yatırım yaparak dahil oldukları esporda öncelikli hedeflerinin para kazanmak olmadığını belirten takım sahipleri, bunu uzun vadeli bir çalışma olarak görüyor. Hali hazırda ülkedeki espor ekosistemi küçük olsa da ciddi markalarla yatırımlar yapıldı. Ayrıca önemli transfer paraları harcanarak kadroların oluşturulduğuna da şahit olduk. Can Gürsu ise bu konudaki görüşlerini şu cümlelerle açıklıyor: “Biz geleceğe yatırım yapmak istiyoruz. İşin içinde gençler varken, bu kadar önemli bir iş yaparlarken maddi olarak hiçbir şeyden sakınmıyoruz. Gençlerin hayatına etki ediyoruz ve geleceklerini garanti altına almamız gerekiyor. Ancak harcadığımız parayı da direkt oyunculara değil, eğitimlerine harcamak istiyoruz. Sabit bir takım kurmak, o takıma başından sonuna kadar gerek oyun bazında, gerek akademik alanda, gerek İngilizce tarafında eğitim vermek istiyoruz, üniversite maliyetlerinin bir bölümünü karşılamayı öneriyoruz. Biz oyuncularımızı, gençlerimizi önemsiyoruz ve başarının ancak bu şekilde gelebileceğine inanıyoruz.”

Biz de 5Mid ekibi olarak Royal Bandits’e başarılar diliyor, espor sahnesindeki uzun soluklu kulüplerden birisi olmasını temenni ediyoruz.

Yorum yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir