BüyücüNişancıŞampiyonlar

Varus

Varus, dehşet verici yayını gerdiğinde görünmez ufuklardaki rakiplerini bile avlayabilen, karanlık bir tarafı olan nişancı ve büyücü bir şampiyondur. Alt koridorda saldırı veya büyü gücü yüksek olarak savaşır.

Varus

‘İntikam Oku’

Varus, yay kullanmadaki rakipsiz becerisinden ve sorgulanamaz onurundan dolayı, kutsal bir Ionia tapınağının koruyucusu olarak seçilmişti. Tapınak, Ionia Yaşlılarının, adayı karanlığa boğacak kadar güçlü olduğundan korktuğu, eski çağlardan kalma bir kötülük çukurunu kontrol altına almak için yapılmıştı. Varus konumundan gurur duyuyordu; çünkü ancak en rakipsiz Ionia savaşçıları bu göreve seçilirdi. Ailesiyle birlikte tapınak yakınındaki bir köyde yaşıyor, disiplinli ve rutine binmiş sakin bir hayat sürüyordu. Derken bir gün Noxus kuvvetleri Ionia’yı işgal etti. Hücum kıtaları arkalarında sadece ölüm ve yıkım bırakıyordu. Tapınak da yollarının üstündeydi. Varus bir karar vermek zorunda kaldı. Tapınağı korumaya şerefi üstüne yemin etmişti; ama o olmadan köyünün bir avuç sakini, gelen savaş makinesine neredeyse hiç karşı koyamayacaktı. Ciddiyetle, koruyucu olarak görevini yapmayı seçti. Kötülüğün kaçmasına izin verilemezdi.

O gün, okları, tapınağı ondan almaya çalışan birlikleri paramparça etti. Ama köye döndüğünde, geriye sadece dumanı tüten bir mezarlık kalmış olduğunu gördü. Ailesinin ölülerini gördüğünde hissettiği pişmanlık ezici bir kedere, sonra da yakıcı bir nefrete dönüştü. Noxus’lu işgalcileri bir bir öldürmeye yemin etti; ama önce daha da güçlenmeliydi. Korumak için her şeyini feda ettiği yere döndü. Kötülük çukuru onu, alevin mumu erittiği gibi bitirecekti, ama nefret ettiği gücü, Varus tükenene kadar içinde yanmaya devam edecekti. Bu yolun dönüşü yoktu. Kararlılıkla kendisini kara alevlere feda etti. Kötücül enerjinin ve onunla birlikte yıkım vaadinin derisine işlediğini hissetti. Tapınaktan çıkıp, işgalle ilgisi olan tüm Noxus’luları aramaya başladı. Bu dehşetli görev, sonunda onu işgalin League of Legends’a (Efsaneler Ligi) katılmış olan en şöhretli sorumlularına götürdü.

”Ok kısa ömürlüdür ama ne yönünden sapar, ne de amacından. ” -Varus

Yetenekler

Canlı İntikam
Cİ

Öldürmede ya da asistte Varus, geçici olarak Saldırı Hızı kazanır. Rakip şampiyonsa bu bonus daha büyük olur.

Deşen Ok

do

 • Bedel: 70/75/80/85/90 Mana
 • Menzil: 925
 • Bekleme Süresi: 16/14/12/10/8
 • Hasar: 10/47/83/120/157 (+100% Saldırı Gücü) ve ya 15/70/125/180/235 (+160% Saldırı Gücü)

İlk Gerçekleştirme: Varus yayını germeye başlar ve yayını gerdikçe okun menzili ve vereceği hasar artar.

İkinci Gerçekleştirme: Varus yayı bırakır ve ok ilk rakibe  hasar verdikten sonra, deştiği her rakipte %15 hasar kaybederek ilerler. (En az %33 hasar kaybeder) Varus yayını gerdiği sırada, Hareket Hızı %20 azalır. 4 saniye sonra atılmazsa, Deşen Ok başarısız olur ve Mana bedelinin yarısını geri kazandırır.

Maraz Sadağı

ms

 • Bedel:
 • Menzil: Kendin

Varus’un normal saldırıları ek büyü hasarı ve Maraz bulaştırır. Varus’un diğer yetenekleri Marazı patlatıp, hedefin azami Can değerine bağlı olarak büyü hasarı vermesini sağlar.

Pasif: Varus’un normal saldırıları 10/14/18/22/26 (+25% Yetenek Gücü) ek büyü hasarı verir ve hedefe 6 saniyeliğine Maraz bulaştırır. (Maraz 3 defaya kadar birikir) Varus’un diğer yetenekleri, Maraz’ı patlatarak yük başına hedefin azami Can değerinin %2/2.75/3.5/4.25/5 (+%2% Yetenek Gücü) kadarına eşdeğer büyü hasarı verir. (Canavarlara karşı toplamda en fazla 360 hasar)

Ok Yağmuru

oy

 • Bedel: 80 Mana
 • Menzil: 925
 • Bekleme Süresi: 18/16/14/12/10
 • Fiziksel Hasar: 65/100/135/170/205 (+60% ek Saldırı Gücü)

Varus’un yağdırdığı oklar fiziksel hasar vererek, zemini 4 saniyeliğine habisleştirir. Habis Zemin rakiplerin Hareket Hızı değerini %25/30/35/40/45 ve aldıkları iyileştirme etkilerini %50 azaltır.

Musibet Zinciri

Musibet Zinciri

 • Bedel: 100 Mana
 • Menzil: 1100
 • Bekleme Süresi: 110/90/70
 • Büyü Hasarı: 150/250/350 (+100% Yetenek Gücü)

Varus çarptığı ilk şampiyonu hareketsiz bıraktıktan sonra çevredeki etkilenmeyen şampiyonlara da yayılarak temas anında onları da hareketsiz bırakan bir musibet sarmaşığı fırlatır.

Varus’un fırlattığı musibet sarmaşığı, çarptığı ilk rakip şampiyonu 2 saniyeliğine hareketsiz bırakarak, kurbana  büyü hasarı verir. Ardından, musibet sarmaşığı çevredeki etkilenmeyen rakip şampiyonlara doğru ilerler ve bulaşırsa, aynı hasar ve hareketsiz bırakma etkisini onlara da verir.Berk Meydanlı

Berk Meydanlı