BüyücüLeague of LegendsŞampiyonlarSavaşçı

Ryze

Ryze, bildiğimiz kadarıyla meydanlara inen ilk şampiyondur ve özel bir bağı vardır bu lig ile. Gizemli ve dev bir parşömeni sırtında taşır, korkutucu görünümlü sihir taşıyan dövmeleri olan, karanlık bir büyücü ve savaşçı bir şampiyondur. Orta koridorda iyi savaşır. Yeteneklerini arka arkaya doğru bir şekilde kullandığınızda bir suikastçı kadar etkili hasarlar verebildiğinizi göreceksiniz.

‘Asi Büyücü’

Runeterra’da büyü ya da son zamanlarda ortaya çıkan tekmaturji alanlarında çalışmaya heveslenen çok kişi var. Çoğu bu bilgileri, kolejlerde ya da akademilerde planlı programlı ediniyor. Ama geleneksel derslikler; Runeterra’nın sihriyle arasında ona öğretmenlik yapmaya çalışanlarınkinden çok daha saf, temel bir bağ hisseden Ryze’a hiçbir zaman uymadı. Delikanlılığında, onu zaten çağırmakta olan sesi keşfetmek için kendi başına yollara düştü. Dünyayı gezip kuvvetli keşişlerin, şamanların, cadıların… Valoran şehir devletlerinde öğretilenlerden ötesini bilen herkesin bilgeliğinden faydalanmaya çalıştı. Bu bilgi kaynaklarından tüm öğrenebileceğini öğrendiğinde, dünyanın kayıp, unutulmuş ve yasaklı bilgilerinin peşine düştü. Başkalarının girmeye korktuğu mistik dünyaların derinliklerini araştırdı.

Ryze’ın yorulmak bilmeden yaptığı büyü bilgisi araştırmaları, onu diken büyücülüğü diye bilinen eski mi eski bir sihir yöntemine götürdü. Bu sanat Ryze’ın vücuduna dövme olarak büyüler yaparak varlığını çok miktarda sihirli güçle kalıcı olarak birleştirmesini gerektiriyor ve sonunda Runeterra’nın mistik enerjileriyle bağ kurma isteğini tatmin ediyordu. Seyahatleri aynı zamanda, şu an sırtında taşıdığı devasa, yok edilemez parşömeni keşfetmesini sağladı. İçine yazılı büyünün amacı, yalnızca Ryze tarafından bilinen bir sır. Ryze parşömenin bir melanet olduğunu, dünyayı onun kötülüğünden koruduğunu iddia ediyor. Bu pek çok kişinin merakını kabarttı; ama kimse ne parşömenin Ryze’dan nasıl ayrılacağından, ne de asi büyücüyü yenerek bunu yapmanın mümkün olup olmadığından emin değil. O zamandan bu yana Ryze, Lig’de savaşan büyülü yaratıkları ve iradesiyle dünyayı şekillendirenleri inceleyip Runeterra’nın mistik yüzünde çıktığı keşfi tamamlamak için League of Legends’a (Efsaneler Ligi) katıldı.

”Ryze artık büyücü değil, kendisi de büyülü bir yaratığa dönüştü.” diye düşünür Yüksek Konsey Üyesi Heywan Relivash.

Yetenekler

Büyü Ustalığı
bu

Ryze bir büyü yaptığında, tüm diğer büyülerin bekleme süresi 1 saniye azalır.

Aşırı Yük

ay

 • Bedel: 60 Mana
 • Menzil: 625
 • Bekleme Süresi: 3.5
 • Büyü Hasarı: 40/60/80/100/120 (+40% Yetenek Gücü)

Aktif: Ryze rakibine saldırarak, artı azami Mana değerinin %6.5 kadarına eşdeğer (+6.5% azami Mana yüzdesi) büyü hasarı verir.

Pasif: Bekleme Süresinde %2/4/6/8/10 Azalma sağlar.

Rün Hapsi

Rün Hapsi

 • Bedel: 60/70/80/90/100 Mana
 • Menzil: 600
 • Bekleme Süresi: 14
 • Büyü Hasarı: 60/95/130/165/200 (+60% Yetenek Gücü)

Ryze bir rakip birimi kıstırarak 0.75/1/1.25/1.5/1.75 saniye boyunca hareket etmelerini önler ve artı azami Mana miktarının %4.5 kadarını (+4.5% azami Mana yüzdesi) büyü hasarı olarak verir.

Büyü Akışı

ba

 • Bedel: 60/70/80/90/100 Mana
 • Menzil: 600
 • Bekleme Süresi: 14
 • Büyü Hasarı: 50/70/90/110/130 (+35% Yetenek Gücü) artı azami manasının %1 kadarına eşdeğer (+1% azami Mana yüzdesi)

Ryze’nin fırlattığı, saf büyü gücünden oluşan küre ilk hedefe çarpıp hasar verdikten sonra, sekerek en fazla 5 rakibi daha vurur. Buna ek olarak, Ryze’ın azami Mana değerine bağlı olarak ilave hasar verir. Vurulan hedeflerin Büyü Direnci değerleri azalır.

Ryze rakip birimlere veya kendisine 5 defaya kadar sıçrayan büyülü bir güç küresi yollar. Her bir sıçrama  büyü hasarı verir ve hedefin Büyü Direncini 5 saniyeliğine 12/15/18/21/24 kadar azaltır.

Can Havli

Can Havli

 • Bedel: Manasız
 • Menzil: Kendin
 • Bekleme Süresi: 70/60/50

Ryze muazzam bir büyü gücü toplayarak Can Emme gücü kazanır ve tüm büyüleri alan etkili hasar verir.

Muazzam sihir gücünü kullanarak %15/20/25 Can Emme, 80 Hareket Hızı kazanır. Büyüler 5/6/7 saniyeliğine %50 alan etkili hasar verir.Berk Meydanlı

Berk Meydanlı