League of Legends

5Mid Meta: Rünbıçak orta koridor şampiyonları

5.12 yama notuyla League of Legends’a gelen ve geldiği günden itibaren oyuncular tarafından soloq’da denenen Rünbıçak, profesyonel sahneyi de önemli ölçüde etkilemeye başladı. Basitçe, AP şampiyonların kullanabileceği Rünbıçak eşyası, diğer ormancı eşyalarından farklı bir şekilde satın alınmamasına rağmen (altın ve bileşen açısından), oldukça farklı ve oyun içi etkisi çok fazla olan bir eşya.

Öncelikle Rünbıçak’ın oyun içindeki açıklamasına bakalım:

Tarif: 2. Aşama Orman Eşyası + Pırıltı + 200 altın (toplam 2250 altın)

Yetenek Gücü: 40

Bekleme süresinde azalma: %10

Mana: 200

Özel pasif Büyülükılıç: Bir yetenek kullandıktan sonraki ilk normal saldırı büyü hasarına dönüşür ve isabet halinde Taban Saldırı Gücü değerinin %75’ini (+0,3 yetenek gücü) hedefin etrafında alan etkili ilave hasar olarak verir ve eksik Mana miktarının %8’ini yeniler.

5.12 yamasında değiştirilen Elise için getirilmiş gibi gözüken eşyanın diğer AP şampiyonlarında denenmesi gecikmedi ve ortaya Çarp kullanan orta koridor şampiyonu metası çıktı. Oldukça eğlenceli ve etkili olan Rünbıçak-orta koridor kompozisyonlarının gözbebeği ise şüphesiz Ezreal.

Öncelikle Rünbıçak’ın artı yanlarını, ardından Rünbıçak kullanan orta koridor şampiyonlarını, daha sonra da bu şampiyonların takım kompozisyonunda sebep olduğu zayıflıkları inceleyelim.

Rünbıçak aslında Buzdoğan Eldiven ve Vahşi Hydra ile aynı alan özelliği gösteriyor. Kullanılan yetenek sonrası yapılan normal saldırı belirli bir alan hasarı veriyor. Hydra’da bu özellik aktif olarak kullanılırken, Buzdoğan Eldiven’de süreç tıpkı Rünbıçak’taki gibi işliyor. Ezreal’de ise bu farklı işliyor zira Ez’in Q’sunu kullandıktan sonra otomatik atak yapmanıza gerek kalmadan bu efekt kendiliğinden etki ediyor. Bu alan etkisi, minyon temizlemesi olmayan şampiyonlara bir avantaj sağlarken, minyon temizleme mekaniği güçlü olan şampiyonlarda ise daha etkili oluyor.

Rünbıçak’ın alan etkisi onu değerli kılsa da, eşyanın en büyük özelliği şüphesiz özel pasifindeki diğer özellik. Rünbıçak eşyası satın alındıktan sonra, ormandaki canavarlarda kullanılan her Çarp, eksik mana miktarının %8’ini yeniliyor. Bu özelliğin hem pozitif, hem negatif katkıları olsa da, doğru kompozisyonlarda çok etkili olmasının nedeni, eşyanın ne kadar OP olduğunun kanıtı. Eşyanın bu özelliklerinin yanı sıra bekleme süresinde %10 azalma özelliği de kısa bekleme süresi olan yeteneklere sahip şampiyonlar için daha da değerli oluyor. Eşyanın bir diğer pozitif özelliği ise 2250 altına sahip olmanız. Muadili diyebileceğimiz Buzdoğan Eldiven 2950 altına yapılırken, Rünbıçak çok daha az altın ile satın alınabiliyor.

Rünbıçak kullanabilecek AP özelliği olan şampiyonlar arasında Ezreal’in en çok tercih edilmesinin en önemli sebebi, şüphesiz şampiyonun yeteneklerinin bekleme süresinin azlığı ve yeteneklerinin AP ile mükemmel bir şekilde ölçeklenmesi. Bu da Ezreal’e oldukça fazla hasar verme özelliği katıyor. Şampiyonun mobil olması ve kaçma mekanizmasının mükemmel olması da, Rünbıçak-Ezreal ikilisinin bu denkli popüler olmasının altında yatan diğer sebeplerden.

Fnatic maçında Rünbıçak Ezreal seçimi yapan Pepinero’nun maç boyunca verdiği hasara oyun sonu ekranından alınmış bir screenshottan görebiliriz:

runeglaive ez end game dmg

Rünbıçak her ne kadar çok iyi bir eşya gibi gözükse de, bariz zayıflıkları da yok değil. En belirgini, özel pasifini kullanmanız için bir orman kampına gidip Çarpınızı kullanmanızın gerekmesi. Koridorunuzu ittirdikten sonra en yakın orman kampına gitmek çok büyük bir külfet gibi gözükmese de, oyunun ilerleyen vakitlerinde, özellikle de oyun ortası dediğimiz dakikalarda, orman kampına gidip Çarp kullanmak pozisyon avantajlarını kaybetmenize neden olabiliyor. Buna rağmen oyuncu, Rünbıçak aldıktan sonra Çarp kullanmamayı bir dereceye kadar düşünebilir, hatta gerçekleştirilebilir. Çarp kullanılsa da, kullanılmasa da, bir gerçek var, ki o da büyük bir zayıflık olarak görülebilir, şampiyonun mavi güçlendirmeye muhtaç olması. Geçtiğimiz gün oynanan TSM-GV maçında Rünbıçak Ezreal seçimini yapan Bjergsen’in oyundaki etkinliğinin bu kadar az olmasının nedeni şüphesiz şampiyonun mavi güçlendirmesinin sürekli olarak GV tarafından çalınmış olması.

Mavi güçlendirmeye muhtaç olmak büyük bir dezavantaj olarak görülmeyebilir. Hatta bu muhtaçlık, Tanrıça’nın Gözyaşı satın alınarak counterlanabilir. Fakat herhangi bir eşya, mavi güçlendirmenin efektifliğini karşılayamayacağından, şampiyonun mana ihtiyacı oyunun belirli bir bölümünde illa ki mavi güçlendirmenin kaderine kalıyor.

Rünbıçak kullanan şampiyonların sayısı ise oldukça fazla. En popüler olan şampiyonlar Ezreal, Diana, Gangplank, Nasus, Evelynn ve Miss Fortune. Profesyonel sahnede performansını izleme şansına eriştiğimiz şampiyonlar ise Ezreal, Diana ve Evelynn oldu. Bu şampiyonların belirli yeteneklerinin bekleme süresinin azlığı ve AP ile ölçeklenmesi, popülerliklerinin altında yatan en büyük etken. Soloq’da sürekli olarak karşılaştığımız Nasus ise, E ve Q yeteneğinin muazzam AP oranları nedeniyle popülerken, GP’nin manaya bağımlı olması ve ormancı olarak seçildiğinde Çarp’ı aktif olarak kullanabildiğinden ideal bir seçim gibi gözüküyor.

Rünbıçak kullanan orta koridor/ormancı şampiyonları, takım kompozisyonuna belirli yükümlülükler getirmekle beraber, oyunun belirli bir evresinde takımın zayıf noktası olabiliyorlar. Diğer şampiyonlara göre oldukça zayıf olan ve counterlanması en zor gözüken şampiyon olan Ezreal üzerinden konuşacak olursak, şampiyonun mobil olması ve yeteneklerinin bekleme süresi karşı takımı oldukça sıkıntıya sokuyor. Ne var ki hedef kitle kontrole sahip şampiyonlara karşı oldukça zayıf olan Ezreal’in zayıf noktası da bu: kitle kontrole maruz kaldıktan sonra inanılmaz kırılgan olması. LCS’de 2 haftadır seçilen ve rakiplerine korkulu rüyalar salan Rünbıçak Ezreal’in en etkisiz olduğu maçlar, bu hafta oynanan maçlardaydı.

TSM-GV maçında Rünbıçak Ez seçen TSM’e GV takımı üst koridor-Maokai ve orta koridor-Jarvan seçimi ile karşılık verdi. Maokai’nin Rünbıçak Ezreal’e neden bu kadar iyi bir counter olduğunu şurada görebilirsiniz:

Görüldüğü üzere Ezreal seçimini Maokai-Shen-Jarvan üçlüsüyle oldukça iyi bir şekilde counterlayan GV, Ez’i haritadan tabiri caizse silerek takım savaşında avantaj sağlamakta. Bu kadar mobil olan bir şampiyona karşı en iyi çözüm “target” kitle kontrolü yetenekleri gibi gözükmekte.

Son olarak, Rünbıçak Ezreal oynamak isteyen fakat hangi rün ve masteryleri kullanacağını bilmeyen oyuncular, Pepi’nin FNC maçında kullandığı rünlere ve masterylere bakabilirler:

pepi ez runes&masteries

Rünbıçak’ın uzunca bir süre metada kalacağı kesin iken, ilerleyen haftalarda hangi yeni şampiyonlar Rünbıçak ile profesyonel sahnede boy gösterecek, hep beraber göreceğiz.

[interaction id=”559b79d9529840a30ea1bb4e”]
Yorum yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir