League of Legends

Rünler ve kabiliyetler yeniden düzenlenerek bedava oluyor

Riot Games, dün paylaştığı rünlerin yeniden işlenişi ve takdir güncellemesi videosunda yaptığı açıklama ile rün ve kabiliyetleri birleştiriyor. Uzun zamandır yapılacak en köklü değişikliklerden oluşan birisi olan bu güncellemeye göre rünlerin tamamı bedava olacak.

Her yıl köklü değişiklikler yaşayan League of Legends, bu yıl yaklaşık 3 yıldır aldığı en büyük güncellemeyi alacak. Kasım ayında sezon öncesi yaması sadece oyun içi değil oyun dışı özelliklerin de güncellemesini içerecek. Bildiğiniz üzere rünler ve kabiliyetler uzun bir zamandır topluluk tarafından eleştiriliyordu. Özellikle rünlerin hem pahalı olması, hem de çok fazla seçeneğin bulunması oyunculara yeterli deneysel alanı yaratamıyordu. Ayrıca rün sayfa sayısının kısıtlı olması ve bu sayfaların şampiyon seçim ekranında değiştirilememesi de büyük bir problemdi. Riot Games Aşama 1 ve Aşama 2 rünlerini bedava yapsa da Aşama 3 rünlerinin hala çok pahalı olduğunu belirtmek gerekiyor.

Aynı problem kabiliyetlerde de mevcuttu. Seçilen kabiliyetler şampiyonun oyundaki varlığını ciddi anlamda değiştirebiliyor. Fakat bu değişiklik sadece oyun başında anlamlı bir şeyler ifade ediyor. Oyun ilerledikçe işlevselliğini yitirmeyen tek kabiliyet ise bildiğiniz üzere Anahtar Kabiliyetler’di. Onların da sadece bir noktaya kadar yardımcı olduğunu ekleyelim.

Şimdi ise bu iki sistem kökten değişiyor. Artık rün ve kabiliyetler adı altında ayrı iki oyun öncesi sistem bulunmayacak. Kasım ayındaki güncelleme ile rünler ve kabiliyetler birleşiyor. Yeni rünler oynayışa dair daha fazla etki eden belirgin seçeneklerden oluşacak. Tıpkı kabiliyetler gibi bu sistemde de en önemli seçeneğimiz Anahtar Rünler olacak. Fakat bu rünler şu ana kadar League of Legends’ta bulunan oyun öncesi etkenlerin hepsinden daha da etkili olacak.

Paylaşılan videoda bu rünlere dair örnekler de veriliyor. Örneğin Garez, birkaç saniye çatışmada kaldıktan sonra saldırı hızını %60 arttıracak ve saldırı hızı üst sınırı ortadan kaldıracak.

Verilen örneklerden bir diğeri ise Perxie. Tercih edildiğinde şampiyonumuzun etrafında özel yetenekleri olan minik bir canlı dolaşacak. Gönderdiğimizde takım arkadaşlarımıza kalkan sağlayacak. Rakibe ise hasar verecek.

Paylaşılan örneklerden bir diğer ise Şifa Taşkını’ydı. Bu rün, azami canımızı aşan iyileştirme etkilerinin fazlasını kalkan olarak sağlıyor. Soraka ve Sona gibi şampiyonlar özellikle bu ründen fazlasıyla yararlanabilir.

Şu ana kadar rünlerle ilgili paylaşılan detaylar bunlar. Hali hazırda tüm özelliklerin tasarım aşamasında olduğunu belirten Riot Games, Kasım ayına kadar birçok değişikliğin yaşanabileceğinin altını çiziyor. Bu iki sistemin birleşmesi, bedava olması ve şampiyon seçim ekranında düzenlenebilmesi, gerçekten de League of Legends’ı bambaşka bir hale sokacak. Oyunlarımızın çok daha eğlenceli geçmesi muhtemel.

Yorum yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir