League of Legends

Şampiyon yasaklama sayısı 10’a yükseldi

flickr.com/lolesports

Bir süredir League of Legends camiasında konuşulan şampiyon yasaklama sayısının arttırılması, dün gece Riot Games’ten yapılan bir açıklama ile resmileşti. Daha önce 6 olan bu rakam, yeni getirilen değişiklik ile 10 olacak. İlk etapta sadece profesyonel arenaya uygulanacak olan bu sistem, tekli dereceli karşılaşmalarına ise daha sonra getirilecek.

2017 yılı yeni sezon ve yeni mevsim ile farklı değişiklikleri de beraberinde getiriyor. Hem profesyonel sahnenin büyük bir oranda değişmesi, hem de yamalar ile League of Legends’ın değişmesinin ardından şampiyon yasaklama sistemi de değişiyor. Sezon 1’den bu yana altı yasaklama ile oynanan oyun bundan sonra on yasaklama kullanacak. MOBA oyunlarında sıklıkla kullanılan bu sistemin Dota 2 profesyonel sahnesinde uygulandığını görmüştük.

Peki yasaklama sayısının artışı oyunu nasıl etkileyecek? Profesyonel sahneye bu değişikliğin getirilmesinin ardındaki en büyük neden şampiyon çeşitliliğini yakalayabilmek. Oyunda çok fazla şampiyon olmasına rağmen profesyonel arenada dönem dönem kısıtlı sayıda şampiyonların oynandığını görmüştük. Örneğin orman rolünde hatırlayacağınız üzere bundan birkaç ay önce Rek’sai ve Gragas dışında güçlü diyebileceğimiz şampiyonlar bulunmuyordu. Yasaklama sayısının artması ile beraber takımları OP şampiyonları daha rahat bir şekilde ayıklayabilecek ve rakibini rahat seçimlerin dışına itebilecek. Bu değişiklik profesyonel League of Legends’ın seyir zevkini de arttıracak.

Riot Games’in açıkladığı yasaklama sistemi şu şekilde gerçekleşecek:

Dota 2’nin kullandığına benzer bir sistem kullanılacak. Birinci yasaklama ve seçim evresinde öncelik mavi takımda olacak. İkinci yasaklama evresinde ise hem yasaklama hem de son seçimi yapma konusunda kırmızı takım öncelikli olacak. Bu sayede takımların hangi tarafta olduğu fark etmeksizin adaletli bir yasaklama ekranı geçirilecekken, ekipler ilk seçim ve son seçim kozlarını stratejilerine ekleyebilecek.

Bu değişikliğin tekli dereceli karşılaşmalarına gelmesi ise zaman alacak. Yukarıda belirttiğimiz üzere Riot Games, sistemi oyuncuların daha iyi bir şekilde kullanacağı hale getirmeye çalışıyor. Bakıldığında her oyuncuya yasaklama ekranında söz sahibi vermek oldukça mantıklı. Fakat burada farklı bir problem de ortaya çıkıyor. Hali hazırda oyuna başlama süreci çok uzun sürüyor. Yasaklama sayısının artışı bu süreyi daha da uzatacaktır. Bu duruma karşı bir çözüm üretmeyi planladığını söyleyen Riot Games, yasaklama süresinin azaltılabileceğinin sinyallerini de verdi.

Yorum yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir